Příběhy obyčejného šílenství

Příběhy obyčejného šílenství https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405/pribehy-obycejneho-silenstvi-405.jpg 4 429 35

Čtyřiatřicet povídek z neobyčejně plodného období v životě Charlese Bukowského, konce šedesátých a začátku sedmdesátých let. Tehdy svými provokativními texty pravidelně zásoboval undergroundové časopisy, aby nonkonformním, drsně originálním stylem reflektoval své existenciální zoufalství, pijáckou samotu, smysl pro laškovnou perverzi a morbidní humor, ale i silnou potřebu lásky a upřímnosti. Samozvaný „starý prasák“ americké literatury ve svých povídkách brázdí bary, kriminály, milostná lože i psychiatrické léčebny, přežívá v drsných ulicích velkoměst, upíjí se k smrti, ubíjí prací, užírá láskou. Rád se oddává podivuhodným formám sexu, s gustem trousí životní moudra, tepe do literátů i politiků, utahuje si z hippies, je pronásledován šíleným ložním prádlem.... celý text

Literatura světová , Povídky

Vydáno: , Argo

Tales of Ordinary Madness , 1983

JohnMiller
06.06.2023 4 z 5

Prvé stretnutie s Bukowskim som absolvoval filmovo. Snímka Barfly s Mickey Rourkom dopadla nad moje očakávania a netrvalo dlho a z kníhkupectva som odchádzal práve z touto knihou. Príbehy obyčajného šialenstva ma fascinovali svojou úprimnosťou citeľným realizmom a v podstate nenásilným cynizmom ktorý mi neskutočne sadol a keďže som mal vo svojom živote tiež obdobia číreho bohémstva, dokázal som sa s príbehmi stotožniť a úprimne sa pousmiať nad paradoxmi života. Nie je to pre každého, s tým úplne súhlasím ale čo sa týka tohto prapodivného autobiografického štýlu, nie je to ani samoúčelný underground takže dokážem si predstaviť, že sa na jednom či dvoch miestach dokáže čitateľ nájsť, a povedať si, "toto sa už aj mne stalo". A keď nie, tak asi bude moralizovať :)

Urabu
20.01.2023 2 z 5

Řekl bych že autor si během psaní opatřil nějaký kvalitní matroš.
Pro mne to moc k čtení nebylo.

jan.para
13.09.2022 5 z 5

Klasický nářez od Buka. Jen pro otrlé.

syssyphus
30.09.2021 4 z 5

Pár knih od Bukowského jsem přečetl na střední, což už je víc než 10 let. Nyní jsem sáhnul po tomto souboru, abych osvěžil svou děravou pamět. Pane jo! Je zajímavé, kolik emocí dokáže vzbudit člověk údajně bez špetky empatie. Buk mě baví svým humorem a nadhledem, ale taky tím, jak si přibarví kde co. Zároveň z nej čiší smutek a rozhořčení nad svou dobou. Příběhy opravdu promítají šílenství duše, avšak jak on by sám řekl, alespoň mu nějaká zbyla. Závěr zní, že nemohu jinak než pokračovat ve znovuobjevování jeho tvorby.

maruska283
25.02.2020

Doporučuji anglicky, přečtěte si první (!!) a pak už jen náhodně nalistujte pár dalších. Tak asi vyždímate z knihy nejvíc.

Lenka1386
12.02.2020 2 z 5

Tak já nevím. Povídky byly hrozně podobné-jazykově i tématicky. Mně by jich stačilo tak pět,u zbytku jsem se nudila.

Kutcho
29.06.2019 4 z 5

Stále je to Bukowski, ale musím sa priznať, že až na pár výnimiek ma tie príbehy moc nebavili, niektoré dokonca aj nudili a pripadali mi bez pointy. Možno je to ale spôsobené aj tým, že už je to od neho piata kniha, ktorú som čítal, takže som bol na jeho štýl a jazyk pripravený. Najlepšie kniha to nie je, ale pokiaľ máte radi Bukowského, nájdete v nej to, čo hľadáte a určite aj o kúsok viac.

Radim.01
16.03.2019 3 z 5

Mám rád Buka a hlavně jeho lidskost a neformální způsoby:-))
Nechte mě být, já se chci napít..

JamesHappy
04.02.2019 4 z 5

Buk opět nezklamal. Jako snad v každé povídkové knize se najdou slabší kousky, ale jako celek hodnotím velmi kladně.

Michalkotea
12.01.2019 3 z 5

Mám rád Bukowskeho ale niekedy ma to nudilo,hlavne keď sa jednako o dostihy. Ale jeho štýl mi veľmi sedí. Neostal nič dlžný svojmu humoru.

Patapuf
04.12.2018 3 z 5

Soubor povídek ve kterých zjistíte, že Buk je jenom vulgární vypitej levičáckej bisexuál.... Ale ve spoustě věcí má pravdu....

Daduna
28.09.2018 3 z 5

Moje první kniha od tohoto autora. Některé povídky byly slabší a zbytečně táhlé ale zbytek se mi líbil. Syrový styl psaní,bez servítek,což se mi líbí. Určitě se k tomuto autorovi ještě vrátím.

Shindo
23.04.2018 3 z 5

Úplne prvý Bukowski, ktorého som čítal, nejako som mu nevedel prísť na chuť. Prvotný výplesk vystriedalo prekvapenie, celkovo mi prišiel akýsi nevyrovnaný. Predsa ma to však chytilo a prečítal som si od neho ďalšie knihy, až sa stal jedným z mojich obľúbených autorov.

bookemma
24.02.2018 5 z 5

"Dokud ti ubývá duše, víš, že ještě nějakou máš..."

Skvělé, skvělé, skvělé!!
Nechutné, veselé, odporné, tragické, smutné, poetické, láskyplné, emočně labilní. Ale skvělé.

Stolda
02.10.2017

Asi to není to, co jsem čekal, proto nehodnotím, ale vzhledem k recenzím u autora zkusím ještě nějakou jeho knihu - třeba jsem jen sáhl vedle.

nakavusterezou
25.01.2016 4 z 5

Pár povídek mě opravdu pobavilo, nad většinou jsem jen kroutila nechápavě hlavou. S panem Bukowským asi nemáme stejný smysl pro humor. Škoda, čekala jsem od něj hodně, ale zklamaní přišlo.

Dreamless
27.12.2015 3 z 5

Bukowski má skvelú tvorbu, ale až toľko ma neberie.

anisek989
11.11.2015 3 z 5

Já nevím no.. První knížka od Bukowskiho, co jsem četla a uplně nevim jakej názor mít. Mě to prostě přijde celkem o ničem.. Ale zároveň to neni uplně blbý. Takže možná až po přečtení více knih si udělám lepší názor.

SmallLucia
12.08.2015 2 z 5

Pár příběhů dobrých, ale jinak nic pro mě.

Rubas
29.07.2015 5 z 5

Knížka mě (častečného abstinenta ((nepiji tvrdý))) naprosto nadchla. Četl jsem před pár lety Formánkovy Úsměvy a po nynějším objevu Bukowského musím říct, že je to až neuvěřitelně podobné. Akorát Buk mi přijde dospělejší.
Mno, každopádně je to naprosto super četba pro lidi, co se nebojí samoty, alkoholických zvratků a sexu v sedmi pádech.

zfilmováno

2013  78%Všechny řitě světa i ta má
1996  84%Poštovní úřad
2006  80%Příběhy obyčejného šílenství
2005  83%Zápisky starého prasáka

Kniha Příběhy obyčejného šílenství je v