Příběh služebnice

Proslulý román kanadské spisovatelky vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti Spojených států amerických, které se z demokratických výšin propadly do všeobjímajících hrůz totalitního režimu. V okovech nemilosrdného klerofašistického režimu se z každého, kdo se proti němu jakkoli prohřeší, stává otrok. Z plodných žen pak ještě něco mnohem horšího – služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají…

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/356084/pribeh-sluzebnice-YMR-356084.jpg 4799

The Handmaid's Tale (1985)

Vydáno:, Argo
Počet stran:348
Překlad:Veronika Lásková
Edice:Fantastika (78.)
Autor obálky:Eoin Ryan
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-257-2298-5

marketakraketak
předevčírem

Čtení zajímavé, ale byla jsem dost ovlivněna seriálem,který mě na knihu navnadil. Upřímně nevím, jaké pocity bych měla bez předešlého vlivu. Kniha popisuje dobře vše,co se děje, ale za sebe přiznávám, že herecké výkony se mi dostaly pod kůži a jako čerstvá matka jsem skoro každý díl obrečela a ten pocit,který vyvolávalo čtení už nebyl tak silný....

Zuziiik
14. listopadu

Ani nevím, co napsat.....číst to měsíc po přečtení 1984 byla chyba......přeskakování mezi současností a vzpomínkami mi ani nevadilo, ale co je neuvěřitelné je to, že žena, která měla dítě v "normální" době je stále ještě plodná v době, kterou popisuje, jako kdyby už to bylo 20 let.....je moc krátký čas na to, aby se nová společnost utvořila.......je to neuvěřitelné a občas mi to připadá jako boj proti feminismu

Nofar197
11. listopadu

Vcara jsem knihu docetla v originale. Desiva vize.

whiolet
10. listopadu

"Přála bych si,aby tento příběh byl ucelenější" říká ke konci Fredova a já jí musím dát za pravdu.
Chvílemi mi opravdu vadil styl jakým autorka přeskakuje mezi vzpomínkami a realitou, na druhou stranu po dočtení knihy mi došlo, že o to víc, to byl pro mě silnější zážitek.
Jinak jde vidět, že autorka čerpala z příběhů žen, které při druhé světové válce, byly vyčleněny,aby rodily árijské děti.

Tesset
10. listopadu

Kniha určitě předběhla svou dobu. Příběh je sice dost zvláštně vyprávěn, ale má sílu. Občas mi to vyprávění přišlo zmatené a dala bych přednost "klasickému" vyprávění. Celkem mě mrzí ten konec, ale tak i ten má své kouzlo. Určitě mrknu i na seriál, je to celkem možná budoucnost, která může nastat.

Ifchee
10. listopadu

Výborný nápad - stále aktuální. Seriál mnohem lepší :-)

Ignis
05. listopadu

Je to působivé čtení a rozhodně jsem ráda, že jsem si to díky čtenářské výzvě konečně přečetla. Měla jsem to v plánu už dlouho, ale pořád jsem to odkládala, tak konečně na to došlo a rozhodně to za to stálo.

Lotka
04. listopadu

Zajímavý námět, poutavé, ale něco tomu chybělo. Příběh mi připadal trochu nedotažený, povrchní, málo propracovaný.

Rawen616
03. listopadu

Divnoknížka. Je psána zvláštním způsobem, a trochu mi tam vadilo to neustálé ohromné množství přirovnání. Dalším problémem je, že se v knize něco začne dít až někdy od půlky aby to (pozor na spoilery) skončilo víceméně otevřeným koncem. Osobně jsem měl hrozný problém s uvěřitelností celého toho světa. Přišel mi hrozně radikální na to, v jak krátkém čase vznikl a chopil se moci. Hrdinka byla mladá třicetiletá žena, která si pamatovala "normální" Ameriku 80.let, studia na vysoké atd. a najednou tu máme svět plný občanských válek, toxických skládek a společnost je rozkastovaná jako z Orwella bez knih, hudby a čehokoliv dalšího, kde jsou skoro všichni neplodní, až na otrokyně které slouží k rození dětí. Jak by proboha tohle mohlo fungovat na uzemí jako je USA? Umím si to představit v rámci nějaké početné lokální sekty ale takhle? Totalitní režimy mívají rychlý nástup, ale většinou existuje mnoho náznaků a akcí které jejich příchod předznamenávají. U Orwella ta záhadnost režimu dávala smysl, neboť tam bylo ničení minulosti jedním z nosných témat. Tady té uvěřitelnosti nepomohl ani epilog v podobě vědecké přednášky o životě a době hlavní hrdinky(vyjde najevo, že kniha je vlastně její deník nalezený v daleké budoucosti). No a opravdu se tam skoro nic neděje, je to spíš kniha o pocitech v divném světě. Slabé tři hvězdy, takže dvě.

Ali_xy
01. listopadu

Těžko vystihnout pocity z této knihy. Jde o nesmírně zajímavou myšlenku nově uspořádané společnosti, kterou lze shrnout jako takový eklekticismus dřívějších typů diktatur, ovšem ani tentokrát neprovedené do absolutní dokonalosti. Příběh je trochu ponurý, avšak zajímavý a originální. Jestliže se některým nelíbil závěr, uznávám, byl trochu nestandardní, ale právě kvůli tomu mi přišel o něco uvěřitelnější, než příběh vysvětlený do největších detailů.

sarka45

Poslouchala jsem jako audioknihu. Interpretace dobrá, ale tohle vůbec nebyl můj šálek kávy. Myšlenka zajímavá, ale provedení mě nebavilo. Nic se tam nedělo, jen se velice podrobně popisovaly rutinní činnosti služebnic, místy drobně oživené vsuvkami vzpomínek na minulost, ze kterých jsme se postupně dozvídali, co se vlastně stalo. Závěr byl také zvláštní. Prostě se mi to moc nelíbilo, doposlouchala jsem jen z disciplinovanosti a už jsem se těšila, až to budu mít za sebou.

Simikik

Autorka knihy se snaží vystihnout dobu temna, kterou svět ještě nezažil. Popisuje situaci v USA, kdy se v důsledku lidských chyb přestanou rodit děti. Ženy jsou zoufalé, muži se chopí svých autoritářských "biblických" mocí. Moc v knize je založena na dvou verších z Bible. Musím říct, že s tímhle si autorka pohrála moc hezky. Líbí se mi způsob, kterým se snaží ukázat, že vytrhování z kontextu není cesta, kterou bychom se měli nechat vést. Zaujal mě i způsob přechodu z normálního života do života pod područí druhých, vymývání mozků a nastolení nových pořádků. Hlavní hrdinka, asi June, nás provádí svými myšlenkami a světem, který se zkazil, ale pro někoho se zdá být lepší. Konec knihy mě tedy nemile překvapil, ale myslím si, že je to spíše mým ovlivněním seriálem, který jsem viděla před četbou.

petgona

Nemozem povedat, ze by sa mi to vobec nepacilo, ale cakala som podstatne viac, podla toho, aky je okolo toho osial. Podla mna tam bolo prilus malo akcie a vela vaty. Ano, je mi jasne, ze toto dielo sa zameriava na postavenie zeny v spolocnosti a autorka sa asi aj preto, prvom rade zameriavala na dusu hrdinky a jej utrpenie, ale mala som z toho skor pocit akejsi neuplnosti ci prazdnoty.

lapagerie

Takovou budoucnost bych jako žena opravdu mít nechtěla. Fredova a další služebnice jsou sice chráněné, ale ve skutečnosti vlastně vězněné. Vyprávění Fredovy nahání husí kůži, trochu mi to připomínalo Orwelovo 1984. Zaujal mě konec - přednáška. Celé knize to dalo obrovskou uvěřitenost. Nechtěla bych se něčeho takového dožít.

roman9276

Za mě teda průměr. Seriál úplně žeru, má celkově skvělou atmošku a u každýho dílu si div neuhryžu nehty. Ale bohužel knížka je nedotažená, nemastná, neslaná a bez shlédnutí seroše vám asi nebude dávat úplně smysl. Hrozně se skáče v časech, Offred mi tady není tak sympatická jako ta seriálová, vlastně nic novýho se ani nedozvíte a závěr je takovej prapodivnej.

Dáma s hrnstjm

V mnohém děsivá, v mnohém poutavá kniha, která nesedne každému. Jinak bude nahlížet čtenářka-matka, jinak svobodná dívka, úplně jinak muž... Jako nejzajímavější aspekt hodnotím to, že šlo o první generaci v novém režimu, což nebývá v tomto žánru časté a velmi to podněcovalo moji fantazii. Také se mi líbila komunikace se čtenářem/posluchačem, postupné dávkování vzpomínek a různých náznaků. Konec příběhu není jednoznačný, ale vzhledem k tomu, co se dočteme na konci knihy v rámci historických souvislostí, to vlastně vůbec nevadí.
Jediná věc, kterou na Gileádu vyloženě oceňuji, byla absence plastů: jdete koupit kuře, zabalí vám ho do voskovaného papíru a zavážou provázkem. Žádná polystyrenová vanička s plastovou fólií, která bude na skládce strašit dalších 500 let, ne-li déle... Zajímavý detail z doby vzniku románu, kdy plastová katastrofa nebyla zdaleka tak veliká, jako dnes. To jen tak k zamyšlení...

Silwinka87

Knížka je napsaná dobře,má dobrou atmosféru,četla se jedním dechem.Ale ten konec?Jako vážně?
Jdu si stáhnout seriál,jsem na něj hodně zvědavá..Knížka ně nijak neuchvátila.

cat5

Knihu jsem četla po shlédnutí dvou řad seriálu, který si mě hrozně získal a díl za dílem mi stále více bral dech. Kniha je vlastně prakticky totéž jako první série, jen v psané podobě. Četlo se to prakticky samo, byla to dost slušná depka a napětí z toho jen sálalo. Ale nemohu dát 5*, jelikož seriál je prostě udělán ještě o malinko lépe a knize v žádném případě nedělá ostudu-naopak ji povznáší a krásně do sebe vše zapadá. Co se týká otevřeného konce v knize, tak ten mi vůbec nevadil, naopak všemu dodal další punc tajemna a historické poznámky na úplném konci se mi líbily snad nejvíce. Na druhou stranu oceňuji, že seriál nás nenechal tápat v nejistotě. Autorku obdivuji už jen za to, že ji tohle všechno vůbec napadlo. Jsem ráda, že knihu vlastním.

kedlis

Sice jsem se neztrácela mezi dějem v přítomnosti a vzpomínáním na minulost, ale za to jsem se občas ztrácela v přímé řeči protože autorka nepoužila uvozovky. V knize je dost nevyřešených věcí ohledně fungování celé společnosti.
Kniha se nečetla špatně, ale něco jí prostě chybí.

tereza5060

Upřímně nejsem z knihy nadšená. Sáhla jsem po ní až potom, co jsem shlédla obě série seriálu přes jeden víkend a nemohla jsem se dočkat, až se dočtu více podrobností o životě služebnic, nic takového se však bohužel nestalo.June mi místy lezla vážně krkem, Selena nesympatická, nezajímavá stará babka (narozdíl od seriálového ztvárnění), Fred jakbysmet.Teta Lydie je také mnohem zajímavější a propracovanější v seriále. Konec naprostý výsměch pro všechny, co se chtěli dozvědět více, zdá se, že měla autorka v plánu pokračovat, což se nestalo. Body dávám za námět a atmosféru.

veronika8042

K této knize jsem se dostala až po shlédnutí seriálu, takže jsem od toho očekávala hodně. Celou knihu jsem přečetla neuvěřitelně rychle, ale tak moc jsem se těšila na konec, až to bylo neskutečné. Nejspis jsem od toho čekala asi mnoho, jelikož po přečtení této knihy mi zůstalo plno nezodpovezenych otázek.. Měla jsem v hlavě chaos, tolik jsem se toho chtěla dozvědět a ono nic.. Mrazivé samozřejmě je, jak je tato kniha stará a jak dokázala "předpovědět" budoucnost.. Jsem ráda a šťastná za svůj život, protože tohle je moc..

Arsi007

Ten konec ne! Proste ne! Celou knihu se tesite, jak to dopadne, mate milion otazek, na ktere chcete znat odpoved a pak prijde tohle? Pokud vezmu v potaz to, jak dlouho autorka na pribehu pracovala, nedokazu se ubranit dojmu, ze nemela dost predstavivosti, aby pribeh radne ukoncila. Jen doufam, ze serial bude mit zakonceni jine, protoze jinak bude prumerny divak asi pekne vytoceny.

Icequeen

Príbeh sa vžerie pod kožu viac ženským čitateľkám, pretože ešte aj v dnešných časoch chápeme, aké to je, keď sa podaktorí muži snažia rozhodovať o našich telách, ignorovať naše názory a v niektorých prípadoch nás považujú za menejcenné živočíchy. Ak sa pridá ten pôvodca všemožného zla na svete, ignorancie a stredovekého zmýšľania, večný nástroj na manipuláciu más – náboženstvo, podobná hrozba sa nezdá byť až tak nereálnou. Seriál ma zasiahol s väčšou silou, ale tá ťažkotonážna depresia a beznádej je prítomná aj v knihe. Pre tých, ktorí majú aspoň prvú sériu za sebou, bude kniha niečo ako „V predchádzajúcich častiach ste videli“.

Metla

"Příběh služebnice" mě šoupnul do víru emocí a zbavil slov. Opravdu nevím, co napsat k této sugestivně podané, prapodivné totalitě, jak vyjádřit záplavu dojmů. Jde o velmi ponuré a zvláštně nostalgické čtení, ve kterém je nouze o naději v lepší zítřky. Vzpomínky na obyčejný život předtím (než na území USA náhle vznikl Gilead s jeho šílenými pravidly) působí, jako když hustou mlhou pronikne sluneční paprsek... rychle se však ztratí v bezútěšné šedi a zanechá vypravěčku v odevzdaném stavu - bez víry v budoucnost. Děj je na vedlejší koleji, tady hrají prim pocity a neveselé přemítání na různá témata osobního i globálnějšího rázu.
Kniha mi svým stylem přišla určená spíše pro ženy, tím však nevylučuji její schopnost zaujmout muže - tomu svému bych ji ovšem nedala, chcípnul by nudou už před dvacátou stránkou. Já se myšlenek na "Příběh služebnice" asi hned tak nezbavím, několik pasáží mě sice neoslovilo a konec je na můj vkus otevřený až příliš, nicméně pátou hvězdičku dát musím. Za sílu poselství a varování.

madem

Mrzí mě rychlý konec. Chci pokračování. Chci vědět, co bude dál. Protože knížka vtáhne rychle do děje. Hrdinku s každou vzpomínkou z minulosti více a více litujete a pak to skončí. Chci vědět, jak dopadne. Holt musím kouknout na seriál.

Cisuna

Otevřený konec? Vážně? Celou dobu jsem hltala řádky, abych věděla, jak to dopadne a závěr teda zklamání. Nesnáším otevřené konce. Dle předchozích recenzí mrknu i na seriál.

deirdre

Prvá antiutópia, ktorá sa mi naozaj páčila (pokiaľ to možno tak povedať vzhľadom k deju). Je napísaná nádherným jazykom a krásne vystihuje ženskú dušu v jej mnohých podobách. A to v extrémne nepriateľskom a krutom prostredí, do ktorého je dej knihy zasadený. Táto kniha stojí za opätovné čítanie a hlbší rozbor.

Bulba

Přečteno na základě kladné recenze v XB1. Ze začátku jsem si musel zvyknout na styl vyprávění, tak od třetiny jsem se začetl a příběh mě zaujal. Konec, i když je otevřený, se mi líbil. Jen se mi vznik popisovaného režimu zdá dnes dost málo pravděpodbný, i když možná situace ve světě byla před 33 lety, kdy kniha vznikla, poněkud jiná.

imhotepcz

Tato kniha nemá ani začátek ani jasný konec. Seriál je o mnoho lepší. Bylo mi divné, jak z jedné knihy udělali hned několik seriálový řad. Poté co jsem si přečetl tuto knihu, Už se tolik nedivím.
Seriál je o mnoho lepší, tam se totiž aspoň něco děje.
Díky absenci konce, který si vlastně může každý vyložit po svém, může vzniknout hned několik dalších knih, které ovšem nikdy nevznikly, a nekonečné množství seriálových řad. Nevím asi tato kniha není určená pro muže, já ji příliš nepochopil, je tam spousta planých keců, které mi přišly tak nějak navíc, chtěl by tam vůbec nemusely být. celkově mě tato kniha zklamala.
Vůbec nechápu jak tato kniha může mít tak dobré hodnocení.

Sammy

Seriál jsem neviděla, nechtěla jsem a stále nechci, ale něco od Margaret Atwood jsem si chtěla přečíst už od školy, tak mi to přišlo jako dobrá volba, když se o tom všude mluví. Četlo se to snadno a rychle a chvílemi jsem se nemohla odrhnout. Nicméně mě velmi zklamal konec, který byl otevřený a to já nerada.