Příběh služebnice

Příběh služebnice https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/4217/bmid_pribeh-sluzebnice-udz-4217.jpg 4 2798 756

Román kanadské spisovatelky vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti na půdě dnešních Spojených států amerických, které přestaly existovat a byly nahrazeny totalitním režimem. V nedaleké budoucnosti se vlády nad Spojenými státy chopí klerofašistický režim. Z každého, kdo se proti němu prohřeší, se stává otrok. A z plodných žen ještě něco mnohem horšího - služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají. Kniha získala ocenění Arthur C. Clarke Award za nejlepší román a byl v užší nominaci na cenu Booker Prize.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , BB art

The Handmaid's Tale , 1985

Mikanadeta
30.01.2023 3 z 5

Nemohu si pomoct, ale moc mě to nebavilo. Neumím říct proč, něco mi na knize nesedlo. Možná přeskakování z přítomnosti do minulosti, možná se mi nelíbilo vše co se tam odehrávalo, možná neukončený konec? Nevím, mám ve zvyku knihu z úcty k autorovi vždy dočíst, takže i tady jsem dočetla, ale myslím, že už se k ní znovu vracet nebudu.

Kamcatak
20.01.2023 5 z 5

Výborně napsané. Jelikož jsem již viděla seriál, nemohu posoudit, jak příběh funguje vzhledem k postupnému odhalování informací, aha momentů a šokujících překvapení. Nesmírně se mi líbil způsob vyprávění, kdy hrdince ubíhají myšlenky různými směry a při vyslovení slova si vzpomíná na všechny jeho další významy a použití (což mě jako lingvistku moc bavilo) a zvýšilo to uvěřitelnost, že je příběh vyprávěn hrdinkou skrze audio deník. Závěrečná konference mi přišla jako velice zajímavé a originální doplnění příběhu.
Seriál mám moc ráda a určitě ho doporučuji, pokud jste ještě neviděli :)

Ivka14
15.01.2023 5 z 5

Příběh o životě v nepříliš vzdálené budoucnosti, kdy se Spojené státy prostřednictvím vojenského převratu proměnily v totalitní teokracii. Tento dystopický hororový příběh je o to reálnější, že Atwoodová vytvořila most mezi světem, který známe nyní, a světem, který by mohl být.
Hlavní hrdina příběhu si pamatuje dobu před změnou a v průběhu knihy odkrýváme nespočet tajemství a informací, které mohou být osudové.

Luccinda
08.01.2023 5 z 5

K Příběhu služebnice jsem se dostala pár let zpátky díky seriálu, který se mi ale nelíbil natolik, abych v něm po první sérii pokračovala. Nedokázala jsem si najít cestu k hlavní hrdince, která mi byla nesympatická, a nesedl mi ani styl vyprávění. A tak jsem si říkala, že zkusím knihu. Do té papírové se mi ale nechtělo, tak jsem sáhla po audioknize.

Když jsem jí začala poslouchat poprvé, moc daleko jsem se nedostala. Prostě mě to nechytlo. Po pár měsících jsem to ale zkusila znovu a tentokrát s větším úspěchem. Poslech mě bavil od první do poslední minuty. A oproti seriálu jsem dokázala mnohem víc vnímat i svět budoucnosti, který autorka vymyslela opravdu fantasticky. Bylo to místy děsivé čtení, které by mohlo sloužit i jako varování pro budoucí generace. Někdy mám pocit, že jsme jen krůček od toho, aby se to ve společnosti takhle zvrtlo…

biki
31.12.2022 5 z 5

Už nějakou dobu jsem si pohrávala s myšlenkou na tuto knihu, ale nebýt Čtenářské výzvy asi bych se k ní nedokopala. A to by byla opravdu škoda. Naprosto fascinující příběh, který se vyznačuje mimořádně dusivou atmosférou s extrémně vysokým stupněm paranoie, kde nikdo nesmí věřit doslova nikomu, pokud chce přežít. Vypravěčka příběhu patří do skupiny žen, kterým vzali prakticky všechno a degradovali je jen na chodící inkubátory, bez nároků na nějaké smysluplné sociální vztahy či duševní podněty, a kterým zbyly jen jejich vlastní myšlenky a vzpomínky. A ani jimi si občas nebyly jisté.
Jak se společnost do takového stavu dostala je v knize jen naznačeno, snad jen, že začátek byl nenápadný a až teprve úder na zaměstnávání žen a jejich finance ukázal směr, kterým se situace bude ubírat. Bylo pak jasné, že v této fázi byl již významnější odpor vyloučen, klíčová místy včetně ozbrojených složek již byla obsazena příznivci tohoto nového zrůdného režimu. Není také divu, že jakákoli odbojová činnost musela být v tomto systému těžce riziková a s nízkou úspěšností.
Přiznávám, že jsem se ke čtení musela často nutit. Ale když už jsem se začetla, bylo zase těžké se od ní odtrhnout. Rozhodně jedna z nejlepších knih, které jsem za poslední roky četla.

chodícírohožka
29.12.2022 5 z 5

Kdysi jsem zaznamenala, že existuje seriál, ale nevěnovala jsem tomu ani tolik pozornosti, abych si pořádně zjistila, o čem že to má být. Teď jsem na Příběh služebnice narazila díky čtenářské výzvě a jsem ráda, že jsem se na ni nakonec nevykašlala. Margaret Atwoodová totiž vytvořila úžasný příběh, ze kterého běhá mráz po zádech. Připomíná Huxleyho Zánik civilizace a něčím i Dickova Muže z vysokého zámku - a obě tato díla podle mě může hravě strčit do kapsy. Možná je to způsobem vyprávění, který je hodně osobní, možná tím, jak moc se autorka inspirovala historickými fakty - v každém případě pro mě byl její román šíleně působivý, působivě skutečný. Dobře se četl, i když vypravěčka často bez upozornění odskakovala do vzpomínek a bylo třeba dávat pozor, aby se člověk neztratil, a taky navzdory tomu, že vyprávění nebylo lineární, ale čtenář objevoval zároveň současnost, střípky minulosti i podobu a fungování nového státu.
Jednoduše - bylo to úžasné, dechberoucí. Nechápu, že tu kniha má tak nízké hodnocení. Seriál ani film jsem neviděla a asi ani vidět nechci - neumím si představit, jak by mohlo být něco z toho natočeno podle knihy a dost dobře.

Vevericka.eva
25.12.2022 4 z 5

Náročnější čtivo na udržení pozornosti, ale nakonec jsem to zvládla a nebylo to špatné. Přečtu si i druhý díl, i když mi to bude opět trvat dlouho, nejspíš zvolím tentokrát audioknihu.

Marmarek
08.12.2022 4 z 5

Působivé, přitom jednoduché a přístupné. Překvapilo mě, jak už je to staré. Zajímavý úkrok v poslední části.

manka71
02.12.2022 3 z 5

Komentář nepíši hned, ale až po pár měsících, protože jsem knihu musela vstřebat. Co mi vadilo, že jsem z počátku tápala, do jaké doby příběh zařadit, to se rozuzlí až asi ve třetině. Místy mne kniha doslova strhávala - na čele cedulku teď nerušit a místy trochu nuda. Sem tam mi něco nesedělo, ale později jsem se podívala na rok, kdy byla kniha napsaná, takže příběh v budoucnosti, která je už minulostí. Nicméně - dobrý, styl psaní mi seděl a nečteno je to perfektně, příběh zajímavý a děsivý. Film nebo seriál jsem neviděla a ani nevím jestli to chci vidět, aby mi to nezkazilo knihu.

Amitiel76
01.12.2022 3 z 5

Právě u této knihy jsem zjistila, že pro mě není dobré nejprve vidět filmové zpracování, a až pak se pustit do knihy. Strašně mě to rušilo. Seriál miluju, a zhlédla jsem všechny natočené série. Proto byla pro mě kniha jasná volba. Ale je mi líto, byla jsem z ní vcelku zklamaná. Děj se ubíral úplně jinou cestou, než seriál. Chyběl mi tu nějaký začátek a vysvětlení, vše probíhalo retrospektivně během kapitol. Navíc úplně jinak a dost zmateně. Všechno bylo popisováno tak nějak odosobněně, bez emočně. Možná to měl být záměr, ale postavy tím ztrácely na reálnosti.
Často se to nestává, ale právě zde je jisté, že seriál vede nad knihou. Dočetla jsem do poloviny, a pak to prostě vzdala. Nic nového už mi nabídnout nemohla. Ale za ten původní nápad , který vedl k natočení seriálu, uděluji hezké tři hvězdičky.

DreamerX9
29.11.2022 1 z 5

Původně se mi líbil nápad knihy nicméně zpracování už ne. Vše bylo takové úzkoprsé, ploché, bezemoční a nevysvetlene. "Tamhle jdu tohle si myslím ale říkám věty chvalici Boha" Takhle mi připadala většina myšlenkových pochodu hlavni postavy z knihy. Za mě tedy nic extra v tomto případě jsem spíš fanouškem Prokleteho roku s podobnou myšlenkou a lepším zpracováním.

esma
29.11.2022 3 z 5

Poslech audioknihy.
Vize Margaret Atwoodové byla pochmurná, doufám, že nedostatek porodnosti budeme řešit přes vědu a ne přes služebnice. Neomezená moc ale přináší i jiné excesy než ty sexuální a potvrzuje to i atmosféra knihy.
Obecně předpovídat, jak to s námi bude dál, je samozřejmě velmi zajímavé, ale já osobně vždy skončím s totálním strachem o osud planety, ta je rozhodující a nevratná.

wendulka321
26.11.2022 2 z 5

Knihu jsem si vybrala kvůli čtenářské výzvě a byla to první audiokniha kterou jsem poslouchala zrychleně jak jsem ji chtěla mít za sebou. Čekala jsem něco jiného, téma nepochybně zajímavé, ale bohužel mi nesedlo zpracování.

Radiela
18.11.2022 odpad!

Knihu jsem prevetla jen kvuli ctenarske vyzve, hrozne, porad jsem cekala na nejake vysvetleni atd., ale nikde nic.

Obelix15
18.11.2022 odpad!

No, co k této knize napsat...

Ze zoufalého výběru autorů, kteří splňovali jednu z příček letošní čtenářské výzvy mi toto přišlo jako nejmenší zlo. Mnoho lidí vychvalovalo seriál, tak jsem si řekl, že by to nemuselo být tak špatné. Po přečtení jsem si jen řekl: Co to bylo?!!

Styl psaní, příšerný. Zpracování, příšerný. Hlavní postavy, příšerný. Takovou nudu jsem u žádné knížky snad zatím nezažil?! Celou dobu čekám na konkrétní informace, co se vlastně stalo a proč se to vlastně děje? Přeskoky mezi minulostí a součastností bez jakéhokoliv nápadu a absolutně nedotažené dějové linie. Chvílemi jsem si myslel, že čtu nějaký Eintopf obsahující Divergenci, Černou knihu a Demolition mana. Dal bych alespoň jednu hvězdičku za nápad, ale ne za zabitý potenciál...

twigxi
15.11.2022 5 z 5

Uzasna kniha, ktera o tom, co je to svoboda. Ty barvite popisy prostredi a pocitu! Nemohla jsem se odtrhnout. Nutne potrebuju dalsi dil!

Jenny055
12.11.2022 3 z 5

Knihu som čítala kvôli čitateľskej výzve, ale bola som dosť sklamaná. Prechod z normálneho života do tejto totalitnej spoločnosti sa mi zdal veľmi rýchly, bez bližšieho vysvetlenia. Čo sa dialo s ostatnými ženami, ktoré neboli služobníčky, ani neotročili v kolóniách, podľa čoho ich zaraďovali do "nového života". Mala som kopu otázok. Odpovede chabé. Pustila som si seriál na HBO, hlavná hrdinka mi bola nesympatická. Asi so služobníčkami končím.

Adush
10.11.2022 5 z 5

Knihu jsem si přečetla díky čtenářské výzvě a potěšilo mě, že padla volba zrovna na ni. Samozřejmě znám seriálové zpracování. Většinou nečtu knihy po shlédnutí filmu/seriálu, ale tady jsem to tak udělala. Byla jsem mile překvapena, že jsem si vybavila hodně věcí ze seriálu a díky tomu si vše trochu osvěžila. Líbí se mi styl psaní, a kniha se četla hezky.

Deena_
28.10.2022 3 z 5

Do knihy jsem se pustila s obavou protoze jsem milovnice serialu a cekala jsem ze budu zklamana. V knize je toho opravdu malo neustale jsem cekala kdy prijde ta pasaz ze serialu a ono nic. Zaroven ani nemuzu rict ze bych ale byla zklamana protoze mi mnohem vic popsala pocity postav a dokazala jsem si predstavit jak se v dane situaci citi. Nezanevru a druhy dil si po dokonceni serialu urcite prectu.

Marfuška89
23.10.2022 1 z 5

Nevím, co napsat. Ano - vím, že kniha má 2 díly, ano - chápu, že se to bude rozvíjet, ale...
Do knihy jsem se pouštěla díky seriálu, jelikož u nás ještě není nadabovaná 5 série a já byla netrpělivá, chtěla jsem vědět jak to bude pokračovat a hlavně jak to celé skončí (ano - vím, že se to dovíme v druhém díle). Seriál je napínavý už od 4 - 5 dílu 1 série. Já ze seriálu pomalu ani nemohla spát, jak jsem potřebovala vědět, co se stalo a proč. Kniha? Za mně nuda a nic se tam neděje... Kdyby nebylo seriálu, tak se v té knize vůbec nevyznám a vůbec nevím o co go... Tak zmatené to pro mně bylo... Do 2 dílu se teď pouštět nebudu... Počkám na seriál... Obrovské zklamání.