Příběhy dona Quijota

Příběhy dona Quijota https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206745/bmid_pribehy-dona-quijota-206745.jpg 4 49 6

Snad každý zná šlechetného, chrabrého, i když více než podivínského rytíře Dona Quijota a jeho nerozlučného druha Sancha Panzu. Chudého zemana dona Quijana pobláznila četba rytířských románů. Pod jménem Don Quijote de la Mancha se proto vydává na pouť za ideály bludného rytířství a za vysněnou dámou svého srdce Dulcineou. Se vznešeným posláním ale ostře kontrastuje jeho vytáhlá postava stárnoucího muže, improvizované rezavé brnění, ubohá herka Rosinante i jeho přízemní, ale upřímný panoš, sedlák Sancho. Během cesty překonávají oba hrdinové množství překážek a protivenství, jimž se srdečně zasmějeme, zároveň však pocítíme smutek nad jejich marností a uvědomíme si rozpor mezi šlechetnými ideály a mnohdy nelítostnou realitou. Slavný příběh španělského prozaika, dramatika a básníka Miquela de Cervantes Saavedry spatřil světlo světa poprvé v roce 1605. Už tehdy zaznamenal okamžitý úspěch u čtenářů, dokonce jakýsi smělý falzifikátor vydal údajný druhý díl této knihy. Český spisovatel Jaromír John renesanční román převyprávěl a svým poetickým jazykem ho přiblížil dnešnímu čtenáři. Pro čtenáře od 12 let.... celý text

palka452
palka452
18.01.2024 5 z 5

Vydání z roku 1962 moc hezké ilustrace

Jirka92333
Jirka92333
19.12.2023 3 z 5

Naprosto souhlasím s komentářem Lusa. Asi jsem vtip téhle knihy nepochopil. Ale obecné informace o Donu Quijotovi mi stačí a ke knize se vracet nehodlám.

Lusa
Lusa
10.05.2023 3 z 5

Kdyby nebylo čtenářské výzvy asi bych si knihu nikdy nepřečetla a spokojila bych se jenom s informacemi co znám ze školy. Je to holt klasika A jsem ráda že už to mám za sebou.

Nedflanders165
Nedflanders165
26.01.2023 4 z 5

Jedna z nejstarších knih, které mám. Toto převyprávění klasiky světové literatury, ovšem vydání už z roku 1955.
Asi by měl číst každý, kdo chce mít pojem o světové literární klasice, nicméně musím připustit, že příběh sám už dnešního čtenáře příliš ani nenadchne, ani nepobaví.

a304
a304
28.08.2021 5 z 5

JDĚTE DO TOHO ZNOVU A ZNOVU, NESMÍRNĚ, NÁRAMNĚ SE POBAVÍTE!

Georgianna
Georgianna
11.04.2011

Tato knížka se mi líbila

převyprávění

Jaromír John (p)