Příběhy nečekaných konců

Příběhy nečekaných konců https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2604/bmid_pribehy-necekanych-koncu-2pX-2604.jpg 4 323 43

Roald Dahl nabízí v tomto povídkovém souboru šestnáct příběhů, opředených překvapivou zápletkou a vždy zakončených netušeným až mrazivě překvapivým rozuzlením. Každá z nich představuje dokonale vystavěnou literární stavbu okořeněnou notnými dávkami kultivovaného černého humoru, všemu však dominuje především motiv deziluze – motiv věčného rozporu mezi lidským snažením a jeho výsledky. Nejde zde o složité umně vykonstruované absurdity, nýbrž o anekdotické příběhy, které odrážejí každodenní běžné situace, které jsou pouze důsledně dovedeny k logickému vyvrcholení. A je-li nakonec výsledkem tohoto logického pochodu absurdita, pak je to absurdita zcela zákonitá a nevyhnutelná.... celý text

Literatura světová , Humor , Povídky

Vydáno: , Volvox Globator

Tales of the Unexpected , 1979

JáraTym
29.03.2024 5 z 5

Brilantní pointy, které předčí vaše nejčernější i nejbělejší očekávání. Nejbělejší - takhle se to asi nepoužívá, ale ve světe Roalda Dahla by to jít mohlo... Asi jsem našel nového oblíbeného autora.

kalache
10.03.2022 4 z 5

...sníst vražednou zbraň je bomba ...

musska
17.11.2021 5 z 5

Skvělé, nejvíce se mi líbila ta s výletem do Paříže. Živě jsem si představovala jak manžel zcela úmyslně zdržuje, i když ví, že jí to přivádí k šílenství a přivádělo mě to k šílenství.

Pine
22.10.2021 5 z 5

Miluju ho. Dahl je moje srdcovka. Jeho způsob psaní je neuvěřitelně obrazotvorný a zcela vás pohltí - s jediným umyslem: v závěru vyrazit dech.
Černý humor, místy špetka hororu, originální zápletka, lehkost, skvělá pointa... Tahle knížka naprosto dostála svému názvu.

Janina2609
21.09.2021 5 z 5

Nejlepší je Mateří kašička :D

Lexand
28.11.2020

Roald Dahl je podivuhodný autor. Takový ten profík, co všechno dělá levou zadní. Co?

alef
07.08.2020 4 z 5

Černý humor okořeněný dávkou ironie a na závěr nečekanou pointou + sociologicko-psychologický přehled a velká dávka empatie = know-how Dahlových povídek a záruka pohodového letního čtení.

„O svém talentu dobře věděl a také ho při každé příležitosti beze studu využíval.“

V každé z povídek vždy najdete nějaké malé tajemství, založené na jednoduché myšlence, a když o svém „talentu“ víte – jde hned všechno snáz …

… jednoduchá příhoda zdá se evokuje dobrý nápad, který je potřeba využít (Farářovo potěšení, Chutě),
… některá tajemství jsou předávaná pouze rodinnou linií (To sladké tajemství),
… pomsta může být sladká, nebo naopak správně okořeněná (Skopové na porážku, William a Marie),
… zvlášť, když už vás nikdo a nic nezataví (Jak se pak Botipol do sázky namočil),
… zvlášť, když se zdá, že všechno je tak, jak má být a pravidelnost ustálených zvyků je člověku vlastní a příjemná (Sekáč Foxley),
… atd., atd., pokračovat bych mohla až k té poslední, ale radši to shrnu: Dahlovy povídky se bezvadně čtou, nutí vás zapojit představivost, protože fantazie a absurdno mají občas navrch, taky trochu provokují, ukazují, že život není vždy spravedlivý, nebo že si nemáme pohrávat s osudem, protože náhody se dějí a nám se to pak velice snadno může krutě vymstít :-).

Abych nezapomněla, pozor si dejte i na jednotvárnost života, ani ta nemusí být vždy sázkou na jistotu …
„Mám rád své místo v rohu u okna, kde si pročítám Timesy, zatímco vlak si to lomozí a sune se vpřed. Tato část cesty trvá třicet dvě minuty a působí na mou mysl i staré popudlivé tělo stejně konejšivě jako důkladná, hojivá masáž. Věřte, že pro udržení duševní pohody není lepší recept než pořádek a pravidelnost.“
… a fakt si radši nic nenalhávejte :-) …
„Nemělo smysl nalhávat si, že má nějakou naději, byť sebemenší …“

Greenfingers
18.04.2020 5 z 5

Skvělé povídky se zajímavými náměty a ještě zajímavějšími pointami. Nechybí zde autorův typický humor, který mám tak rád.

esma
15.04.2020 5 z 5

Můžu od něho číst vše : dokolečka, dokolečka, dokola, shora, zdola, zprava, zleva, napořád...
Roalde, díky

Edmiliband
08.03.2020 4 z 5

Zejména farář, a pak ta s mužem pres palubu jsou skvělé.

Szekynka
02.03.2020 4 z 5

Mám ráda tenhle styl humoru, takže čtení těchto povídek je pro mě radost. Ideální na zalezení do peřinek, popíjení čaje a chechtání se nad příběhy :)

AnjaBo
04.01.2020 4 z 5

Kdo zná Roalda Dahla, kniha ho rozhodně nezklame. Další velice povedená kompilace.

Wendysek
18.12.2019 5 z 5

P-A-R-Á-D-A, škoda, že jsem většinu povídek už četla v 1. dílu sborníku Dahlových povídek. A zbylé budu přeskakovat ve 2. dílu. :)

yettojedno
28.03.2019 5 z 5

Dahl je fenomén. Skvělý vypravěč, který uměl vyprávět dospělým i dětem.

tomas3272
05.02.2019 2 z 5

Mě osobně kniha moc neoslovila, což je čistě subjektivní věc, a to z toho důvodu, že nemusím krátké povídky. Na druhou stranu nutno dodat, že některé příběhy byly skutečně zdařilé a měly zajímavý konec. Věřím tomu, že komu krátké příběhy nevadí, se bude kniha líbit.

Blue
13.12.2018 4 z 5

Oceňuji autorův sympatický styl, dobré nápady, ale ty konce nebyly vždy úplně povedené, někdy byl povedenější text povídky a pak místo vyvrcholení, místo pointy, to vyznělo do ztracena. Ale někdy se pointa povedla a celkově jsem si dobře početl.

Eremites
21.08.2018 4 z 5

Miluju anglický humor, miluju starou dobrou Anglii a povídky jsou mým oblíbeným žánrem - v této drobné, milé knížce se vše potkalo v dokonalém souladu.
Roald Dahl je mistrem příběhů, jejichž zápletky jsou vskutku originální, vtipné, leckdy až hororové, ovšem veskrze brilantně vystavěné.

Nemůžu si pomoct, ale mám pocit, že v téhle knížce autor lehce straní ženám - hned několik jich je naprosto dokonale škodolibě vtipných na úkor mužů ("Skopové na porážku", "Vzhůru k nebesům", "William a Marie"), takže dámy, hledáte-li návod na případnou sladkou pomstu, neváhejte :-)
I když, abych byla spravedlivá - povídka "Paní Bixbyová a kožich od Plukovníka" zase hraje do karet mužům, se kterými nehrají ženy příliš poctivou hru.

Z některých povídek se mi zježilo vše, co šlo - taková "Mateří kašička" či "Kůže" - mě dokázaly vyděsit stejně jako některé Kingovky.

Prostě - velice povedená záležitost.

pajaroh
10.08.2018 3 z 5

Milé, vtipné (občas škodolibé) příhody povětšinou ze staré dobré Anglie. Roald Dahl píše způsobem, který vtáhne do děje a situace od první věty - a to i u povídek. Příjemné čtení pro ty, kdo mají rádi britský humor.

Liggy
04.07.2018 5 z 5

Některé detektivní, některé vtipné, všechny důvtipné...

jaroiva
24.06.2018 4 z 5

Jen pár povídek je trochu horších, ale většina je výborná.
Každopádně autor splňuje slib, který hlásá název celého souboru povídek.
Některé povídky mi připomněly humor hororových povídek Miloslava Švandrlíka, které jsem četla hodně dávno, ale stále si některé hodně dobře pamatuji.
Povídka "Paní domácí" si nezadala s divadelní hrou Jezinky a bezinky Josepha Kesselringa, kterou doporučuji také shlédnout.