Příběh služebnice

Příběh služebnice https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/4217/bmid_pribeh-sluzebnice-udz-4217.jpg 4 2798 756

Román kanadské spisovatelky vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti na půdě dnešních Spojených států amerických, které přestaly existovat a byly nahrazeny totalitním režimem. V nedaleké budoucnosti se vlády nad Spojenými státy chopí klerofašistický režim. Z každého, kdo se proti němu prohřeší, se stává otrok. A z plodných žen ještě něco mnohem horšího - služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají. Kniha získala ocenění Arthur C. Clarke Award za nejlepší román a byl v užší nominaci na cenu Booker Prize.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , BB art

The Handmaid's Tale , 1985

Lenka541
18.10.2022 4 z 5

Hodně zajímavá knížka. Jsem ráda, že jsem se k ní dostala díky Čtenářské výzvě a nelituji. Četla se mi dobře a určitě si od autorky ještě něco přečtu.

MartiSim
15.10.2022 5 z 5

Vybrala jsem si ji jen kvůli čtenářské výzvě. Kniha se mi líbila, přečteno rychle, určitě si přečtu i druhý díl.

Werčíík
13.10.2022 3 z 5

Do knížky jsem se musela v průběhu čtení občas nutit. Dokonce jsem se přistihla, že přeskakuju věty, a to zejména metaforické popisy a myšlenky hlavní postavy. Námět je velmi zajímavý, ale zpracování mě neuchvátilo a bylo to nucené, rozvláčné. Čekala jsem, jak to skončí, protože jsem byla na hraně 3/4 hvězdiček. Musím dát 3, protože konec není moc uspokojivý, když uvážím, že příběh Fredovy nemá pokračování. Ale dám ještě šanci druhé knize z tohoto světa, i když tak úplně nenavazuje na Příběh služebnice.

adela.hol
12.10.2022 3 z 5

(SPOILER) Kniha přečtena kvůli čtenářské výzvě, znovu bych si ji ale už určitě nepřečetla. Námět zajímavý, dobře se to četlo, ale zároveň jsem měla pocit, že se za těch 300 stran vlastně nic nestalo.

Ze začátku jsem měla problém rozeznat, co je aktuální a kdy zrovna hlavní hrdinka začíná vzpomínat.
Čekala jsem také víc scén s ostatními postavami, aby je čtenář poznal. Takto viděl akorát sblížení s velitelem přes hraní scrabble a pak jen to, že i přes všechny ty zákazy existuje nějaký klub, kde najednou nikdo nic neřeší a dělá si co chce.
Scény hlavní hrdinky a Nicka by se asi daly napočítat na prstech jedné ruky. Stačila jedna noc a jaká náhoda, že měli štěstí, že při jejich dalších nocích už je nikdo neviděl. Celé to bylo popsané na jedné stránce a rovnou s tím, že asi se to těhotenství povedlo.

Vím, že má kniha druhý díl, tudíž je možné, že některé věci jsou tam zase dovysvětlené, ale i tady to podle mě šlo rozvinout lépe.

Kater1ena1
11.10.2022 2 z 5

anotace me zaujala vic nez samotka kniha, docetla jsem ji, ale jen proto ze nemam rada nedoctene knihy, tema zajimave, ale napsano pro me moc rozvlacne/popisne, ocenila bych rychlejsi spad, vic deje...

Sova15
07.10.2022 3 z 5

Knížka se zajímavým a silným tématem. Přesto se mi nečetla dobře. Ať se nic takového nestane. Totality jsme si užili dost.

Peter73
04.10.2022 3 z 5

Kniha čítaná na základe čtenářské výzvy - Margaret Atwood je držiteľka ceny Franze Kafky. Autorkin štýl písania je veľmi kvetnatý, dej je pretkaný metaforami a prirovnaniami. Kniha sa nečítala zle, ale vyžaduje určité sústredenie a veľkú pozornosť. O čom je táto kniha ? Je to dystopia, antiutopia alebo niečo ako alternatívna budúcnosť. Prvá 1/3 knihy je tažko zaraditeľná, mal som problém určiť žáner. Je to príbeh ženy, ktorá plní v rodine funkciu nedobrovoľnej rodičky, škaredo to znie, autorka ju nazvala služobníčka. Potom sa dej rozohrá veľmi zaujímavo, M. Atwood napísala svojím spôsobom vynímočné dielo, záver je taký zvlaštný, nebudem hovoriť, ale trochu ubral z celkového môjho hodnotenia.

poník654
04.10.2022 5 z 5

Nemohla jsem od knihy odtrhnou oči! Hrozně moc se mi líbila, je plná napětí. Nejvíc se mi líbila hlavně téma ty knihy, protože ta doba, ve které se děj odehrává, může klidně nastat. Film ani seriál jsem neviděla, ale určitě si někdy najdu čas a podívám se na to:)

Edona
03.10.2022 3 z 5

Příběh služebnice.. zvláštní to kniha. Sice jsem to dočetla, ale přiznám se že jen díky výzvě tady na DK. Do čtení jsem se totiž musela nutit. Každopádně se podívám i na seriál a porovnám..

pohoda58
28.09.2022 4 z 5

Téma zajímavé a originální, kniha se mi četla celkem dobře.

lucie2371
27.09.2022 odpad!

Za mě byla kniha bohužel naprostým propadákem a ztrátou času.
Nudila mě tak, že jsem u ní usínala a musela jí neustále odkládat. Přečtenou jsem jí tudíž měla až za 3 týdny.
Do druhého dílu se pouštět opravdu nebudu...

Richisa
25.09.2022 4 z 5

Nechávala jsem si chvíli odstup po přečtení, abych se s komentářem neukvapila.

Kniha není špatná, ale zároveň se zde nic moc neděje. Bavilo mě to číst, ale do postav jsem se nedokázala vcítit ani ve mě nevzbuzovaly příliš emocí.
Jediná kapitola, která se mě skutečně dotkla je ta, kde jedna z pomocnic rodí... Situaci kolem jsem vnímala jako velké bezpráví, pro matku naprosto nepředstavitelné...

SPOILER:
Ocenila bych ještě dalších klidně 300 stran, kdy mohla hlavní hrdinka něco prožívat, třeba bojovat, hledat nebo, kde by se něco dělo... Takto pro mě byla pouze dlouhým uvedením do děje a systému státu. Poslední kapitola pak docela nudným rozborem kdo byl kdo.
KONEC SPOILERU

Vlastně mě to bavilo, ale čekala jsem výrazně víc a nejspíš i něco jiného.

veronika3141
22.09.2022 4 z 5

Takove trochu scifi,ale zas ev ramci Ameriky nic neobvykleho,kdyzvime co se v Americe nachazi…treba na Netxlixu je i podobny film z jedne takove sekty….

callahanh
18.09.2022 4 z 5

Seriál jsem neviděl, takže jsem jím zcela nezatížen a hodnotím jen a pouze na základě dojmů z knihy. Atwood v ní naprosto brilantně vykreslila ponurou a depresivní atmosféru společnosti budoucnosti, která funguje báječně a prozařuje z ní velký smutek. Body navíc přidává i tajemství, s nímž autorka pracuje, protože nikdy úplně neprozradí, co se vlastně stalo, že se (pravděpodobně) USA ponořily do takové totality, vždy jen naznačí a pak hned uhne jinam, což je v tomto případě jen dobře, protože to ve čtenáři probouzí zvědavost. Různé flashbacky nikterak nevadí, i když je zpočátku obtížnější se v nich orientovat, to se ale po chvíli srovná. Jen je škoda, že není víc vysvětleno fungování samotného Gileádu a toho, jak to chodí s čerstvě narozenými dětmi, protože o tom se v knize vůbec nemluví a úplně se tu pomíjí nějaké potenciální setkání potomků se skutečnými matkami. Možná i díky tomu kniha někdy působí naivně (i když většinu času není problém uvěřit, že podobná situace by velmi snadno mohla nastat kdekoli na světě), na druhou stranu je ale nutno brát v potaz, že je konstruována vesměs jako zápisky jedné ženy, která je součástí společnosti a podává svůj subjektivní pohled, na což dost často poukazuje. Těžko říct, zda to, že všechny hrdinky (včetně hlavní) jsou zaměnitelné a ničím moc výrazné, je záměr, opět to ale zase tolik nevadí. Závěr v podobě přednášky z ještě vzdálenější budoucnosti je otevřený a jen povzbuzuje zvědavost ohledně toho, co se dělo dál. Příběh služebnice není paradoxně navzdory názvu o příběhu, který není nijak košatý a složitý, ale o atmosféře, smutku a vzpomínkách na časy, které zmizely kdesi v nenávratnu, aniž by to hrdinky knihy zaznamenaly, zároveň se dá považovat i za varování před tím, co by se mohlo jednoduše stát. 75 %

Riccione
06.09.2022 4 z 5

Seriál jsem nedokoukala (kvůli představitelce hlavní hrdinky), knížka mi přišla mnohem lepší.

Olga8480
03.09.2022 3 z 5

I když se mi velmi líbilo téma knihy. Nedokázala jsem se do ní pořádně začíst a mnohokrát jsem ji odložila než jsem dospěla k cíli.

Lexie321
02.09.2022 5 z 5

Táto kniha a aj autorka si jednoznačne zaslúžia oveľa lepšie hodnotenie a uznanie. Dej je úžasný v tom koľko emócií vie vyvolať a ako až čitateľa vie mraziť. Brutálne dobre napísaná kniha. Maximálne odporúčam! Veľmi rýchlo sa číta.

Barbanka
31.08.2022 5 z 5

Vůbec nechápu že hodnocení této knihy je tak slabé.Já nemohla knihu odložit a když jsem se dostala ke konci, nejraději bych hned četla další díl, který musím rychle někde sehnat!!! Viděla jsem i seriál a jsem ráda, že se mi kniha dostala do ruky právě teď, kdy má vyjít poslední série, tak jsem si alespoň připomněla co všechno se v něm vlastně odehrálo. Stejně jako ostatní jsem se knize dlouho bránila, ale jsem moc ráda, že jsem se k tomu nakonec odhodlala, doporučuji všem :)

david9690
28.08.2022 4 z 5

Někdy jsem se trochu nechytil, ale jinak je to zajímavé téma a zpracování se mi líbilo. Z některých částí a dějových souvislostí až mrazí zvláště když si čtenář uvědomí jak jednoduše se může popisované uspořádání světa a tento totalitní systém stát skutečností. Doufám že se něčeho takového nedožijeme a naše ženy a děti nebudou muset být vystaveny podobným šílenostem. Přečteno v rámci výzvy- autor oceněný cenou Franze Kafky.

Acnaj
26.08.2022 5 z 5

Kdysi jsem viděla dva díly seriálu a nezaujal mě... Tentokrát jsem dala šanci knize a přečetla ji během týdne... Pěkné psané, uvěřitelné...