Dobrodružství Sherlocka Holmese

Dobrodružství Sherlocka Holmese https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12731/dobrodruzstvi-sherlocka-holmese-12731.jpg 5 765 89

Tato kniha přináší první nadílku Doylových povídek o slavném detektivovi. Původně vycházely v letech 1891–1892 a my je vydali o 105 let (nebo 26) později do doby zcela jiné, odlišné tempem, morálkou i typem zločinů. Byly však ty staré zlaté časy skutečně tak zlaté? Holmes a Watson o tom vědí své. Pro nás však kouzlo té doby zůstává nezměněno. Nuže, vzhůru do zamlžených ulic, na kvetoucí vřesoviště. Pojďme, pojďme již. ... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Povídky

Vydáno: , Jota

The Adventures of Sherlock Holmes , 1892

Jůšo
Jůšo
28.07.2017 5 z 5

Jsem překvapená, ale velmi mile! Do Sherlocka jsem se pustila čistě náhodou, protože nic jiného, co by mě zaujalo, nebylo zrovna po ruce. Všechny povídky byly čtivé a Holmes i Watson jsou neuvěřitelně sympatické postavy. Sherlockův důvtip a neustálá energie se mi opravdu líbily a vždycky jsem se těšila, až se večer zachumlám do peřiny a přečtu si dalších pár případů.

Iljaajli
Iljaajli
30.06.2017 5 z 5

Nedávno jsem se po delší době vrátil k Sherlockovi, zrovna v době, kdy jsem dočetl nějakou současnou detektivku. A užasl jsem, jak je možno skvěle bavit a napínat čtenáře i bez krájení lidí motorovou pilou zaživa a bez detailních popisů všelijakých sexuálních vylomenin. Nevím, co mám vlastně na Holmesovi nejraději, jestli je to jeho extravagance, živý pohled na nejmocnější dny britského impéria, nebo již zmizelá džentlmenská etiketa, která tu neopouští poctivce, ani padouchy? Asi to bude mix toho všeho a ještě něco dalšího, co možná neumím nazvat.

Atanone
Atanone
29.06.2017 5 z 5

Můj oblíbený hrdina. Přečetla jsem vše,co se dalo, a to několikrát a v koutku knihovny mám pár svazků "po ruce",kdyby mě to náhodou zase chytlo..a já doufám,že chytne.
A dodnes jsem nezakopla o žádné filmové zpracování,které by aspoň trochu přiblížilo mé představy o tomto pánovi. Snad jen pan Plummer ve Vraždě na úrovni.
A děsí mě ten akční hrdina,kterého z něj dělají teď. Tož tak.

ziriant
ziriant
08.03.2017 4 z 5

Toto dílo na mě v Levných knihách doslova čekalo a očividně přišlo v tu nejvhodnější dobu, zrovna když jsem byla při chuti ještě po doznívání ze čtení Simmonsovy knihy Páté srdce. Vše do sebe zapadlo. A čtení jsem si opravdu užila. Brzy se jistě vrátím pro další příběhy ze světa Sherlocka Holmese.

Jury
Jury
08.02.2017 4 z 5

Byli to celkem v klidu historky ;) nejlepsi byla s Irene

Mali88
Mali88
20.01.2017

Krásné, příběhy se dobře čtou a rychle to ubíhá. Sherlock mě chytl v moderním pojetí, ale ráda se vracím k příběhům ze starého Londýna.
Sherlock forever :)

Tumbik
Tumbik
28.11.2016 5 z 5

Neustále mě nepřestává fascinovat Doylova fantazie... Absolutně skvělé :)

morava
morava
04.11.2016 5 z 5

Tak tyto povidky rozhodne nemely chybu. Sherlock Holmes a jeho pritel doktor Watson jsou super dvojka a hrozne mne bavilo to, jak detektiv Sherlock Holmes sleduje malickosti, diky kterym vyresi sve pripady .Za mne urcite velke doporuceni a nashledanou pane Holmesi , urcite se k Vam jeste nekdy vratim :-)

Disease
Disease
31.10.2016 4 z 5

Detektivní klasika, která na opakované čtení zaujímá i dobrým literárním stylem.

Kozel
Kozel
09.10.2016 4 z 5

Je vůbec možné komentovat takovou žánrovou klasiku, jakým je postava Sherlocka Holmese a jeho dobrodružství vyprávěná věrným přítelem Johnem Watsonem?
Pokud čtenář čte povídky souvisle za sebou, velmi snadno dedukční metodou nalezne osnovu, kterou Doyle dodržuje. Holmes v originále vycházel jakožto seriál, takže kompletovaná sbírka může mít onu tendenci chvílemi nudit. Ovšem pouze do chvíle než vás znovu uchvátí Londýn slabě osvětlený plynovými lampami snažícími se protlačit kousek světla lezavou mlhou; vyhřátý pokoj na Baker Street, kde živě diskutuje Holmes s Watsonem po vyslechnutí klientových trápení nebo při čekání na výsledek pátrání malých detektivů; (zlo)činy, které se v nespočtu obdobách vlastně dějí dnes a denně. Navíc je tu řada povídek (ne všechny), které jsou rozsahem sice krátké, ale obsahem jsou na pomezí duchařiny a gotických románů či příběhů jako z pera Wilkie Collinse, díky čemuž mají kouzlo, kerému já osobně nedokážu odolat. Dnes ani zítra.

misulef
misulef
04.10.2016 5 z 5

Krásná knížka, John i Sherlock mi během čtení dost přirostli k srdci... Určitě se vrhnu i na ostatní příběhy o tomto geniálním detektivovi.

natalie0385
natalie0385
22.08.2016 5 z 5

Jako milovnice detektivek jsem ocenila návrat ke klasice. Holmesovy dedukce a záhady jsou velice čtivé a zábavné. Narozdíl od většiny novodobých detektivek dokážou tyto příběhy čtenáře upoutat i bez sadistických mučení a vražd.

Lessana
Lessana
02.05.2016 5 z 5

Úžasne nápadité zápletky detektívnych poviedok v hlavnej úlohe s Holmesom a Watsonom. A jedna lepšia ako druhá. Krásne čítanie!

Marbo
Marbo
31.08.2015 3 z 5

Ačkoli detektivky nečtu, Holmes předsudkům odolává a dokonce je boří ( nabourává ). Příběhy jsou relativně krátké, ovšem čtivé, rozmanité a i na relativně malém prostoru se autorovi daří vybudovat silnou atmosféru ( ocenit musím hlavně "westernovou" pasáž v povídce Studie v šarlatové, kdy mi zpočátku nedošlo že se jedná o jeden a týž příběh ), která pomáhá včíst se do děje a je asi největší devizou příběhů slavného detektiva.Avšak metody a postupy páně Sherlocka jsou mírně repetitivní ,zejména při delším souvislém čtení.

Ryan
Ryan
23.11.2014 4 z 5

Úplně první příběhy Sherlocka Holmese, které Doyle napsal, obsahujíc 2 romány a sbírku několika kratších povídek. Lepší 4*. Ne že bych měl nutkání se k tomu vracet, ale především ty dva romány byly opravu vynikající a Doyle dokázal vždy přijít s něčím, co jsem nečekal. Povídky nebyly až tak výživné, protože svou menší obsáhlostí nebyly tolik propracované, avšak zajímavé čtení to bylo stejně. A třeba Skandál v Čechách považuju za velmi důležitou povídku, jelikož v něm vystupuje Irene Adlerová, která pro mě nepochopitelně nedostala v dalších Holmesových příbězích víc prostoru.

ritz
ritz
22.07.2014 5 z 5

A.C.Doyle položil pro mne základ všech detektivek, všechny jsem hltala a milovala.

Ladys
Ladys
18.04.2014 5 z 5

Díky mojí spolužačce ze školy! Díky jí za Sherlocka. Některé povídky si pamatuju dodnes. Skandál v Čechách, Spolek ryšavců a Strakatý pás.

16.02.2014 5 z 5

Poměrně solidní antologie některých kanonických povídek o SH. Pokud si ovšem slavného detektiva zamilujete, je už pak jedinou správnou volbou pětisvazkové vydání celého kánonu "Příběhy Sherlocka Holmese" (Příběhy Sherlocka Holmese / Vzpomínky na Sherlocka Holmese / Návrat Sherlocka Holmese / Údolí strachu / Poslední poklona Sherlocka Holmese) v překladu Jana Zábrany a dalších překladatelů pod jeho vedením.

07.02.2014 5 z 5

Těžkotonážní detektivní klasika, základ žánru. Jedna z pěti knih kanonického cyklu "Příběhy Sherlocka Holmese" (proto nemá cenu je pojímat odděleně) ve skvělém překladu Jana Zábrany a jeho spolupracovníků, Evy Kondrysové, Františka Gela, Františka Jungwirtha, Vladimíra Henzla a Zory Wolfové. Ze všech výborů do češtiny jednoznačně to nejlepší, co máme. (Celý cyklus v chronologickém pořadí je: Příběhy Sherlocka Holmese / Vzpomínky na Sherlocka Holmese / Návrat Sherlocka Holmese / Údolí strachu / Poslední poklona Sherlocka Holmese.)

MahulenaK
MahulenaK