Příběhy Artura Gordona Pyma

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Příběhy Artura Gordona Pyma z Nantucketu se všemi podrobnostmi o vzpouře a vražedné řeži na palubě americké brigy Grampus za její plavby do jižních moří - i s vylíčením toho, jak někteří zachránění dobyli lodi nazpět; o jejich ztroskotání a po něm následujících mukách hladomoru; o tom, jak je z útrap vysvobodil britský škuner Jane Guy; o krátké plavbě této lodi v Jižním ledovém moři; jak byla uchvácena a její posádka zmasakrována v jednom souostroví na 84. rovnoběžce jižní šířky, a posléze o neuvěřitelných dobrodružstvích a objevech ještě dále na jihu, k nimž ta krutá pohroma dala popud....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/162219/pribehy-artura-gordona-pyma-4zR-162219.jpg 3.9149
Žánr
Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno, Jota
Orig. název

Narrative of Arthur Gordon Pym, 1838

více informací...


Nahrávám...

Komentáře (19)

Kniha Příběhy Artura Gordona Pyma

Přidat komentář
666Jitka
05. ledna

E.A.Poea zbožňuji, nicméně musím říci, že Příběhy A.G.Pyma pro mě byly zdouhavé a místy až nudné ... :-(

Aerine
06.08.2018

Kdyby na obálce nestálo jméno E. A. Poe, nevěřila bych, že je autorem. Kniha byla velmi podivná. I u fikce potřebuji mít pocit uvěřitelnosti, čehož se mi nedostalo. Navíc mi vůbec neseděl vypravěčský styl, postavy byly nesympatické. Knihu jsem okamžitě po přečtení věnovala dál. Snad se Katce bude líbit víc než mně.

Romanka89
12.06.2018

Tak trochu jiný Poe než na jakého jsem zvyklá. Některé pasáže se četly samy, ale jiné mi přišli moc zdlouhavé, ale ono asi mi celkově nesedí takovýhle dobrodružný žánr.

Čtenářská výzva 2018: Kniha s tematikou moře.

FireOfFilth
11.06.2018

Tak tohle byl opravdu porod, takhle špatně čitelnou knihu jsem už dlouho neviděl. Takových chyb a překlepů, minimum odstavců k dobrému čtení také nepomáhá.
Příběh v podstatě nebyl úplně špatný, akorát obsahoval dost popisných věcí poměrně nudných, které mě vůbec nezajímaly.
Poslední část o letu na měsíc byla asi nejlepší na této knize.
Jsem velice zklamán, ale hlavně to bude asi tou kvalitou tohoto českého vydání. 1-2*

brodequin
13.12.2017

Abych si přečetl Ledovou sfingu, musel jsem začít Pymem. Ze začátku jsem měl hodně problémy. Na styl psaní, jazyka, obecně psaného stylu jsem si musel zvyknout. Tedy jedna věc je styl psaní, druhá je nespočet pravopisných i jiných chyb (překlepy), které se v textu nacházejí (v hojném počtu). Občas jsem si musel větu přečíst 3x, abych vůbec pochopil její smysl. Obecně je kniha rozdělena asi do 3-4 událostí, které jsou napínavé a vše kolem je zeměpisná omáčka, kterou se dá po odstavcích přeskakovat. Popisy a výčet zvířat, rostlin apod. Zeměpisných souřadnic, ostrůvků atd. Někdy fajn, někdy vyloženě popis jak z přirodopisu. Poučné to však je. Trochu mi dělalo problém zasazení příběhu do míst, které jsem si nemohl vybavit - tedy na konci knihy. Dle zeměpisné délky a šířky takto popisované místo neexistuje a na zalesněném ostrově je ve skutečnosti Antarktida. Úplný závěr jsem moc nepochopil a tak očekávám, že mi to Verne v Ledové sfinze dle vlastí fantazie popíše. Celkově za mě dobrá kniha, jak s nudnými, tak velice tajemnými a napínavými částmi. Na konci knihy (OMEGA) je ještě "Bezpříkladná dobrodružství jistého Hanse Pfaalla". Tento příběh jsem četl jen krátce a pak přestal, jelikož mě vůbec nebavil.

JiříM
24.06.2017

Dal bych i hvezd pet, ale ty chyby a preklepy v celem textu byly strasne.

rene6927
18.03.2016

Typický Poe. Odvážně ale musím říct že povídky byli pro Poea jako stvořený. Když jsem se dozvěděl o jeho jediném dokončeném románu, tak jsem o koupi knihy neváhal ani minutu. Většina povídek je po dvacet až třicet stránek plná beznaděje, strachu a trýzně. Rád jsem si přečetl obsáhlý příběh mého oblíbence. A co se konce týče..? (možná trochu SPOILER!) nějak mě nepřekvapil ale na konci knížky jsem hledal neexistující stránky o pokračování... Ode mě 80 %

Skip
09.08.2015

Nejrozsáhlejší Poeův text, jaký jsem, četl, a také s přehledem nejslabší. Dokud se děj odehrával na brize Grampus, tak to ještě šlo, ale dál už je to pak slátanina a nastavovaná kaše. Představy tehdejších spisovatelů o krajinách za jižním polárním kruhem byly vskutku barvité a zcela mimózní. O několik let později si podobně zafantazíroval i Jules Verne.

hejsahopsa
12.01.2015

Je pravda, že kniha má prazvláštní atmosféru a bavilo mě uvažovat nad tím, co by ještě bylo uvěřitelné a co už ne, ale jinak bych ji zařadila spíše do průměrné četby.

callahanh
08.01.2015

Poea mám rád, ale přiznám se, že jsem ho v tomto románu moc nepoznával. Některé pasáže tedy byly naprosto výborné (chlapík uzavřený v kajutě, boj se psem, kanibalismus - to je asi naprostý vrchol knihy) a dost sugestivní, měly skvělou atmosféru a hlavně úžasně pracovaly s psychologií postav. Pak tu ale byly pasáže úmorně zdlouhavé (líčení cest, popisy ostrovů), které se mi osobně četly hodně těžce a musel jsem se k nim vracet, abych v nich měl jakž takž pořádek. Opravdu mě to mrzí, protože jde vlastně o jednohubku, ale nečetla se úplně snadno a z dnešního pohledu vyžaduje docela dost tolerance, protože popisů je tu moc a moc a Poeovi asi tak úplně nejdou. Je určitě škoda, že za život nestihl víc románů, protože nápadů měl evidentně dost a věřím, že by ještě mnohé ukázal. Milovníci cestopisů a námořnictví asi budou hodnotit lépe než já, já ale s těžkým srdcem musím zůstat u 60%.

glombas
25.07.2014

Mám z tohodle trochu zvláštní pocity, ale je to hezké :)

Valentine
14.07.2014

Takové čtení spíš pro "kluky", řekla bych. Knížka se mi líbila svým obsahem, příběh byl poutavý a čtivý. Ale některé pasáže s popisy fungování lodí nebo podrobnostmi o zámořských objevech jsem doslova přeskakovala...

JeKa
13.06.2013

Mystifikační (viz úvodní paratexty) dobrodružný román inspirující se Coleridgovou Písní o starém námořníkovi a nejen jí...závěr transendentní? Záleží na výkladu...

evickakyticka
23.01.2013

Měla jsem chuť přečíst si nějakou knihu o námořnících a sáhla jsem po lehkém hororovém příběhu G. Pyma. A měla jsem ho hned přečtený. Určitá podobnost s Lovecraftovými Horami šílenství ke konci příběhu. Tekeli-li!

anthraxCZ
30.11.2012

Úžasný román, plný napětí a nepředvídatelných jevů. Poe jakoby to nejlepší ze svých povídek shrnul v jednom delším románu. Přečteno během dvou dnů, hltal jsem to a nemohl se dočkat, co bude dál. Škoda, že Poe nestihl vytvořit více románů.

Ikkju
26.10.2012

Poua jsem znal z povídek, román se mi zdál ještě rozervanější a temnější. Pro mě výprava do temnot duše (podobně se mi zdálo že Verne popisuje duševní stav Pyma, gigantická písmena vyrytá do sopečného popela už na mě působí vyloženě horečnatě), ale stále s lehounkým nádechem poesie (či jak to někdo popisoval - něhy).

FlLys
19.10.2012

Poe... Za ten konec bych ho nejraději roztrhala

singles35
03.06.2012

Povídky Edgara Allana Poea mě příliš nezaujaly. Ale tento román se mi líbil. Chvílemi mi připadalo jako bych četl jiného autora v porovnání s povídkami.

kivera
05.04.2012

U mě to bylo naopak. Přes tuto knížku jsem se dostala k verneovce Ledová sfinga.