Příběhy Pata Hobbyho

Francis Scott Fitzgerald, vrstevník a přítel Ernesta Hemingwaye, jeden z řady autorů nazývaných "ztracená generace", dosáhl vrcholu své slávy ve dvacátých letech. Napsal za svůj čtyřiačtyřicetiletý život pět románů a asi sto šedesát povídek, z nichž poslední jsou Příběhy Pata Hobbyho. Vytvořil je na samém sklonku svého bouřlivě prožitého života za pobytu v Hollywoodu, kde po řadu let pracoval pro filmové společnosti. Příběhy byly uveřejňovány časopisecky, k soubornému vydání došlo až po autorově smrti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143411/big_pribehy-pata-hobbyho-mYl-143411.jpg 3.689
Literatura světová, Povídky

Vydáno: , Naše vojsko

The Pat Hobby Stories, 1941

Kniha Příběhy Pata Hobbyho

1amu
22.10.2020

Když nám opět zavřeli knihovny, nastala možnost porozhlédnout se v té naší domácí . Máme-li štěstí, občas se stává, že narazíme na poklad. To je případ této nenápadné knihy povídek, které nás provází celou knihou.
Hlavní postava se jmenuje Pat Hobby. Stačil mít v krátké době tři manželky, prošustrovat vilu s bazénem, k tomu hodně peněz v dostihových sázkách a ještě více v alkoholu.
Nejde o kladnou postavu. Je to vyčuraný hajzlík, svým způsobem někdy dost sebevědomý se vzácným darem "oblbnout" filmové producenty, když jim vnutí za pár $$$ návrh scénáře. Tedy to co dělal v éře němého filmu. Ale máme film se zvukem a s tím se Pat nedovede vyrovnat.
Děj připomíná zlomky neúspěšné poslední životní etapy autora, jde o cosi jako závěrečnou zpověď a krutý zářez do jeho duše.

laurs
16.07.2020

Pozoruhodná to kniha.
Když jsem (a už je to dávno) poprvé vzala do ruky Starce a moře, jediné, co jsem z toho byla schopna vytáhnout je to, že je to prostě o starém rybářovi, co už svými metodami nestačí mladým. Tato sbírka povídek má podle mě velmi podobný motiv. Pat Hobby lpí na své slavné minulosti a na dobách němého filmu. Ale situace už je jiná. Ač povídky jednotlivě jsou relativně humorné, sbírka celkově (i se znalostí Fitzgeraldova života a jiných jeho děl) působí neskutečně smutně.
Jako Gatsby začínal nově poznaným štěstím Nicka a objevováním krás New Yorku v podobě večírků, bezstarostného mladí a bohatství a končil pohřbem Gatsbyho, na který se nikdo z jeho "přátel" nedostavil, tady F. Scott úplně přeskočil tu část, kdy se má hrdina dobře a rovnou pociťujete zoufalství někoho, kdo už dávno nežije ten velkolepý americký sen.

MOu598
10.06.2020

Takové krátké příběhy - jednohubky. Skoro všechny se mi líbily - sladko-kyselé, možná spíš hořké. Všechny o tom, co uvádí Citát:
"...nejdrahocenější z hollywoodských snů: příležitost."

AlLois
28.05.2020

V podstatě lze souhlasit se zdejším hodnocením. Nejde o žádné veledílo jakým je třeba Velký Gatsby, v podstatě jde jen o obyčejné povídky, které jsou sice zajímavé jak zasazením do Hollywoodu, tak i tragickou (snad až směšnou) postavou Pata Hobbyho, ale velmi rychle vyšumí z hlavy.

Pavlaj
07.10.2019

Povídky samotné by mě asi neuchvátily, nebo bych je brala jen jako humornou výplň do autobusu. Jenže v kontextu Fitzgeraldova života získávají na významu - teprve, když si čtenář uvědomí, jak autobiografické jsou a jak moc se autor bál podobného konce... Z toho mrazí. Fitzgerald zemřel v padesáti, jako alkoholik a v mnohém podobný Patu Hobbymu, přitom dnes ho řadíme k nejvýznamnějším angloamerickým autorům.

goofinkaa
10.07.2019

čítala som v metre cestou do práce, príbehy som po dočítaní aj hneď zabudla, vobec ma to nechytlo..

Libušš
01.07.2019

Kniha, která je originální a osobitá, leč dějem obyčejná. Sem tam dlouhá, nudná/zbytečná souvětí, která ale do knihy zapadají. I přes to, že jsem očekávala od autora něco jiného, mě kniha nezklamala.
Řekla bych, že může být pro někoho kniha nudná - já sama jí četla poměrně dlouho, ale opět - na relax, dobrý.

kuruteku
21.01.2018

Zasazením do kontextu Fitzgeraldova života získává kniha ještě více na váze. Kdo z nás někdy nebyl dole, bez nápadu, s obavou, že takhle už to zůstane na věky, kdo nikdy neměl pocit, že se může malinko podepsat pod cizí dílo, přiživit se na něčí slávě, ... Až tak veselé čtení to není, i když i humoru, mnohdy nechtěného hlavní postavou, je tam dost. Pro mne překvapení a asi toho přečtu od autora více, i když doba i prostředí mým není.