Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou

Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou

Po zlatých šedesátých letech přišla jako drsné procitnutí ze snu „olověná“ léta sedmdesátá, kdy se v Itálii přihlásí o slovo pravicový i levicový extremismus. Tato doba se podepisuje i na osudech Eleny a Lily, nyní už dospělých žen. Opět se objevuje leitmotiv vzájemného ovlivňování osudů obou protagonistek. Předmětem jejich soupeření už není „genialita“, ale muž. Elena a Lila se na dlouho ztratí jedna druhé z očí a stanou se jen „střípky hlasů“ při občasných telefonních rozhovorech. Za příběhem jejich přátelství se ale dále otáčí kaleidoskop životů obyvatel jejich čtvrti, propletenec lásek, křivd, nevraživosti, žárlivosti, věrnosti i zrady....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/347495/pribeh-tech-co-odchazeji-a-tech-kte-5V8-347495.jpg 4.5199

Neapolská sága (3.)

Storia di chi fugge e di chi resta (2014)

Vydáno:, Prostor

indyka

Čtyři hvězdičky, které dávám třetímu dílu Neapolské ságy, se s jinými mnou udělenými čtyřmi hvězdičkami nemůžou srovnávat - jen mám potřebu zohlednit skutečnost, že třetí část mi přišla zatím ze všech dosavadních nejslabší.

Příliš mnoho politiky a politických dějin. Normálně ukazování dobových reálií v knihách miluju, navíc jde vidět, že autorka opravdu ví, o čem píše, nicméně tady toho bylo až moc. Životy Eleny a Lily politické dění sice ovlivňovalo, ale přeci jen ne až takovým způsobem, že by politika měla zabrat takovou část knihy - na úkor životů hlavních hrdinek a jejich okolí.

Minulý díl mě neskutečně vytáčela Lila - teď mě vytáčela taky, ale mnohem více mi pila krev Elena a její ovlivnitelnost, změny nálad a názorů každých dvacet řádků a zároveň pocit vlastní neomylnosti, nevědomost, co vlastně chce a nedá pokoj, dokud do nedostane...ale těch postav mě tam štvalo daleko víc, osobně bych coby mírná povaha měla velký problém přežít v tady té každodenní italské hře o trůny plné zlomyslnosti, agresivity a vychytralosti. Atmosféra děje na mě působila neskutečným způsobem a mávala se mnou, Ferrante dovede čtenáře vtáhnout do místnosti s postavami a nenechat ho sledovat děj s odstupem.

Geniální přítelkyně jsou jedny z mála knih, které ve mně dokážou probudit silné emoce, za to autorce klobouk dolů, protože jinak jsem u čtení emocím odolná. Sága je originální a neotřelá, a přiřadila bych ji k nejlepším počinům, se kterými jsem dosud měla tu čest.

fruitbueno

Kdyby bylo v knize podstatně méně politických pasáží, případně zmizely kamsi na okraj vyprávění, byl by výsledný dojem téměř dokonalý :) Líbilo se mi, jak se Elena vypořádala se svou spisovatelskou chvilkou slávy, že je tentokrát děj soustředěn více na ni než na Lilu. Pěkné čtení. Škoda jen té politiky.

Crimble

Stále vysoká úroveň. Politiky trošku dost, a vzhledem k tomu, že jsem militantní antikomunista, tak jsem byl trochu netrpělivý, kdy postavy přijdou na to, že tohle radikální levičáctví k ničemu dobrému nevede. No ale příběhově velmi silné, přátelství s Lilou stále bouřlivé, nevyrovnané a vydávající se cestami nepředvídatelnými. Atmosféra za 1. Poslední díl už čeká.

nase_zuzu

Elena mě tentokrát překvapila. Druhý díl jsem přečetla jen silou vůle a byla jsem zklamaná. Takže moc šancí jsem třetímu dílu nedala, ale rozlouskla jsem to běhěm pár dnů. Čtvrtý díl určitě už dotáhnu.

dagmar7365

Geniální přítelkyně rozhodně neztrácí tempo a na své atraktivitě. Z prvního dílu, který líčí dětství Lily a Lenú v chudinské neapolské čtvrti v 50. letech, se postupně stává mnohovrstevným románem, ve kterém si každý čtenář může najít i kus sebe. A podle toho se také liší, co si z něj odnáší, jak vnímá osud a chování Lily a Lenů.
Třetí díl byl pro mě zatím nejlepší. Okamžitě se pouštím do závěrečného dílu a těším se na velké finále, kdy se vše propojí. Nebo si na nás Elena Ferrante přichystala něco jiného?

Eifka

Musím říct, že s dalším dílem, celý příběh nabírá na obrátkách...a co je na něm nejsympatičtější, je ta jeho reálnost, nic není přehnané nebo vyhrocené...a právě tímhle si mě autorka získala asi nejvíc! Je vidět, že se dá napsat příběh o "obyčejných" lidech a přitom se vyhnout klišé.

U čtení si tak pořád přemýšlím o jednostlivých postavách, jestli je tam někdo komu fandím a naopak...už u druhého dílu jsem zmiňovala, že moc nemám ráda Lilu, a možná je to proto, že jí (stejně jako Elena) trochu závidím tu bezprostřednost:) A naopak hlavní hrdinka mě v některých momentech hrozně rozčiluje, protože je mi v něčem dost podobná:)

Prostě a jednoduše, mě to baví, baví, baví...za týden je knižní veletrh, tak hurá pro poslední díl!:))

gossipavlina

Se 3.dílem jsem měla trochu problém. Byl pný událostí, ale podaných pro mě nudnou formou. Začal mě bavit až na konci. Ten konec mě navnadil na 4.díl, na který se moc těším.

veverka@ořech

Další výborné čtení. Autorka svým vyprávěním ani na chvíli nenudí. V tomto díle (ještě zřetejněji než v předchozích dvou) je patrná rozdílnost mezi severní a jižní Itálií. Dějiny národa se nenuceně proplétají s osudy hlavních postav. Výsledkem je skutečně zajímavý a plastický obraz.

Alizon

Na tento treti dil Neapolske sagy jsem se nadsene vrhla hned po docteni dilu predchoziho. Napred jsem si rikala, ze je tam te politiky az moc a ze uz to asi nebude ono ... a nakonec ... pribeh me do sebe opet vtahnul a ja znovu zatinala pesti, fandila hlavnim hrdinkam a zlobila se na ne, kdyz me svym chovanim rozcilovaly. Uvedomila jsem si jak malo toho vim o moderni historii Italie. Kniha je velmi ziva, stale vic presahuje hranice rodne ctvrti. I o nelehkych tematech Elena Ferrante pise s uzasnou lehkosti. Jsem opet nadsena. Ctvrty dil uz mam doma ... a asi to dlouho nevydrzim.

Petruš999

U třetího dílu jsem byla asi nejvíce smutná, že už končí. Těším se na závěrečný díl!

SanFrancisco2

Třetí díl knihy pro mě byl zklamáním. Protože předchozí díly byly vynikající, dám šanci i čtvrté části.

Kattyna

Musím přiznat, že tento díl mi úplně nesedl. Obvykle Elenu zhltnu během dvou, třech dní. Nedokážu přesně říct, co mi tam chybělo, ale do čtení jsem se musela vyloženě nutit. Tři hvězdičky dávám hlavně za závěr, který mě přesvědčil k četbě posledního dílu. Doufám, že v něm konečně pochopím tak strašně komplikovanou osobu, kterou je Lila

lencin

Výborné. Zraje jako víno.

babyboar

Možná trošku slabší než předchozí díly, ale závěr jasně zanechal touhu přečíst i čtvrtý díl.

Arella

Musím se přiznat, že první asi třetinou knihy jsem se horko těžko prokousávala. Politická situace, dělnická třída apod. mě hodně zmáhaly a chvílemi jsem se ztrácela, myšlenky mi utíkaly jinam. Naštěstí kniha poté dostala znovu spád a já jsem si ji zase začla užívat.

Kerberos

Asi půjdu proti proudu,ale něco tomu chybí a je to díl od dílu slabší

Mia77

Tak to si dělá Elena snad srandu ne? To bych do ní neřekla ... Nutně, ale opravdu nutně potřebuji další díl ... Budu přimáčknutá v knihkupectví na výlohu, dokud ho nedostanu!!! Nevím jestli to mám vůbec doporučit, protože tento příběh je silně návykový :-)

Evišťátko

Opět ty samé pocity marnosti a nadšení během čtení jako u předešlých dílů.A opět ona nutkavá potřeba přečíst si další díl.

kytarka

Tahle série mě baví i nebaví. Knihu vždy zhltnu, ale nevím v čem mě nebaví.

Květ

Třetí epizodu neapolské ságy jsem si opět vychutnala, zaujala mě víc než dvojka. Knížka není čtením na jeden večer, text je hutný, propracovaný s košatou slovní zásobou, nečte se nejjednodušeji, ale rozhodně stojí za to, autorka je báječná vypravěčka. Přátelství hlavních hrdinek, nyní už dospělých žen, pokračuje v letech sedmdesátých, dobová atmosféra je barvitě vylíčená, stejně tak jako vzlety i pády, realita i přání obou přítelkyň a jejich blízkých. Moc se těším na březen, kdy vyjde poslední díl.

ZuK1

Opět výborné čtení a pokračování osudových propletenců na pozadí bouřlivého dění Itálie sedmdesátých let a změn v životech Eleny i Lily ...
Výhodou knih je i připomenutí všech osob a jejich vzájemných vztahů v úvodu každého dílu.

Bláža9

Z druhého dílu série jsem byla nadšená, a proto jsem se nemohla dočkat pokračování. Ale musím říct, že mě to trochu zklamalo...nějak jsem měla pocit, že se v podstatě děj knihy točí v kruhu, kde se nic moc nového neděje. Asi je to dáno životním posunem hrdinek a dobou, ve které se děj odehrává, ale přesto mi tam chyběl nějaký hlubší prožitek, který jsem našla v Příběhu nového jména. Na druhou stranu konec knihy mě zase navnadil na to, že si čtvrtý díl určitě přečtu a jsem velmi zvědavá, jak to všechno dopadne...

Dashmo

O jednu hviezdicku menej nez 1 a 2 diel IBA z toho dôvodu, ze politicke pasaze boli pre mna narocne. Som si vedoma, ze su do pribehu dôlezite...napriek tomu fantasticke rozpravanie rovnako ako predchadzajuce casti..a teraz rychlo zhltnut finale!neviem sa dockat

VeruRomanská

Tento díl ze všech tří se mi líbil nejméně, což mu ale neubírá na kvalitě a stále si těch 5* prostě zaslouží! Možná je to tím, že sama věkově a zkušenostmi patřím spíše do druhého dílu :) a proto jsem se s ním ztotožnila asi nejvíce. Suma sumárum, supr knížka, kterou stojí za to mít v knihovně :)

Izu

Skvělé pokračování a já chci uz další díl !

Olia

opět úžasná kniha, vyprávění, prostředí a tak vůbec..

harena

Stejně jako u předchozích dílů můžu napsat jen to, že Elena Ferrante má úžasný vypravěčský talent!!!! A jestliže čtvrtý díl vyjde až v březnu, přečtu si Neapolskou ságu ještě jednou. Těším se, že se vrátím do starých uliček Neapole nebo i Florencie, že se zase setkám se svými známými a budu vědět, jak jejich život šel dál, zejména pak jaký byl další osud Elen a Lily. Krásná sága.

Amazonka72

Třetí díl tetralogie jsem vzala do ruky po přečtení předchozích dvou dílů spíše z povinnosti. Říkala jsem si, že pokud se autorka pustila do tak rozsáhlého díla, jistě to musí mít nějaký důvod. A konečně jsem měla pocit, že důvod pomalu nacházím. Za mě zatím nejvydařenější kniha ze tří. Zaujala mě poměrně podrobná sonda do nedávné Italské historie, popsaná drsně, bez jakýchkoli vytáček a zjemňování. Líbilo se mi, že se z obou protagonistek staly konečně jasně definované postavy, jejichž jednání je uvěřitelné, i když s ním nemusíme vždy souhlasit. Ale rozumíme mu. Konečně si Elena uvědomuje, že její vztah k Lile je patologický a nemá s přátelstvím nic společného. To mi v předchozích dílech jaksi chybělo, ale našla jsem, takže v březnu hurá do dílu posledního.

myšpa
27.12.2017

Už se těším na čtvrtý díl. Kniha opět úžasná.

Imor
17.12.2017

Opět špičkově napsaný další díl - radost z dobré knihy a i já se těším na čtyřku :-)