Země mlhy

Co bude po smrti? Rozpadne se lidská duše společně s fyzickým tělem, či snad opravdu existuje posmrtný život? A pokud ano, je možné navázat styk se zemřelými bytostmi? Ve svém románu Země mlhy sir A. C. Doyle na tyto otázky odpovídá kladně, využívajíc přitom svých osobních zkušeností s těmito kontakty. Kniha je volným pokračováním slavného románu Ztracený svět, jehož hlavní hrdinové tu tentokrát prožívají poněkud nezvyklá dobrodružství. Vstupují do záhrobí, kde ne vždy je úplně bezpečno, zvláště pak, zaútočí-li na ně děsivý duch ve strašidelném domě…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31003/pribehy-profesora-ch-31003.jpg 3.517

Příběhy profesora Challengera (3.)

The Land of Mist (1926)

Dobrodružné, Romány, Fantasy
Vydáno:, Luboš Koláček, Yetti

Kozel

Tou nejpodivnější věcí, a pro mnohé jistě těžko stravitelnou, na celé knize je fakt, že Země mlhy patří do série dobrodružství profesora Challengera, kdy hlavní roli zaujímá novinář Malone. Jediné, co mě napadá, že by mohlo být důvodem takového autorova počínání, je Doylova snaha demonstrovat onu srážku vědeckého skeptického světa se světem spiritismu; přičemž spiritismus zvítězí (jak se na tuhle knihu asi díval Wells?). Jinak je to docela zajímavý, všeobjímající i vyčerpávající pohled na hnutí, které se (nejen) v Anglii stalo na přelomu 19. a 20. století takovým fenoménem. Vše obohaceno o komentáře a ještě větší nadšení Karla Weinfurtera.

Každopádně tahle kniha vyvolává velmi rozporuplné hořkosladké pocity. Ne tak kvůli obsahu či sdělení, jako spíš kvůli formě a podání Doylových vědomostí v duchařské oblasti. Není to čistá "duchařina", spíš románové představení filozofie, fenoménu, hobby nebo jakkoli tomu chce kdo říkat. Přesto člověk najde pár zajímavých myšlenek. Pro mě osobně je to ta na konci: "Člověk nebo národ dospěje k nejnebezpečnějšímu stavu, když je jeho rozumová stránka vyvinutější než stránka duchovní."

Finn123
05.09.2016

Sir Doyle poněkud v jiné podobě,než ho známe.Jedná se o takové jakoby tři nahozené příběhy.Jeden představuje medium a jeho potíže s padoušským bratrem,druhý je boj statečného kněze s přízrakem strašidelného domu a třetí je prozření profesora Challengera.Celé pak obaleno povídáním o spiritismu.(Tato část převažuje).
Pro někoho to může být málo,někdo by přivítal,aby kniha byla dějovější,jiný poukáže na to,že některé pasáže zastaraly,ale mě přišla kniha docela zajímavá.

mulderka
26.08.2015

Jako seznámení čtenářstva s autorovým duchovním názorem to beru. Jako dobrodružný román určitě ne. Jediný jakžtakž dramatický moment /vymítání zlovolného ducha ze strašidelného domu/ všechnu tu spiritistickou propagandu nevyváží. Vybavuje se mi Karel May a jeho pozdní dílo V říši stříbrného lva - i on a jeho postavy skončili jako hlasatelé víry a číst se to nedalo, leda jako sebeparodie. Za 2 a půl je až moc.

Muflonius
11.10.2013

V anotaci je sice psáno, že je to volné pokračování ztraceného světa. Pokud bychom přejmenovali pár postav, nikoho by to ani nenapadlo. Ne. Tato kniha je beletrizací spiritismu a jeho doby. Děj se sice odehrává po první světové válce, ale pořád je zde doznívající kouzlo Anglie přelomu 19. a 20. století. Doyle byl znám svým zájmem o tajemno a spiritismus a tato kniha je prozaické sepsání jeho znalostí a snad i zážitků. Navíc jsem měl to štěstí číst ho v překladu váženého mystika staré školy pana Weinfurtera, který opatřil text svými věcnými komentáři. Pokud hledáte klasickou Doylovinu, tato kniha není pro vás. Naopak pokud hladáte tajemno, duchy a atmosféru spiritistických seancí, čeká jen a jen na vás.

vnimat_Krasu
02.07.2012

Doyle není víno a jeho pozdější práce jsou spíše zkyslé nežli vyzrálé. Jeho lehkost a umění se nadnést, jež známe z jeho detektivek, bohužel před skonem vystřídaly nudné báchorky o spiritismu a posmrtném životě. Země mlhy zaráží tím, jak je brána vážně, a zatímco Doyle se jejím napsáním uklidňoval před sklonkem života, mě ponechalo toto jeho dílo chladným.