Příběhy obhájce Rumpolea

John Mortimer (1923), anglický dramatik a prozaik, vypráví ústy obhájce Rumpolea šest případů, které projednává soudní dvůr v proslulé londýnské Old Bailey. Rumpole se svým nekonvenčním a nesentimentálním přístupem, anglickým smyslem pro humor a fair play řadí po bok velkých detektivů Sherlocka Holmese či otce Browna.

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35206/pribehy-obhajce-rumpolea-dXb-35206.jpg 4.210
Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Academia

Rumpole of the bailey, 1979

Kniha Příběhy obhájce Rumpolea

trudoš
07.06.2015

Přestože Horace Rumpole není klasickým detektivem, mé sympatie si rozhodně získal. Advokát ze staré školy, který se těžko vyrovnává s moderními vlivy, ale přesto se jim nebrání, jen svou práci dělá nejlépe tak, jak je už léta zvyklý. A jeho manželka Hilda, Ta, kterou je nutno poslouchat, je jedna z nejlepších vedlejších postav, s jakou jsem se v literatuře vůbec kdy setkal.
John Mortimer je především humorista, takže se zde nekonají bůhvíjaké bestiality, celé to spíše dýchá typickou britskou suchou komedií. Jednotlivé příběhy hodně připomínají Panoptikum Jiřího Marka, alespoň tou nostalgií nad starým a rozčarování nad novým. V rámci toho Rumpole chvílemi připomíná českého Matěje Broučka, protože má přesně ty měšťácké návyky, kterými jinak pohrdáme. Ovšem na jeho obranu je třeba říci, že on o svých zlozvycích ví a nebojí se je přiznat. Povídky jako takové jsou pak nádhernou ukázkou toho, jak má tenhle útvar vypadat - nepostrádají děj, pointu ani atmosféru. Prostě krása.

John Mortimer
britská, 1923 - 2009