Stratený svet

Škótsky spisovateľ A.C. Doyle, ktorý sa preslávil najmä detektívkami s hlavnou postavou Sherlocka Holmesa, nás v románe Stratený svet zavedie do ťažko prístupných pralesov v okolí rieky Amazonky, kde sa údajne zachovalo živočíšstvo a rastlinstvo spred dvesto miliónov rokov. Štyria odvážni cestovatelia sa odhodlali preskúmať toto tvrdenie. Počas expedície spoznali množstvo predhistorických zvierat, predovšetkým z mladšej doby jurskej. Čitateľ prežíva spolu s nimi nevšedné dobrodružstvá, zdesenie a hrôzu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284781/strateny-svet-IYU-284781.jpg 4.3428

Příběhy profesora Challengera / Profesor Challenger 1.

Literatura světová, Dobrodružné, Fantasy
Vydáno, Mladé letá

The Lost World, 1912

Kniha Stratený svet

former3980

Praotec všetkých "jurských parkov" nesklamal. Sir Arthur bol majster svojho remesla. Jedinou chybou je tých LEN 185 strán... Dalo sa z toho vyťažiť viac. Nečítal som originál, ale príšer na rozpitvanie tam určite ešte bolo dostatok - napr. taký forokaros - to by bolo žrádlo... Jasných 100 %, ani nad tým neváhajte!

Corso

Strateny svet... tentoraz vydanie od Snowmouse. To z edicie Stopy ilustrovane Petrom Klucikom som cital niekolko krat. Dokonca ako zberatel Stop som kupoval aj nove vydanie spred par rokov ked Mlade leta napadlo ozivit tuto ediciu. Tentoraz som neodolal a kupil to znova, lebo... krasna obalka a krasna kniha. Ilustroval mne neznamy Martin Mrva a ako by to bol Klucikov ziak. Doslova. No, ku knihe.
Asi netreba predstavovat. Pribeh o tom, ako nejaky profesor Challenger objavil v Amazonii stolovu horu, a na nej "strateny svet". Pre mna je to uplne najcistesi priklad dobrodruznej knihy, cislo jedna v mojom zozname. Ak by som mal citat uz len jednu dobrodruznu knihu v zivote, bola by to tato. V TOP 5 by som uz asi mal zo dve tri verneovky, ale jednotkou je pre mna toto. Bez akychkolvek pochybnosti, Verne je trosku ...no... rad poucoval. A literarne nebol az taka hviezda. ACD pise putavo vtipne napinavo, vidiet ze rozbehol seriu o tajomnych vedeckych zalezitostiach ale v dalsich dvoch pokracovaniach asi trochu narazil na uplne fantaskne napady, tazko uveritelne aj pred 100 rokmi. Praveky svet zakonzervovany do dnesnych cias je taky, krasne naivny ze tomu proste chcete uverit. Odhodite logiku typu (ved ale pterodaktyl lieta nemusel sa drzat prisne lokacie, poznali by sme ho keby zil) ale tak, pristupite na hru a zhltnete knihu ako malinu. Postavy su krasne napisane, dej je spravne dobrodruzny, toto nebol len nejaky experiment popri Sherlockovi, len tak pre osviezenie. Z verneoviek sa tomu podoba snad Cesta do stredu Zeme, ktoru mam tiez vdaka fantasknej premise radsej, ako tie preflaknutejsie "cesty".
Perlicka na zaver: Na strane 91 urobili v Snowmouse z lorda Roxtona Rockforda. Co ma doplietlo, ci nahodou nepocestuju do Amazonie piati.

Tapani

Bohužel jsem moc poznamenaná filmem. Ale druhá půlka supr.

MOu598

Moc hezky se čte. Člověka láká číst dál a dál. Knížku bych chtěla trochu delší, nebo spíš širší. Četla jsem již poněkolikáté a vždy najdu něco nového a také něco nenajdu (to, co vytvořila moje fantazie při minulém čtení). To na literatuře také obdivuji a miluji.

Vesmich
12.12.2020

Tak toto si pamatuji poprvé jako komiksový seriál v Ábíčku a bylo to pokaždé velké těšení na další číslo. S bráchou jsme to dost žrali! Tentokrát jsem si to dala jako audioknihu a zejména ten úvod, jak se profesoři mydlí na těch veřejných přednáškách, je super :)

DraculasLady
30.08.2020

Nemohu jinak, ale musím udělit plný počet. Na dobrodružných románech jsem víceméně vyrůstala a dost mě mrzí, že se mi Ztracený svět dostal do rukou až tak pozdě. Nicméně i tak mě dokázal předchůdce Jurského parku od Spielberga nadchnout a vtáhnout do děje. Ano, jazyk, kterým je příběh napsaný, se může dnešnímu čtenáři jevit trochu složitější. Ale stačí se mu poddat a odměnou Vám bude dechberoucí vyprávění z tajemných koutů jižní Ameriky. Kdo jako dítě nesnil, že najde někde v lese živého dinosaura a odnese si ho domů?

TomHagen
19.07.2020

Skvělá dobrodružná klasika. Naprosto ideální knížka, kterou by měl každý číst někdy na začátku 2. stupně. Dlouho na ní bude vzpomínat.

xxtom
23.05.2020

Příjemné dobrodružné čtení o výpravě do ztraceného světa plného prehistorických tvorů. Děj se musí brát trošku s nadsázkou, ale ani tak to na zábavě neubere.

Legenda
Legenda