Příběhy obyčejného šílenství

Příběhy obyčejného šílenství https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405/pribehy-obycejneho-silenstvi-405.jpg 4 429 35

Čtyřiatřicet povídek z neobyčejně plodného období v životě Charlese Bukowského, konce šedesátých a začátku sedmdesátých let. Tehdy svými provokativními texty pravidelně zásoboval undergroundové časopisy, aby nonkonformním, drsně originálním stylem reflektoval své existenciální zoufalství, pijáckou samotu, smysl pro laškovnou perverzi a morbidní humor, ale i silnou potřebu lásky a upřímnosti. Samozvaný „starý prasák“ americké literatury ve svých povídkách brázdí bary, kriminály, milostná lože i psychiatrické léčebny, přežívá v drsných ulicích velkoměst, upíjí se k smrti, ubíjí prací, užírá láskou. Rád se oddává podivuhodným formám sexu, s gustem trousí životní moudra, tepe do literátů i politiků, utahuje si z hippies, je pronásledován šíleným ložním prádlem.... celý text

Literatura světová , Povídky

Vydáno: , Argo

Tales of Ordinary Madness , 1983

megranity
15.06.2015 5 z 5

Skvělá kniha, nějak nemám náladu psát sahodlouhou recenzi, takže se musíte spokojit s: je skvělá.

palec
28.04.2015 3 z 5

Pro mě zatím nejslabší Buk.

Standa Šebek
14.07.2014 4 z 5

„Svět patří těm, co se neposerou.“

Bukowski je prostě jedinečný úkaz, který budete buď milovat nebo nenávidět nebo obojí najednou.
Poloožralé blekotání a svinění papíru se kouzelným a zábavným způsobem mísí se záblesky geniality odhalující nahé, tvrdé a nepříjemné životní pravdy nečekaně poetickým, až romantickým způsobem.

Abyste měli představu, o co jde, překlikněte si do profilu autora a přečtěte si některé citáty Starého prasáka. Dostanete koncentrovanou dávku jeho skvělých životních zjištění, rad a mouder, která nachází zásadně na dostizích, při chlastání, mrd*ní macatej ženskejch do zadku, držkování, blití a tak vůbec.

Povídky v této knize, kterou jsem zatím četl jako jedinou, kolísají v kvalitě, některé jsou vysloveně povedené, jiné zase nemají skoro žádný smysl. Stačí přečíst jen pár povídek jednou za čas, Bukowského se snadno přejíte.

Maruska_Babca
19.06.2014

Aktuálně čtu tuto knihu v angličtině a některé povídky suverénně přeskakuji, protože je to nuda.

Zkusím podle rad některých čtenářů přeskočit do druhé půlky. Zatím musím říci, že se mi mnohem víc líbily "Všechny řitě světa i ta má".

Lenourt
15.02.2014 2 z 5

Předně všem doporučuju přečíst Poznámky o moru, které jsou až ke konci knihy. Původně jsem to chtěla po půlce utnout, ale nejlepší povídky, nebo spíš filosofické statě, jsou až ke konci. Leč dost často to byla nuda nuda šeď šeď a nechápala jsem, co chce jako autor sdělit? Jiné povídky zas měly šťávu a četly se moc dobře. Ale nejvíc viditelný byl prvek fekálnosti, násilí, prostituce a dostihů..a tohohle syrového stylu se člověk velmi rychle (i když nejsem žádný puritán!) přesytí...

smaille
25.10.2013 odpad!

Bohužel jsem nedočetla, kniha mě nebavila a žádnou hloubku jsem v životě "alkoholika a bůhví co ještě" nenašla.

MissBlack
28.09.2013 3 z 5

Po "Dalších zápiscích...", "Zápiscích..." a "Nejkrásnější ženské..." byla tato sbírka pro mě asi nejslabší. Většina tu u Bukowského mám tak, že se moc líbí skoro všechny, jen pár není úplně ono. Tady to bylo naopak - jen pár jich bylo skutečně ono. Netvrdím, že by se ostatní nedaly číst, daly a mnohdy byly zajímavé, ale....přeci jen trochu nudnější.

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Typicky Bukowské, nenútené, trošku nechutné a obdivuhodne surové. Poviedky s autobiografickými prvkami, ktoré sú viac než len obyčajne šialené.

maple34
14.02.2013 3 z 5

Bukowského šílené příběhy obyčejnosti jsou pomyslnou branou do Bukowského díla. Povídky pobaví i odradí. I zde najdeme autorovy oblíbené scenérie dostihových závodišť, zaplivaných putik a tlustých mrduchtivých paniček.

Daft
20.11.2012

Erekce ejakulace exhibice a jiné příběhy obyčejného šílenství, pouze v jiném (aktuálnějším) překladu.

fan_tomas
15.10.2012

Tato kniha byla moje první kniha od Bukowského a musím říct, že se mi líbila. A to hlavně jeho stylem života: chlast, sex, dostihy,...

sachista
24.09.2012 4 z 5

Zjistil jsem, že Bukowskiho si vychutnám tehdy, pokud mezi čtením jeho dvou děl uplyne docela dlouhá doba. M. Malátný měl pravdu v tom, když prohlásil, že od Bukowského je nejlepší ta kniha, kterou si přečtete jako první. Nechci křičet, že je od něj vše na jedno brdo, ale člověk musí mít zkrátka náladu a nesmí se těch jeho fantazií, vulgarismů, nechutností a břitkého humoru přesytit. Mně se to u Příběhů obyčejného šílenství málem stalo.

JP
28.01.2011 4 z 5

Přikyvoval jsem, smál se, občas kroutil hlavou a než jsem se vlastně nadál, byl tu konec knihy, kde Buk napsal: "Přeskočilo mi. Definitivně jsem se zbláznil." A mě v ten moment zase definitivně došlo, že jsem konečně našel svého autora, který mě baví a který mi i něco dá, kterému rozumím, kterého jsem prokoukl od začátku do konce.

[os. pozn.: první Buk. kniha, co jsem koupil, v Olomouci (Kosmas), bylo mi 14 let, na internetu jsem předtím četl povídku Kopulující kalifornská mořská panna]

Hoďo
30.11.-0001

Príbehy obyčajného šialenstva je prvá kniha, ktorú som od Bukowskeho prečítala vôbec. Je to kniha poviedok, ktoré sú niektoré skutočne nezáživné, tie sa dali len tak preletieť pohľadom, ale takisto, kniha obsahuje poviedky, ktoré doslova vyrazia dych... nad takými sa treba pozastaviť, zamýšľať... Skutočne neľutujem, že som na ňu narazila, i keď som spočiatku čakala niečo úplne iné.

hanca
30.11.-0001 4 z 5

Řekla bych, že tato kniha je tématicky podobná jeho dalším dílům, některé povídky jsou úplně dokonalé a člověk se u nich opravdu od srdece zasměje, ale jiné jsou takové docela nezáživné a stojí o to je přeskočit.

zfilmováno

2013  78%Všechny řitě světa i ta má
1996  84%Poštovní úřad
2006  80%Příběhy obyčejného šílenství
2005  83%Zápisky starého prasáka

Kniha Příběhy obyčejného šílenství je v