Příběh služebnice

Příběh služebnice https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/4217/bmid_pribeh-sluzebnice-udz-4217.jpg 4 2798 756

Román kanadské spisovatelky vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti na půdě dnešních Spojených států amerických, které přestaly existovat a byly nahrazeny totalitním režimem. V nedaleké budoucnosti se vlády nad Spojenými státy chopí klerofašistický režim. Z každého, kdo se proti němu prohřeší, se stává otrok. A z plodných žen ještě něco mnohem horšího - služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají. Kniha získala ocenění Arthur C. Clarke Award za nejlepší román a byl v užší nominaci na cenu Booker Prize.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , BB art

The Handmaid's Tale , 1985

Simikik
23.10.2018 3 z 5

Autorka knihy se snaží vystihnout dobu temna, kterou svět ještě nezažil. Popisuje situaci v USA, kdy se v důsledku lidských chyb přestanou rodit děti. Ženy jsou zoufalé, muži se chopí svých autoritářských "biblických" mocí. Moc v knize je založena na dvou verších z Bible. Musím říct, že s tímhle si autorka pohrála moc hezky. Líbí se mi způsob, kterým se snaží ukázat, že vytrhování z kontextu není cesta, kterou bychom se měli nechat vést. Zaujal mě i způsob přechodu z normálního života do života pod područí druhých, vymývání mozků a nastolení nových pořádků. Hlavní hrdinka, asi June, nás provádí svými myšlenkami a světem, který se zkazil, ale pro někoho se zdá být lepší. Konec knihy mě tedy nemile překvapil, ale myslím si, že je to spíše mým ovlivněním seriálem, který jsem viděla před četbou.

petgona
21.10.2018 3 z 5

Nemozem povedat, ze by sa mi to vobec nepacilo, ale cakala som podstatne viac, podla toho, aky je okolo toho osial. Podla mna tam bolo prilus malo akcie a vela vaty. Ano, je mi jasne, ze toto dielo sa zameriava na postavenie zeny v spolocnosti a autorka sa asi aj preto, prvom rade zameriavala na dusu hrdinky a jej utrpenie, ale mala som z toho skor pocit akejsi neuplnosti ci prazdnoty.

lapagerie
17.10.2018 4 z 5

Takovou budoucnost bych jako žena opravdu mít nechtěla. Fredova a další služebnice jsou sice chráněné, ale ve skutečnosti vlastně vězněné. Vyprávění Fredovy nahání husí kůži, trochu mi to připomínalo Orwelovo 1984. Zaujal mě konec - přednáška. Celé knize to dalo obrovskou uvěřitenost. Nechtěla bych se něčeho takového dožít.

roman9276
17.10.2018 3 z 5

Za mě teda průměr. Seriál úplně žeru, má celkově skvělou atmošku a u každýho dílu si div neuhryžu nehty. Ale bohužel knížka je nedotažená, nemastná, neslaná a bez shlédnutí seroše vám asi nebude dávat úplně smysl. Hrozně se skáče v časech, Offred mi tady není tak sympatická jako ta seriálová, vlastně nic novýho se ani nedozvíte a závěr je takovej prapodivnej.

Dáma s hrnstjm
16.10.2018 5 z 5

V mnohém děsivá, v mnohém poutavá kniha, která nesedne každému. Jinak bude nahlížet čtenářka-matka, jinak svobodná dívka, úplně jinak muž... Jako nejzajímavější aspekt hodnotím to, že šlo o první generaci v novém režimu, což nebývá v tomto žánru časté a velmi to podněcovalo moji fantazii. Také se mi líbila komunikace se čtenářem/posluchačem, postupné dávkování vzpomínek a různých náznaků. Konec příběhu není jednoznačný, ale vzhledem k tomu, co se dočteme na konci knihy v rámci historických souvislostí, to vlastně vůbec nevadí.
Jediná věc, kterou na Gileádu vyloženě oceňuji, byla absence plastů: jdete koupit kuře, zabalí vám ho do voskovaného papíru a zavážou provázkem. Žádná polystyrenová vanička s plastovou fólií, která bude na skládce strašit dalších 500 let, ne-li déle... Zajímavý detail z doby vzniku románu, kdy plastová katastrofa nebyla zdaleka tak veliká, jako dnes. To jen tak k zamyšlení...

Silwinka87
15.10.2018 3 z 5

Knížka je napsaná dobře,má dobrou atmosféru,četla se jedním dechem.Ale ten konec?Jako vážně?
Jdu si stáhnout seriál,jsem na něj hodně zvědavá..Knížka ně nijak neuchvátila.

cat5
11.10.2018 4 z 5

Knihu jsem četla po shlédnutí dvou řad seriálu, který si mě hrozně získal a díl za dílem mi stále více bral dech. Kniha je vlastně prakticky totéž jako první série, jen v psané podobě. Četlo se to prakticky samo, byla to dost slušná depka a napětí z toho jen sálalo. Ale nemohu dát 5*, jelikož seriál je prostě udělán ještě o malinko lépe a knize v žádném případě nedělá ostudu-naopak ji povznáší a krásně do sebe vše zapadá. Co se týká otevřeného konce v knize, tak ten mi vůbec nevadil, naopak všemu dodal další punc tajemna a historické poznámky na úplném konci se mi líbily snad nejvíce. Na druhou stranu oceňuji, že seriál nás nenechal tápat v nejistotě. Autorku obdivuji už jen za to, že ji tohle všechno vůbec napadlo. Jsem ráda, že knihu vlastním.

kedlis
03.10.2018 3 z 5

Sice jsem se neztrácela mezi dějem v přítomnosti a vzpomínáním na minulost, ale za to jsem se občas ztrácela v přímé řeči protože kniha postrádala uvozovky. V knize je dost nevyřešených věcí ohledně fungování celé společnosti.
Nečetlo se mi to špatně, ale něco tomu prostě chybí.

tereza5060
02.10.2018 2 z 5

Upřímně nejsem z knihy nadšená. Sáhla jsem po ní až potom, co jsem shlédla obě série seriálu přes jeden víkend a nemohla jsem se dočkat, až se dočtu více podrobností o životě služebnic, nic takového se však bohužel nestalo.June mi místy lezla vážně krkem, Selena nesympatická, nezajímavá stará babka (narozdíl od seriálového ztvárnění), Fred jakbysmet.Teta Lydie je také mnohem zajímavější a propracovanější v seriále. Konec naprostý výsměch pro všechny, co se chtěli dozvědět více, zdá se, že měla autorka v plánu pokračovat, což se nestalo. Body dávám za námět a atmosféru.

veronika8042
29.09.2018 5 z 5

K této knize jsem se dostala až po shlédnutí seriálu, takže jsem od toho očekávala hodně. Celou knihu jsem přečetla neuvěřitelně rychle, ale tak moc jsem se těšila na konec, až to bylo neskutečné. Nejspis jsem od toho čekala asi mnoho, jelikož po přečtení této knihy mi zůstalo plno nezodpovezenych otázek.. Měla jsem v hlavě chaos, tolik jsem se toho chtěla dozvědět a ono nic.. Mrazivé samozřejmě je, jak je tato kniha stará a jak dokázala "předpovědět" budoucnost.. Jsem ráda a šťastná za svůj život, protože tohle je moc..

Arsi007
29.09.2018 3 z 5

Ten konec ne! Proste ne! Celou knihu se tesite, jak to dopadne, mate milion otazek, na ktere chcete znat odpoved a pak prijde tohle? Pokud vezmu v potaz to, jak dlouho autorka na pribehu pracovala, nedokazu se ubranit dojmu, ze nemela dost predstavivosti, aby pribeh radne ukoncila. Jen doufam, ze serial bude mit zakonceni jine, protoze jinak bude prumerny divak asi pekne vytoceny.

Icequeen
24.09.2018 4 z 5

Príbeh sa vžerie pod kožu viac ženským čitateľkám, pretože ešte aj v dnešných časoch chápeme, aké to je, keď sa podaktorí muži snažia rozhodovať o našich telách, ignorovať naše názory a v niektorých prípadoch nás považujú za menejcenné živočíchy. Ak sa pridá ten pôvodca všemožného zla na svete, ignorancie a stredovekého zmýšľania, večný nástroj na manipuláciu más – náboženstvo, podobná hrozba sa nezdá byť až tak nereálnou. Seriál ma zasiahol s väčšou silou, ale tá ťažkotonážna depresia a beznádej je prítomná aj v knihe. Pre tých, ktorí majú aspoň prvú sériu za sebou, bude kniha niečo ako „V predchádzajúcich častiach ste videli“.

Metla
22.09.2018 5 z 5

"Příběh služebnice" mě šoupnul do víru emocí a zbavil slov. Opravdu nevím, co napsat k této sugestivně podané, prapodivné totalitě, jak vyjádřit záplavu dojmů. Jde o velmi ponuré a zvláštně nostalgické čtení, ve kterém je nouze o naději v lepší zítřky. Vzpomínky na obyčejný život předtím (než na území USA náhle vznikl Gilead s jeho šílenými pravidly) působí, jako když hustou mlhou pronikne sluneční paprsek... rychle se však ztratí v bezútěšné šedi a zanechá vypravěčku v odevzdaném stavu - bez víry v budoucnost. Děj je na vedlejší koleji, tady hrají prim pocity a neveselé přemítání na různá témata osobního i globálnějšího rázu.
Kniha mi svým stylem přišla určená spíše pro ženy, tím však nevylučuji její schopnost zaujmout muže - tomu svému bych ji ovšem nedala, chcípnul by nudou už před dvacátou stránkou. Já se myšlenek na "Příběh služebnice" asi hned tak nezbavím, několik pasáží mě sice neoslovilo a konec je na můj vkus otevřený až příliš, nicméně pátou hvězdičku dát musím. Za sílu poselství a varování.

madem
21.09.2018 4 z 5

Mrzí mě rychlý konec. Chci pokračování. Chci vědět, co bude dál. Protože knížka vtáhne rychle do děje. Hrdinku s každou vzpomínkou z minulosti více a více litujete a pak to skončí. Chci vědět, jak dopadne. Holt musím kouknout na seriál.

Hana417
16.09.2018

Skvěle napsáno! Je vidět, že M. Atwoodová nesbírá ceny jen tak pro nic za nic. Velmi zajímavé téma, člověku se až dělá mdlo při představě, že by něco podpbného skutečně natalo. A ikdyž kniha vyšla před 30 lety, téma je dle mého stále aktuální.
K tomu otevřenému konci, mně zas tak otevřený nepřipadal.

Cisuna
14.09.2018 4 z 5

Otevřený konec? Vážně? Celou dobu jsem hltala řádky, abych věděla, jak to dopadne a závěr teda zklamání. Nesnáším otevřené konce. Dle předchozích recenzí mrknu i na seriál.

deirdre
13.09.2018 5 z 5

Prvá antiutópia, ktorá sa mi naozaj páčila (pokiaľ to možno tak povedať vzhľadom k deju). Je napísaná nádherným jazykom a krásne vystihuje ženskú dušu v jej mnohých podobách. A to v extrémne nepriateľskom a krutom prostredí, do ktorého je dej knihy zasadený. Táto kniha stojí za opätovné čítanie a hlbší rozbor.

Bulba
12.09.2018 4 z 5

Přečteno na základě kladné recenze v XB1. Ze začátku jsem si musel zvyknout na styl vyprávění, tak od třetiny jsem se začetl a příběh mě zaujal. Konec, i když je otevřený, se mi líbil. Jen se mi vznik popisovaného režimu zdá dnes dost málo pravděpodbný, i když možná situace ve světě byla před 33 lety, kdy kniha vznikla, poněkud jiná.

imhotepcz
11.09.2018 1 z 5

Tato kniha nemá ani začátek ani jasný konec. Seriál je o mnoho lepší. Bylo mi divné, jak z jedné knihy udělali hned několik seriálový řad. Poté co jsem si přečetl tuto knihu, Už se tolik nedivím.
Seriál je o mnoho lepší, tam se totiž aspoň něco děje.
Díky absenci konce, který si vlastně může každý vyložit po svém, může vzniknout hned několik dalších knih, které ovšem nikdy nevznikly, a nekonečné množství seriálových řad. Nevím asi tato kniha není určená pro muže, já ji příliš nepochopil, je tam spousta planých keců, které mi přišly tak nějak navíc, chtěl by tam vůbec nemusely být. celkově mě tato kniha zklamala.
Vůbec nechápu jak tato kniha může mít tak dobré hodnocení.

Sammy
09.09.2018 3 z 5

Seriál jsem neviděla, nechtěla jsem a stále nechci, ale něco od Margaret Atwood jsem si chtěla přečíst už od školy, tak mi to přišlo jako dobrá volba, když se o tom všude mluví. Četlo se to snadno a rychle a chvílemi jsem se nemohla odrhnout. Nicméně mě velmi zklamal konec, který byl otevřený a to já nerada.