Návrat Sherlocka Holmese

Koupit

Vlna protestů a nevole, která se spontánně zvedla, když se Arthur Conan Doyle rozhodl sprovodit ze světa svého hrdinu Sherlocka Holmese zkušenost rukou melodramaticky démonického profesora Mariartyho (Vzpomínky na Sherlocka Holmese), překvapila patrně i autora a při vší grotesknosti zůstává dodnes čítankovým příkladem známého faktu, s nímž se v dějinách literatury setkáváme nejednou: románová postava, spisovatelem vytvořená fikce, jakmile na ni čtenář přistoupí a oblíbí si ji, vymkne se autorovi z rukou, přestane být jen jeho a začne „žít“ podle vlastních, nezadatelných zákonů, na svém tvůrci už víceméně nezávislých. Doyle však naléhání svých čtenářů odolával skoro devět let: mezi rokem 1894 a 1902 se z jeho pera žádné nové holmesovské dobrodružství neobjevilo. Teprve po neobyčejném úspěchu Psa baskervillského a po návrhu amerického nakladatele, který Doyla prostě uplatil, nedokázal autor déle vzdorovat a odpověděl nakladateli lakonickou dopisnicí: „Very well. A. C. D.“, to jest souhlasem, že bude v holmesovském cyklu pokračovat. A tak v říjnu 1903 konečně v časopise The Strand Magazine vychází povídka Prázdný dům, v níž je noželitelný a dobře systemizovaný hrdina „obživen“, jeho smrt anulována, vše více či méně uspokojivě vysvětleno. Holmes s Watsonem se vydávají za dalšími dobrodružstvími v nové sérii povídek, která o dva roky později, když se rozrostla v knihu, dostala faktický a vlastně jediný možný název – Návrat Sherlocka Holmese. Čteme-li dnes Doylovy holmesiády znovu, překvapuje kvalita a vyrovnanost celého cyklu, i když vznikal ve velkém časovém rozpětí. Starý pán pracoval s úctyhodným rozmyslem a suverenitou, měl harmonický, dobově racionální styl, pro nás dnes starosvětsky rozmarný. Vidíme také, jak mnoho efektů dnešních autorů předjímal. Čas jeho dílu nic neubral, navíc přibyla líbezná patina starých časů: kouzlo plynových luceren v mlhavých ulicích viktoriánského Londýna a vlaků, které jezdívaly vždy přesně; příjemná nekomplikovanost povah a roztomilá obřadnost společenského života; navždy ztracený poklid světa, ve kterém už dávno nežijeme. Přijměte tedy zase po řadě let pozvání k nové návštěvě tohoto světa: pánové Sherlock Holmes a doktor Watson znovu přicházejí. zdroj: pitaval.cz...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46779/big_navrat-sherlocka-holmese-dPi-46779.jpg 4.5419

Příběhy Sherlocka Holmese 3.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Povídky

Vydáno: , Mladá fronta

The Return of Sherlock Holmes, 1903

Kniha Návrat Sherlocka Holmese

martin_aston
21.10.2021

Budem sa opakovať, ale opäť vynikajúce poviedky, atmosféra viktoriánského Anglicka, nový preklad a krásna obálka od Snowmouse...
A budem sa opakovať aj s hodnotením, opäť za plný počet :).

Worbitka89
19.09.2021

Génialni - alfa a omega všech dalších detektivek pozdějších autorů.... knihu je třeba číst pozvolna, abysme si příběhy vychutnali a neprecetli vsechny případy moc brzo, protoze dalsi nepribudou.
P.S. Watson je sice trubka, ale kdo by vedle Sherlocka nebyl!

ozzak
04.04.2021

další skvěle připady genialniho detektiva Sherlocka Holmese

Samlach
31.03.2021

Skvělá kniha, sice pár případů je i v knize Muž s dýmkou a houslemi, ale jinak
super.

Andrée
31.01.2021

Sherlock Holmes se vrací, po boku jeho věrný přítel Dr. Watson. Klasika z viktoriánského Londýna mne moc nenadchla.

Kontryhelka
30.01.2021

Přečteno několikrát a vždycky jsem se pěkně vnořila do děje, ačkoliv povídky znám skoro nazpaměť. Mám ráda Doylovy příběhy a nikdy se mi neomrzely.

Knihomolka506
28.12.2020

Nezapomenutelné příběhy slavného a geniálního detektiva, ze kterého má strach nejenom Scotland Yard. Celou sérii jsem přečetla už jako dítě. Moc mě bavila. Doporučuji

makyla
24.12.2020

Staré dobré detektivky. Prostě klasika, která nikdy neomrzí. Více asi není, co bych dodala. :)