Příběh staršího bratra

Příběh staršího bratra https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15654/pribeh-starsiho-bratra-15654.jpg 5 120 36

Životopisné vyprávění o dětství, studiích, pozdějších letech plných tvůrčí práce - až po tragický konec v Bergen-Belsenu. Rovnocennými protagonisty knihy jsou vedle Josefa Čapka i mladší bratr Karel a starší Helena. Zvlášť první kapitoly jsou jakoby příběhem jejich sourozeneckých vztahů.

Le Chat
14.03.2024 5 z 5

Opravdu povedený životopisný román, který by si podle mne zasloužil i 10 hvězdiček. Rozhodně doporučuji.

Zemlja
30.08.2023 4 z 5

Četla jsem ji nadšeně. Život tak talentovaněho člověka mě zajímal. Krásná kniha.

esma
20.05.2023 5 z 5

Je to úžasné, narodí se človíček a už do jeho světa vstupuje pejsek s kočičkou. Půvabná, tvořivá pohádka, kolik my jsme s malou Evičkou do toho dortu přidávaly ingrediencí, to by nás býval býval i Josef Čapek pochválil.
Hravý, i když mnohdy smutný člověk nechal po sobě stopu, kterou nelze přehlídnout.

hladko
02.03.2023 4 z 5

S Josefovou tvorbou jsem se prvně potkal velmi brzy, snad již v předškolním věku a to díky jeho ilustracím, které si po přečtení knihy paní Borské jasně vybavuju. Knihy Devatero pohádek a Povídání o pejskovi a kočičce byly a jsou součástí dětských knihoven ve všech mých zásadních životních působištích. Jeho malířský styl je natolik specifický, že i jako laik jsem schopen některá jeho díla přiřadit jeho osobě. Tak tomu je i s obálkou knihy Klapzubova jedenáctka, která mi vytanula po zmínkách o vztahu a vazbě mezi Josefem a Eduardem Bassem. V dospělém věku mě Josef uhranul na ostravské výstavě Černá slunce: Odvrácená strana modernity a jeho modř se mi vryla do srdce.
Kniha Příběh staršího bratra je rodinným dědictvím mé ženy a je na ní notně podepsán zub času, protože se mi stránky při čtení pravidelně vysypávají z knihy ven. Ale vydobyla si čestné místo v naší knihovně, o které se čím dál tím více musí bojovat a knihy, které si nás nezískaly nebo nás neobohacují jasnou vzpomínkou či emocí, jsou opět vypouštěny do knižního koloběhu. Tuhle však nechám znovu svázat. Navždy pro mě zůstane knihou o rodinných křivdách a na nich postaveném bratrství ústící v životní citovou vazbu a vzájemnou expozici, která se notně stala motorem pro umělecké působení obou. Také o síle pracovitosti, tvrdošíjnosti a vytrvalosti v cestě za svým potenciálem nebo životním vztahem. O potřebě objevovat svět a s ním nacházet opravdovost. Ale také o tragice války, která válcuje malé i velké osudy a bratry pojí i ve smrti.

ela1972
21.02.2023 5 z 5

Moc hezky a čtivě napsaný životopis Josefa Čapka. Kéž by takových knih bylo více.

IVANA0123
13.11.2021 5 z 5

Ta knížka byla skvělá. A je mi celkem jedno, jestli některé údaje byly trochu autorkou domyšleny, aby mohl vzniknout tento úžasný "životopis". Moc se mi líbil autorčin styl, kdy příběh občas doplnily jen kratičké poznámky a zajímavosti, které děj na chvilku přerušily a neuvěřitelně oživily. Nikdy jsem netušila, že byl Josef Čapek tak zajímavý člověk. Nejen malíř, novinář a spisovatel, ale jak jsem po přečtení této knihy zjistila, i neuvěřitelný bojovník s často nepříznivým osudem už od dětství. A že jeho velkou rolí, možná nejdůležitější v životě - bylo být starším bratrem. Ale pro mě i tak bude vždy hlavně autorem jedné z nejmilejších knížek...o chytré kočičce a trochu tvrdohlavém pejskovi. Knihu doporučuji. 5*
(11/21)

Bubo19
30.09.2021 5 z 5

Úžasná kniha s krásným názvem. O Josefu Čapkovi jsem věděla jen takové ty obecné informace typu malíř, spisovatel, redaktor, zemřel v koncentračním táboře a názvy několika knih. Takže jsem Iloně Borské vděčná, že jsem si díky její knize rozšířila obzory o zajímavém životě tohoto schopného, nadaného a pokorného člověka.
Kniha je nejen o něm, ale o celé jeho rodině. Tak jsem se třeba dozvěděla, že jedno ze světově nejznámějších slov českého původu "robot" poradil Karlu Čapkovi právě jeho bratr. Josef Čapek se i přes úspěchy celý život značně podceňoval. Ironií osudu jej Němci na počátku 2. světové války zařadili mezi význačné české osobnosti a poslali do koncentračního tábora. Konec knihy na mě hodně zapůsobil, ale i přes smutný závěr, je to krásně napsaný příběh. Líbilo se mi, jak paní Borská přirovnává tehdejší svět k tomu na počátku 21.století. Jak by se to udělalo a řešilo nyní. Třeba odpolední korzování po nábřeží byl takový předstupeň internetu, navazovaly se známosti, pracovní vztahy... Ale v knize je i spousta jiných postřehů, které někdy pobaví a jindy z nich mrazí.

"Šušká se, že ta zmatená akce přišla erár na šedesát tisíc rakouských korun. Prý si to někdo zaplatí. Povídali, že mu hráli: zaplatí to občané pilní, ti chudáci, kteří na celém tom binci nenesli sebemenší vinu."

"Kdy vlastně odchází mládí? Aspoň by člověka mělo upozornit, varovat - ale to ne, vytratí se po anglicku. Ostatní si samozřejmě všimnou, že nám už mládí odešlo, my však nic nevíme, nepozorujem, někdy celá léta žijeme v sebeklamu."

"Miliony mužů, kteří by možná v civilu neměli důvod říci si hrubé slovo. Dostali však uniformy, zbraně, povely - proto se navzájem zabíjejí. Ve jménu panovníků, kteří už odvykli vyjíždět do bitvy v čele svých vojsk."

Pocit Josefa Čapka po odvodovém martyriu během první světové války, kdyby věděl, co jej čeká ...
"Kdybyste věděla, co je to být pouhou číslicí, dobytkem, materiálem k zpracování v pomalu se zakusujícím a rozemílajícím stroji..."

Doubravka1975
28.06.2021 5 z 5

Úplně skvěle a čtivě napsaná životopisná kniha o životě Josefa Čapka zvaného Peča, jeho starší sestry Heleny - Lenči a mladšího Karla, kterému maminka říkala Íček (Karlíček) Kniha doplněna dobovými rodinnými fotografiemi a přílohami barevných olejomaleb a kreseb

Ilona70
05.04.2021 5 z 5

Ilona Borská si umí vybrat o kom, nebo o čem bude psát. Vždycky to stojí za to, a vždy se dozvíme něco nového. Její styl psaní mi vyhovuje. Josef Čapek má konečně knihu o sobě, která zaujme snad každého čtenáře. Jinak je neustále a pro mě nepravem ve stínu bratra Karla. Josef je mi lidsky bližší i když Karlovi knihy mám raději.

iška
17.03.2021 5 z 5

Moc pěkná kniha a velmi dobře se četla. A přesto, že to pro mne není první kniha o bratrech Čapkových, zase jsem našla pár nových detailů. Stojí za přečtení.

Evina16
08.03.2021 5 z 5

Vynikajícím způsobem vyprávěný příběh Josefa Čapka, který ač neméně obdařený talentem, přesto byl a je neustále ve stínu svého mladšího bratra Karla. Tato kniha je dle mého názoru poctou, kterou si Josef Čapek zasloužil - za svůj talent, neuvěřitelnou píli, houževnatost, postoje, své dílo v literatuře, ve výtvarném umění. Obdivuhodné, že chování jejich matky nemělo žádný vliv na vztah Josefa k bratrovi a že si "navzdory názorům matky" dokázal vydobýt své místo v životě a co všechno dokázal, třeba jen to, že v malířství šel svou vlastní cestou, a kolik krásných věcí zanechal. Není Povídání o pejskovi a kočičce prostě úžasné? Možná pro dnešní děti odchované "animovanými akčňáky o autech, Rebelkách, Ledovém království" ne, ale pro mě je to poklad.

lencin
30.08.2020 4 z 5

Kniha o životě Josefa Čapka. Napsáno se zjevnou láskou, ale přesto problematické. Jakoby se autorka nemohla rozhodnout,zda píše faktograficky o Čapkově životě, a nebo zda chce vyprávět pohádku, kterou si přibarvuje dle potřeby.
Ale přesto je to dojemné a působivé.

Hani77
12.07.2020 5 z 5

Kniha zajímavě líčí život Josefa Čapka a jeho rodiny. Určitě doporučuji. Závěr je velice smutný.

Koka
05.06.2020 2 z 5

Čtivé, povrchní, žánrově naprosto nevyhraněné. Autorka zde použila svou standardní publicistickou zručnost (vlastně spíše rutinu), umožňující jí poskládat z dobových pramenů vlastně jakýkoliv příběh, přičemž se ani nepokusila předem si ujasnit (a pak se toho držet!), zda chce psát román inspirovaný životem J. Č., nebo literaturu faktu o životě a díle J. Č., nebo co ...
Kniha začíná jako standardní životopisný román o známé osobnosti - když s využitím pár dobových faktů a vysoké míry fabulace při jejich dějovém zpracování (něco na způsob děl Irvinga Stona) vypráví příběh protagonistova života. Pak "přepnula" do "věcně-kritických" sfér a úplně mě odrovnala, když do úvahy, jak jen mohli bři Čapkové spolu tvořit, aniž by se poznalo, který z nich je autorem které části textu, se to čtenáři pokusila vysvětlit vlastním příkladem - jak ona tvoří za spolupráce manžela :=))
Tam, kde snadno přístupné dobové prameny napovídaly, co se v životě J. Č. dělo - využila je beze zbytku. Ale bílá místa života, pohnutky, alespoň pokus o výklad tvorby - literární a/nebo výtvarné, zasazení epizod do celospolečenského kontextu - tam nic, nic.
Zklamání.

Эva
30.05.2020 5 z 5

Nádherná kniha o nádherném člověku. Vždy ve stínu milovaného bratra Karla, ale přesto obrovsky talentovaný spisovatel, novinář, malíř a v první řadě neskutěcně silný člověk. Miluji období bratří Čapků, tak ráda je oba učím! A po přečtení této knihy se nemůžu dočkat, co všechno ještě budu moci říci svým studentům!
Moje první čtenářská zkušenost s Ilonou Borskou, rozhodně však ne poslední. Krásný styl vypravování, kniha napsaná s láskou a citem pro dané téma. Dlouho nezapomenu, úžasný čtenářský zážitek...

Katka2382
17.05.2020 5 z 5

Skvělá a čtivá kniha.Hodně se dozvíme o životě bratrů Čapků i o jejich sestře.

Kryštofka
23.06.2019 5 z 5

Moc hezky přiblížený život bratrů Čapkových a vyvedení Josefa ze stínu bratra Karla. Ilona Borská je skvělá autorka, citlivá a poctivá a obdařená spisovatelským talentem. Má můj obdiv a respekt..

Pebra
10.04.2019 5 z 5

Josef Čapek, odmalička se pasoval do role outsidera, i díky podivínské matce, jako by klopýtal vedle svého slavnějšího bratra, kterého ctil a miloval natolik, že se z role nechtěl ani vymanit. Osm let usiloval o milovanou ženu, trpěl ponižování budoucí tchýně... Přesto víme, že Josef byl umělec v pravém slova smyslu, noblesní, melancholický, laskavý a utrápený, což umocnila i jeho smrt v německém lágru. Po přečtení knihy mám chuť ho obejmout. Obdivuju autorku, kde všude asi vyhledávala informace, aby vytvořila tak plastický popis slavné éry dvou bratří, o které se nám může jen zdát.

Felidae
02.02.2019 5 z 5

Skvělý, lidský,nesmírně čtivý, životopisný román o Josefu Čapkovi. Dětství, dospělost i konečná křížová cesta po nacistických lágrech velkého člověka, staršího bratra Karla Čapka.

surikata246
26.01.2019 5 z 5

Velmi pěkná kniha o Josefu Čapkovi výtvarném umělci a jeho smutném osudu a úmrtí v koncentračním táboře.Moc krásné malby i náhled sourozeneckých vztahů.