Příběhy (ne)obyčejných profesí - Česká společnost v období tzv. normalizace a transformace

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Soubor jedenácti interpretačních studií podává obraz o profesních a životních osudech v české společnosti v období tzv. normalizace a transformace. Prostřednictvím analýzy a interpretace orálněhistorických rozhovorů bohatě doplněných nejrůznějšími prameny zachytil autorský kolektiv Centra orální historie Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR v. v. i. příběhy příslušníků silových složek (armáda, bezpečnost/policie), hasičů, zaměstnanců ve službách (pohostinství, maloobchod, zdravotnictví), i tzv. svobodných profesích (výtvarní umělci). Stranou badatelského zájmu nezůstali ani příslušníci hospodářského a kulturního managementu a v neposlední řadě i ti, jejichž osudy jsou spojeni s agrárním sektorem a světem venkova....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/276535/pribehy-ne-obycejnych-profesi-mPI-276535.png 44
Žánr
Literatura naučná, Historie, Sociologie
Vydáno, Karolinum
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Příběhy (ne)obyčejných profesí - Česká společnost v období tzv. normalizace a transformace

Přidat komentář
Dandulka
30.04.2020

Velmi zajímavé čtení, zvlášť když autoři jednotlivých statí jsou zároveň i vašimi profesory na UK!

David V
13.08.2018

Celkem chvályhodný počin. Dobře se to čte a autoři zvolili docela zajímavý mix zaměstnání. Líbí se mi, že je tam dáno hodně prostoru autorově hodnocení. Zaznělo zde, že by tam mělo být více užito rozhovorů. Přiznám se, že bych to v takovém případě asi nedočetl. Už i u některých úryvků byl problém zjistit, co chtěl daný narátor říci. Dost mě děsí představa, že tak šílená čeština by tvořila většinu knihy. Autoři podle mého soudu zvolili dobrý kompromis.


Lenka4
26.12.2015

Knihu možná ocení generace, která socialismus nezažila. Pro ty ostatní nepřináší nic překvapujícího. Autoři z rozhovorů konstatují, jak to tehdy chodilo a co změnilo po roce 1989. Každá společnost zná svoje pravidla, psaná i nepsaná, a všichni obecně vědí, jak se v nich pohybovat. Otázkou zůstává smysl studie, už s ohledem na minimální počty vypravěčů, kteří navíc netvoří reprezentativní vzorek zástupců jednotlivých profesí. V případě, že autoři chtěli zachytit hlavně svědectví lidí, měli dát větší prostor přepisům rozhovorů. Tazatelé byli limitováni už tím, že rozhovory jim pochopitelně poskytli pouze lidé s čistým svědomím. Pro celkové historické zhodnocení zkoumaného období je kromě většího časového odstupu, aby byl eliminován vliv osobní zaujatosti, nutno pracovat se širší základnou narátorů. Kladem publikace je možnost nahlédnout blíže do fungování různých oborů lidské činnosti.

Autoři knihy

Radek Diestler
česká, 1972
Miroslav Vaněk
česká, 1961
Martin Franc
česká, 1973
Přemysl Houda
česká, 1981
Lukáš Valeš
česká, 1976
Pavel Mücke
česká, 1978
Lenka Krátká
česká, 1969
Jiří Hlaváček
česká, 1987

Kniha Příběhy (ne)obyčejných profesí - Česká společnost v období tzv. normalizace a transformace je v

Přečtených5x
Knihotéce3x
Chystám se číst7x
Chci si koupit1x