Příběh umění

Příběh umění https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363535/bmid_pribeh-umeni-ZR9-363535.jpg 5 312 44

Kniha světoznámého historika umění umožňuje základní orientaci ve zvláštní a fascinující oblasti lidské činnosti, jakou je právě umění. Na 684 stranách doplněných černobílými i barevnými reprodukcemi a vyklápěcími přílohami se pokouší srozumitelným způsobem utřídit nepřeberné bohatství jmen, období a slohů.

Literatura naučná , Umění , Encyklopedie

Vydáno: , Argo

The Story of Art , 1950

Metroušek
21.12.2018 5 z 5

Měl jsem to štěstí vidět po pádu sovětského impéria mnoho úchvatných děl evropského umění a architektury na vlastní oči, a moc bych si přál vrátit čas a vidět ty věci poprvé a o něco poučeněji. Tato kniha je vzácné, mistrovské dílo, byť jí ke konci dochází dech, a pomůže vám zpřístupnit řadu jiných mistrovských děl. Pokud vás umění a krása obecně zajímají, přečtěte si ji.

braunerova
26.10.2018

K architektuře, malířství i sochařství mám jen vlažný vztah. Příběh umění mě nalákal vysoce pozitivním hodnocením a také omylem - domníval jsem se, že se jedná o opravdové příběhy. No, nakonec jsem tenhle dějepis po pár stránkách vzdal. Nehodnotím, rubrika umění pro mě prostě není.

belldandy
11.06.2018

Nejlepší úvod do dějin umění, možná dokonce i nejlepší kniha o výtvarném umění :). A to ji napsal Gombrich pro děti. Rozhodně je nepodceňoval.

lushi
13.04.2018 5 z 5

Název knihy skvěle odpovídá samotné povaze knihy. Jde sice o odbornou / populárně-naučnou literaturu, ale dějiny vývoje umění jsou podané tak poutavě a čtivě, že jde opravdu o příběh. Je to jediná kniha o umění, kterou jsem četla, ale něco mi říká, že nad ostatními přehledovými knihami vyniká.
Souvislosti jednotlivých směrů i samotný vývoj jsou vysvětlené opravdu precizně, ve většině případů tak zřetelně, že jsem se nemusela ani vracet k předcházejícím kapitolám.
Sazba textu a obrazového materiálu je taky perfektní, ve většině případů je reprodukce díla na stejné dvojstraně jako doprovázející text.

fany.fancy
10.12.2017 5 z 5

Gombrich touto knihou dokázal, že dějiny umění jdou vyprávět stejně jako jiné příběhy... Ukazuje nám souvislosti, kontext doby, odkazy umělců do minulosti i budoucnosti a učí nenásilně čtenáře o dějinách umění přemýšlet jinak než o seznamech jmen a datech. Děkuji mu za to a odpouštím mu jeho skeptismus k současnému umění.

Besa
21.03.2017 5 z 5

Najlepšia kniha o umení, akú som čítala. Je písaná tak, aby Vás prinútila pozrieť sa na umenie tak, ako ste sa naň ešte nikdy nepozerali. Nie je nudná, je napísaná veľmi zaujímavo. Je vhodná aj pre čitateľov, ktorí nemajú v umení veľký prehľad.

Majdule
12.02.2017 5 z 5

Tahle obsáhlá a poutavá pouť po dějinách umění mi mnohé přinesla. Pochopila jsem díky ní, jak se umění vyvíjelo, z jakých kořenů vycházelo a jaké výzvy před ním stály. Rozhodně to není kniha na jedno přečtení, je nutné se k ní vracet, aby člověk opravdu příběhu umění porozuměl.
Hlavně je to ale velký zážitek, který Vám otevře do té doby třeba zavřené dveře.

JaMar28
22.11.2016 5 z 5

Nejlepší kniha o umění pro laiky. Čtivou a záživnou formou vysvětluje původ různých uměleckých směrů a poukazuje na mnohé souvislosti napříč uměleckými dějinami, které člověka třeba nikdy nenapadly.

Napadlo vás třeba někdy, že sochařská výzdoba středověkých gotických katedrál byla pro tehdejší obecenstvo něčím, jako je pro nás dnes komiks? :) Takhle to skoro vypadá, jako by šlo o nějaký populárně vědecký bulvár ve stylu "20 věcí, které jste nevěděli o umění", ale není to tak. Gombrich je výborný spisovatel se vznešeným jazykem a z textu se přímo line jeho upřímná láska a obdiv k umění.

Jasná první volba pro každého laika, který se chce dozvědět něco o umění a zapamatovat si to.

ThrisaManx
13.05.2016 5 z 5

Kniha je krásná a poskytuje základní orientaci v oboru. Nicméně k usilovnému studiu vyžaduje spoustu času. Já jakožto začátečník jsem ocenila jednoduchost vyprávění a snadnou orientaci. Ve spojení s dalšími knihami jsem získala základní přehled o dějinách umění. A to jsem také očekávala.

Mondie
24.04.2016 5 z 5

Jedná se o příběh umění, nikde se netvrdí, že se v ní dozvíte absolutně všechno. Ostatně takový ucelený lexikon, jaký si asi někteří komentátoři představují asi ještě neexistuje. Na střední nám stačil jenom Mráz, nebo Pijoan, který na VŠ lehce zavrhli a nahradili tímto základem, Gombrichem, jelikož tam není takových chyb. Pro seznámení a upřesnění datace postačí, chcete-li vědět více a jít do hloubky, je třeba vyhledat dílo o konkrétním umělci. ;) Přičemž každá kniha na závěr poskytuje seznam použité či doporučené literatury. Jediné co mne osobně v Gombrichovi schází je zaměření na českou krajinomalbu, ale nevadí, zdroje jsem si našla.

pestas
02.03.2016 5 z 5

Atraktivni podani dejin umeni. Kniha neni nijak extrembe podrobna, spise bych ji doporucila laicke veŗjnosti, nebo tem, kteri se chteji poutave dozvedet takovy vseobecny zaklad dejin umeni. Ja ji cetla poprve na stredni skole jen jako doplnek k dejinam umeni jako takovym a pak jsem ji vyuzivala pri vyuce, kdy jsem z ni zakum cetla begem toho, co tvorili. Meli to moc radi, treba na tohle je tato kniha naprosto neocenitelna.

AničkaŽ
25.06.2015 5 z 5

Přehledové, základní, ale vhodné i pro začínající historičky a historiky umění. Upevní základní znalosti a především uvede do srozumitelného, čtivého kontextu.

Sandik
16.04.2015 5 z 5

Tohle je spíše jen takový relativně stručný přehled pro laiky, nic hlubokého nebo převratného, ale stejně je to skvěle napsáno. Celkový dojem: 95% Z hlediska celého Gombrichova díla je to ovšem i tak to nejméně zajímavé ;o)

Adelajda_4
05.09.2014 5 z 5

Opravdový skvost mé knihovny. Knihu mohu jen doporučit lidem, kteří by umění jako celek chtěli pochopit. Autor je opravdový odborník a velice poutavou formou vypráví příběh umění od úplného vzniku až po moderní dobu. Díky téhle knížce začínám pomalu pronikat do tajů moderního umění.

michael4483
03.05.2014 5 z 5

Skutočne krásna knižka, ktorá spracováva dejiny výtvarného umenia tým najatraktívnejším spôsobom. Spísať túto tému tak, aby to bavilo čítať každého, to je tiež umenie. Jednoznačne odporúčam ako študentom umenia, tak všetkým znalcom a milovníkom ale aj čitateľom, ktorý majú radi hodnotné a nádherné knihy. 100%

rajtrmiros
16.01.2014 5 z 5

Opravdu nejlépe zpracované knižní vydání pro kohokoliv kdo chce pochopit hloubku umění. Patří mezi mé top knihy a to nejen kvůli čtivosti!

Storycollector
15.12.2013 4 z 5

Nerada hodnotím naučné knihy, protože si myslím, že každá (pokud není vyloženě plná chyb), tak si zaslouží vysoké hodnocení.

Příběh umění je velmi dobrý a pro svátečního zájemce dostatečná literatura. Pokud se však připravujete ke zkoušce z kunsthistorie, tak si k PU přečtěte další stejně zaměřenou literaturu, která doplní místa, kterým se Gombrich věnuje méně.

Publikace se totiž soustředí na epochy a jejich přechody jedné do druhé, méně už rozebírá jednotlivé malíře a jejich díla.

coco.cartier
17.11.2013 5 z 5

Pro mě jako pro studentku umění povinnost, musím ovšem říci, že velmi čtivá.
Dle mě jeden z nejlepších úvodů do studia dějin umění vůbec.

honza66
12.09.2013 5 z 5

Skvělá kniha o umění od starověkého Egypta, antického Řecka přes renesanci až k Picassovi a spol. Výborně napsáno a ač jde o literaturu faktu, čte se to jak napínavý příběh. Pro mě, jakožto nadšeného laika, zatím jednoznačně nejlepší kniha o umění. A jeho postřehy o snobech by se měli přidávat ke vstupence v každé galerii...

macek166
09.04.2013 4 z 5

Pro historiky umění a studenty dějim umění povinnost, pro laiky velice podnětná kniha, která vás toho naučí o výtvarném umění víc než hodiny studií dějin umění na středních školách, protože Gombrich ukazuje vývoj umění jako příběh, kterým každá evoluce je, logické vyústění z bodu A, přes bod K, až po Z. Kniha je psaná nejen čtivě, ale i jednoduše na pochopení, jep lná příkladů a ukázek děl v podobě obrázků a ilustrací. Doporučuji.