Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky

Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373775/bmid_pribehy-na-dobrou-noc-pro-male-rebe-hTA-373775.jpg 4 263 80

"Sněte, ještě než půjdete spát! Světový bestseller představuje životy inspirativních žen napříč dějinami." Sto krátkých příběhů vypráví životní osudy stovky mimořádných žen z minulosti i současnosti. Umělkyně, sportovkyně, vědkyně, političky a další velké osobnosti, které se nesmazatelně zapsaly do historie, inspirují malé i velké čtenáře snít velké sny. Seznámíte se s královnou Alžbětou I., módní návrhářkou Coco Chanel nebo s tenistkou Serenou Williams. Každý medailonek navíc doprovází celostránkové portréty od šedesáti výtvarnic z celého světa.... celý text

Pro děti a mládež , Dívčí romány , Pohádky

Vydáno: , Albatros (ČR)

Good Night Stories for Rebel Girls: 100 Tales of Extraordinary Women , 2016

Y2T
01.08.2022 odpad!

Autorka Favilli je zakladatelkou a generální ředitelkou mediální společnosti "Rebel Girls" a název má chráněný ochrannou známkou. Na trh uvedla celou řadu obdob této knihy, a velmi bohatý Merchandise, včetně aplikace pro mobil atd.
Namátkou:
-Good Night Stories for Rebel Girls 1 + 2
-Good Night Stories for Rebel Girls: 100 Immigrant Women Who Changed the World
-Good Night Stories for Rebel Girls: 100 Inspiring Young Changemakers
-Good Night Stories for Rebel Girls: 100 Real-Life Tales of Black Girl Magic
několikadílnou minisérii 25, s titulem např. "25 klimatických válečnic", všemožné diáře, notýsky, a obvyklý dívčí merchandise. Cca 80 produktů, většina cílí na dívky s afroamerickým nebo Blízkovýchodním původem.

Na podobném konceptu začal vydávat knihy i Ben Brooks, který stvořil pro změnu:
- Stories for Boys Who Dare to be Different 1 + 2
- a gendrově neutrální "Stories for Kids Who Dare to be Different" 1+2

.....anglojazyčný trh je bohatě zásoben komerčními produkty, které nabízí, že z dětí udělají úspěšné rebely a jiné lidi. Každý, kdo nechce zůstat stranou má tak šanci naskočit koupí správné knihy a merchandisu na tuto vlnu a neoctnout se OUT mimo hlavní proud masové rebélie, a dopřát si za pár korun pocitu, že je zcela mimořádný už tím, že je holka nebo kluk.

Knížka je plně genderově segregovaná a na jejím textu i ilustracích se podílely pouze osoby ženského pohlaví. Mediální dům Rebelgirls si z hlediska diversity stojí dle veřejně dostupných informací se svým týmem následovně: 32 žen + 3 muži. Ještě zajímavější je to při pohledu z hlediska etnického původu, kdy pouze 4 členky týmu by mohly být afroamerického původu, ačkoliv na ně míří nemalá část produktů společnosti.

eliska2126
01.08.2022 5 z 5

Tak tohle je opravdu nádhera. 100 příběhů významných žen naší historie. Přiznám se, že hodně jmen jsem ani neznala, protože tam nejsou jen známá jména, jako královna Alžběta I., Marie Curie apod. Seznámíme se zde třeba i s baletkami, vědkyněmi, sportovkyněmi a spoustou dalších.

Každý příběh má svou krásnou ilustraci a opravdu stojí za zmínku, že ilustrátorů je hned několik a líbilo se mi, jak každý do ilustrace promítl svůj styl.

Autorky dokázaly každý příběh a významné činy vyprávět jako pohádku, proto doufám, že jestli budu mít někdy dceru, budu ji moct tyhle příběhy číst.

lucy.sankova
10.03.2022 5 z 5

Krásné příběhy! Motivační :)

Lukina155
04.02.2022 3 z 5

Tolik chyb a překlepů v jedné knížce? Veliká škoda. Povedené ilustrace, fajn nápad, některé příběhy velmi inspirativní.

Štěpinambura
30.01.2022 5 z 5

Nádherné. Vždy kdž potřebuji něco zjistit o nějaké významné ženě rozhodně sáhnu po této knize.

veveropysk
20.01.2022 5 z 5

prostě skvělá knížka

ditul
12.11.2021 5 z 5

Inspirativní příběhy žen nejen pro mladé dívky.
*Když se pokácí les, přijdeme tím o celou jednu laboratoř. Laboratoř, kterou už nikdy nebudeme schopni obnovit.  -Ameenah Gurib-Fakim (prezidentka a vědkyně)
*Nemyslete si, že na vašem hlasu nezáleží. I déšť, který svlažuje vyprahlou půdu, je tvořen jednotlivými kapkami. -Kate Sheppard (sufražetka)
*Šiřte mír už v myšlenkách a vaše poselství se do světa rozletí rychleji, než byste čekali. -Yoko Ono (umělkyně)

1v8na
24.10.2021 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Je psána pro všechny věkové kategorie, inspirativní způsob psaní určený pro děti, velmi inspirativní a rozvojové pro děti. Dozvěděla jsem se nové informace. Kniha je rozvijeci. Velmi se mi líbí i celostránkové ilustrace, které životní příběhy žen parádně dokreslují.

Fiddis
15.09.2021 4 z 5

Jsem už sice velká rebelka, ale knihu jsem si pořídila hlavně kvůli ilustrací (čerpání inspirace) a také na doporučení. Příběhy byly psané stylem pro děti, ale občas jsem si dohledávala info o osobnostech na internetu a celkově mě to obohatilo a také namotivovalo :-)

monte
19.08.2021 4 z 5

Inspirativní čtení nejen pro malé holky s pěknými ilustracemi

Y2T
27.05.2021 odpad!

Politická propaganda pro nejmenší. Klidně bych to zařadil mezi perly tohoto žánru z per spisovatelů národně socialistických nebo komunistických. Tentokrát se jede na vlně feministického LGTB+ orientovaného progresivismu v duchu USA a ultralevicových hnutí v Evropě.

Toto tedy dětem číst opravdu nebudu. Děvčátka určitě nemusí poslouchat jen nudné pohádky, kde vždy krásnou princeznu zachrání princ, kterého si okamžitě bez řečí vezmou za muže, ale tahle kniha je docela obskurní bizarnost.

Výhrady mám už k samotnému výběru osobností, kde je několik opravdových osobností s velkým O, hodných respektu, řada žen které se někdy něčemu vzepřely (ale dětem se zamlčí, jak na to mnohdy šeredně doplatily), ale pak řada výstřednic, které jsou spíše vzorem asociálního chování a většina lidí asi nebude chtít dávat dětem takovéto vzory. Úplnou kuriozitou je pak jediný chlapec v knize, který se tam dostal jen díky tomu, že mu rodiče v 6 letech při nástupu do školy vyřídili uznání toho, že je transgender a vymohli právo chodit na jakékoliv záchodky, které bude chtít. To opravdu není žádná inspirující zásluha.

Obecně jsou jednostránkové životopisy velmi kusé a neúplné. Dětem se zamlčuje, že mnohé předkládané "hrdinky" na svou statečnost velmi doplatili, nebo naopak, proč si dané jednání mohli dovolit. Např. u Aun Schan Su Ťij nenajdete ani zmínku o tom, proč si mohla dovolit prudit celé roky brutální vojenskou chuntu, která vraždí lidi po tisících, a dostala jen domácí vězení (chybí tam skutečnost, že je dcera národního hrdiny generála Aun Schan, kterého chunta velebí). Stejně tak tam není ani zmínka o tom, čeho všeho se dopouštěla Barma pod jejím vedením (např. masakry Rohingů).
Kniha mi přijde jako účelové obelhávání dětí. Je zcela zbytečné vtahovat děti tak brzy do krvavého světa dospělých. Preferuji s tím počkat na věk 10+ a pak si už říct taky více souvislostí a informací a po pravdě. Psát na základě reálných životů nereálné pohádky není cesta k pravdě, ale k vymývání mozků propagandou, což vede jen k vzájemnému nepochopení a konfliktům. Jak známo, cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. I když i o těch by šlo v případě této knihy pochybovat. Spíše připomíná snahu komunistické literatury infiltrovat dětské hlavičky co nejdříve. Člověku se vybaví, jak za komunismu ve školkách vykládali dětem např. že car byl zlý a bral dětem hračky, nebo jak na děti cílil německý národní socialismus.......vždyť přece účel světí prostředky....

Výtvarná stránka mě také nijak neohromila. Část lidí má pocit, že když je to pro děti, tak tam lze dát cokoliv. Patrně i při výběru ilustrací byl rozhodující spíše správný kádrový profil, než výtvarná kvalita.

btw: pro zajímavost si zkuste představit, jak by vypadala obdobná kniha "pro malé rebely", plná podobných příběhů a ilustrovaná umělci vybranými hlavně na základě toho, že mají ten správný gender, tedy že se identifikují jako muži. Otázka také je, co je na tomhle přístupu vůbec dneska "rebelského", a jestli nevyžaduje dnes větší odvahu se mu spíše vzepřít a uhájit si právo na to, žít svůj život dle svého a jakkoliv, pokud tím nepoškozujeme ostatní, tedy třeba i konzervativně, než jít s mediálním mainstreamem a akceptovat automaticky bezmyšlenkovitě narativy této knihy. Přál bych si, aby nikdo, tedy ani ženy, nemusel čelit opovržení či přehlížení společnosti za to, že se věnuje rodině a dětem a nečelili pohrdání za to, že se nerealizuje různými aktivistickými klikami požadovaným způsobem. Což bohužel dnes není samozřejmostí. Lidí, kteří vnucovali ostatním svůj jediný správný názor bylo už víc než dost.

Abych knize nekřivdil - může dávat smysl pokud se dostane do ruky např. dětem z nějaké uzavřené chudé komunity, žijícím vlastním životem, kde ženy nedosahují vzdělání, a kolem 15 otěhotní. Nicméně nepovažuji za pravděpodobné, že zrovna takovým dětem ji rodiče koupí. Teoreticky se k ní mohou dostat ve školní knihovně. Ale mám obavu, že velká většina výtisků spíše bude sloužit spíš ke stresování dětí, které by tu knihu vůbec nepotřebovaly.

lily_maleckova
14.03.2021 5 z 5

Tak tahle knížka byla vážně paráda!❤️ To by si měl přečíst každý, bez ohledu na věk. Strašně moc jsem si knihu užila, dozvěděla se o spoustě nových žen a jejich životním příběhu. Knihu doplňují barevné ilustrace ❤️
Za mě 5/5⭐ a doporučuji!

martina.culik
08.03.2021 4 z 5

Přiznávám, že spoustu žen z této knihy, jsem vůbec neznala, nebo jsem o nich měla jen velmi mlhavé povědomí. Pro mě byla kniha přínosná především v seznamu jmen, které si postupně dohledávám s podrobnějšími informacemi, jelikož kniha je přeci jen určena pro úplně jinou (o dost mladší) věkovou kategorii.
Jelikož neumím číst knížky po částech, tak jsem ji přečetla během jednoho dne, čímž se mi příběhy slily dohromady, ale to je čistě můj problém.
Pro čtení před spaním vždy jen jednoho či dvou příběhů je kniha podle mě ideální a otevírá obzory a povědomí a silných a významných ženách, které si pozornost bezpochyby zaslouží.

Bětužka
26.02.2021 5 z 5

Moc hezká kniha!

kotatkoz
23.02.2021 5 z 5

Moc hezká knížka pro děti,. Četla jsem jednotlivé příběhy dceři před spaním, pak jsme si o každé z žen ještě chvíli povídaly (však to znáte "a proč" "a co kdyby" "a kdybych já"...), myslím, že se to líbilo oběma a knížka s malou poroste - postupem let v těch příbězích uvidí víc a víc a snad ji to bude inspirací, že každý může dokázat cokoli...

janasim
23.01.2021 4 z 5

Životní příběhy těchto skutečných žen jsou velmi inspirativní. Je hezké tímto způsobem ukázat dětem, že i přes nesnáze a za vynaložení úsilí mohou mnohdy dokázat i nemožné. V knize jsou příběhy žen známých i méně známých. Osobně bych jejich osudy rozpracovala alespoň do dvou stránek, takto je to velmi stručné. Ilustrace jsou skutečně velmi povedené. Neuvěřitelné pro mě bylo, že jsem se při čtení někdy ptala, v jakém století se mohl k této ženě někdo takto chovat a pak jsem se dočetla, že její třeba jen o deset let víc než mně nebo je i mladší. Neuvěřitelné, co některé z nás dokážou i přes to, jak moc jim život hází pod nohy klacky.

Vicusss
06.01.2021 4 z 5

Zaujímavá kniha o významných ženách. Niektoré som poznala, niektoré však nie a zopár som si hneď aj vygooglila a prečítala o nich viac. Odporúčam.

AgiMangi
04.01.2021 3 z 5

Hezká kniha, objevila jsem v ní Mariu Sibyllu Merian, za což jsem moc ráda. Doporučuji

Martina410
24.10.2020 4 z 5

Knihu jsem cetla i presto, ze je mi 27. Ilustrace byly skvele, ale u textu mi hrozne vadilo, ze skoro kazda treti stranka zacinala na "Byla jednou jedna..." :D
Pro male holcicky urcite prinosna a zajimava kniha. :)

Kolombus
22.10.2020 5 z 5

Je skvelé dávať deťom od mala dobrý príklad. Či už z pohľadu vytrvalosti, osobnosti alebo jednoducho nevzdať sa svojho sna a vytrvať. Myslím, že túto knihu je fajn čítať "malým rebelkám" a určite sa k nej vrátia keď budú čítať samé. Informácie o jednotlivých ženách sú síce, z pohladu dospelého, strohé pre deti sú dostačujúce a veľmi jednoducho písané.

Autoři knihy

Francesca Cavallo
italská, 1983
Elena Favilli
italská, 1982

Kniha Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky je v