Příběh služebnice

Proslulý román kanadské spisovatelky vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti Spojených států amerických, které se z demokratických výšin propadly do všeobjímajících hrůz totalitního režimu. V okovech nemilosrdného klerofašistického režimu se z každého, kdo se proti němu jakkoli prohřeší, stává otrok. Z plodných žen pak ještě něco mnohem horšího – služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/356084/pribeh-sluzebnice-YMR-356084.jpg 4889

The Handmaid's Tale (1985)

Vydáno:, Argo

petulkaaaaaa
včera

Na knihu jsem se velmi těšila, protože jsem slyšela samé pozitivní ohlasy na seriál a zpravidla knížka je vždy lepší :-) Ale... Zde se očekávání vůbec nenaplnilo. Již od prvních stran mě iritoval způsob uvedení přímých řečí, které prakticky chybělo a mnohdy bylo matoucí, zda se jedná o hovor mezi postavami, či vnitřní monolog Fredovy.
Dále mi přišlo, že kniha nemá žádný spád, vznik Gileádu byl zcela nelogický, nenazvala bych to ani distopií v pravém slova smyslu, protože se o vzniku, fungování, důvodech tohoto totalitního režimu nic nedovíme. Všechno jsou to jen myšlenkové pochody hlavní hrdinky. Zajímavé mi přišly přechody mezi vzpomínkami a současností, nápad jako takový rovnež měl potenciál, ale dle mého zcela nevyužit. Také mi přišlo jako velká škoda, že jakmile se začlo konečně něco dít, autorka příběh ukončila s hodně otevřeným koncem. Kdyby příběh začal od půlky knihy, ale zaroveň byl lépe dotažený závěr, myslím si, že by to knize jen prospělo.

Jane23

Velice silná kniha, která nenechá mysl klidnou. Temnota a v pozadí otázky, jak je to všechno možné. Nevadil mi ani otevřený konec, ještě více to podtrhlo celý pocit zmaru. Naproti tomu seriál se mi vůbec nelíbil. Je ochuzený o spoustu linek, na rozdíl od knihy podivně studený, i když také dost temný. Ale kniha je kniha :-)

Rainbow_Owl

Pre mňa je to momentálne najobľúbenejšia kniha, ktorú som čítala viac krát. Skvelý príbeh, ktorý núti k zamysleniu sa, silná hlavná postava, prostredie v ktorom sa všetko odohráva – toto všetko vo mne vyvolalo mrazivý pocit, ktorý sa sem tam prelínal s pocitom beznádeje... Záver knihy vo vás zanechá množstvo otázok....

kerstyn

Nemám slov. Příběh ve mě ještě stále silně rezonuje, zaměstnává moje myšlenky. Skvělá kniha a už se těšim, až se podívám i na seriál. :)

Taťka Hraboš

Tak tahle knížka si svou výbornou pověst zaslouží (i když předpokládám, že ne každého potěšil závěr, vyvolávající ještě více otázek než předcházející obsah knihy). Výborná pochmurná atmosféra, plná nejistoty a napětí od první do poslední stránky, příběh vyprávěný stručně a svižně bez zbytečných popisů či odboček a především skvěle nastíněná vize patriarchálního totalitního státu, která je i přes více než třicet let od napsání románu i u nás v Evropě stále více varující s ohledem na migraci z muslimských států, kde vlastně podobné režimy, někdy v mírnějších, někdy ovšem ve zcela srovnatelných verzích panují a mají tendenci rozšiřovat se na nová území.

KristynaZak

Zbytečně zdlouhavé, nezáživné - a to jsem se na knihu opravdu velmi těšila. Hvězdičku dávám za originální téma, bohužel to je tak jediné.

Sonik1974

Kniha mne velmi zaujala. Oceňuji způsob vyprávění, vypravěčku, závěr, hlavní myšlenku. Seriál jsem neviděla, ale nevadí.

AnieAnne

No.. Byla jsem statečná a knihu přečetla asi do dvou třetin. Za čtyři měsíce. I tak každou zhruba třetí stránku přeskočila. Prostě to nešlo. Možná kdybych jako první neviděla seriál, který je skvělý a od kterého jsem se nemohla odtrhnout. Ale jeho předloha ? Zdlouhavé, nudné, neuspořádané.

helena8550
30.12.2018

Velké zklamání. Nejdříve jsem narazila na seriál, kde mě velmi zaujala myšlenka, ale zpracování bylo k uzoufání nudné a tak jsem raději otevřela knihu. Ale zpracování knihy na tom není o moc lépe. Zdlouhavé popisy pocitů, představ. Výkřiky do tmy. Žádný úvod, co koho k tomuhle uspořádání vedlo a žádný závěr. Hvězdičky dávám opravdu jen za neotřelé téma.

Danago
28.12.2018

Opravdu mě dost překvapilo že kniha byla napsána v roce 1985. Některé situace v knize naprosto neuvěřitelně předpověděla. Příběh samotný mi přišel, tak trochu inspirován minulostí totalitní dobou, nacismem. Autorka měla nápad, vypráví jej nezvyklou formou, která je místy dech beroucí místy nudná. A možná občas i matoucí. Konec mi připadal nedořešený. Nevím ,záměr knihy asi byl přimět čtenáře k zamyšlení, což se jistě i povedlo. Ale hodně tam nebylo vysvětleno a za mě tam bylo i hodně nelogických rozhodnutí. Za mě průměr.

Tyet
27.12.2018

Napínavá, čtivá dystopie Margaret Atwoodové předkládá k zamyšlení vývoj společnosti směrem, který se snad z dobré myšlenky zvrtnul v krutou totalitu. No, jak to umíme velice dobře, historie je plná příkladů. Mohlo by se to takto stát? Nejspíš ne, ale něco podobného klidně vzniknout může a občas se zdá, že k tomu není zas tak daleko. Jako celek je kniha spíše oddychová literatura pro ženy, která nejde do hloubky, prostě rozptýlení, u kterého budeme mít radost ze života, jaký máme.

Okoslav
25.12.2018

Nejdřív pár výtek.

Kdybych se na Příběh služebnice dívala jako na ryzí dystopii, byla bych zklamaná. O tom, jak ke změně režimu došlo, se toho moc nedozvídáme, a rozhodně pro mě nemá onen "mohlo by se stát" moment. Navíc když se nad tím zamyslíte, nové společenské uspořádání, které popisuje Fredova, vlastně nedává smysl ani z radikálně konzervativního pohledu.

Ale :-)

O tom Příběh služebnice není. A vzhledem ke způsobu vyprávění ani nemůže být. Považuju ho proto hlavně za příběh o tom, co dokážou ženy udělat jiným ženám a že jsou to právě ženy, které vytvářejí mantinely, v nichž se ty ostatní mohou pohybovat. (Koneckonců, až na jedinou výjimku vystupují muži v knize - a vlastně i v Gileadu - jako pasivní objekty.)

Vypravěčka je tak uvěřitelná a pochopitelná a její vyprávění tak intenzivní a vlastně šíleně známé, že se mi během čtení několikrát udělalo fyzicky špatně a musela jsem knihu odložit. A asi o ní budu ještě dlouho přemýšlet.

vejik
13.12.2018

Ke knize mě přivedl stejnojmenný seriál.
Je děsivé, jak reálně příběh působí. Běhá mi mráz po zádech, jen si pomyslím, že by stačilo málo a nechali bychom se lehce zmanipulovat podobným režimem. Stačí jedna vůdči osobnost, které podlehnou masy postrádající schopnost kritického myšlení, a jsme všichni v háji...

Tyrkysová
13.12.2018

Dystopická vize možná ne tak moc daleké budoucnosti. Kastovní společnost, v níž byl zájem celku povýšen nad práva jednotlivců. Nadčasový román Margaret Atwood má své mušky (zejména v hloubce vyprávění, které situaci často jen naznačí), ale vzhledem k poselství, které nese, rozhodně stojí za přečtení. Doporučuji i seriál, jenž vám částečně odpoví na otázky, které po přečtení budete mít :)
4,5/5*

Paulika
13.12.2018

Knihu bych spise oznacil jako roman pro zeny nebo spise horor pro zeny. Pro me, pro muze, to bylo k uzoufani nudne. Byl jsem nalakan na antiutopisticky roman, ale moc me to zklamalo. Nebyt poslednich kapitol Historickych poznamek a jiste kapitoly o popisu prevratu, tak bych dal asi jenom jednu hvezdu. Prehrsel vylevu citovych pohnutek, snad nekonecno prirovnani, reminiscenci a pribeh temer tuctovy. Autorka sesbirala snad celou sbirku nocnich mur a obav, co se muze zenam prihodit a vetkala je do tohoto zdlouhaveho a rozvlacneho pribehu. Knihu jsem poslouchal jako nezkracenou audioknihu a podarilo se mi u toho nekolikrat usnout; jako ukolebavka je to skvele. Trochu me dostala jista nelogicnost, v kapitole Historicka poznamka se mluvi o rekonstrukci iPadu od Applu a ten vznikl nekdy kolem roku 2010 a pritom puvodni kniha je z roku 1985, tak to autorce za predvidavost kloubouk dolu ;-)

loudomar
12.12.2018

Trochu scifi, které však nemusí být tak daleko od pravdy. Autorka rozhodně předběhla svou dobu. Kniha byla poměrně čtivá, žádné zbytečné průtahy. Jen mě mrzí ten konec. Člověk by čekal, že bude ještě druhý díl a ke konci knihy se opravdu toužíte dozvědět jaký osud hlavní hrdinku potažmo její rodinu potká. Nic z toho nám ovšem autorka nedopřála a já myslím, že je to škoda.

adela2230
08.12.2018

Kniha je velmi poutavá, člověk chvílemi ani neví, zda je to pravda či fikce. Sice jsem zvolila obrácený postup, nejdřív seriál a pak kniha, ale i tak jsem s knihou velmi spokojená.

Chalupice
07.12.2018

Jsem neskonale vděčná za to, ze jsem se rozhodla pro knihu a až pak možná pro shlédnutí seriálu a ne naopak.
Moje první kniha s touto tematikou.
Nadšeně jsem hltala každý řádek a i když bytostně nenávidím prology a epilogy, zde má vše svůj význam a důvod.
Úžasné předmluva, neskutečný závěr, i když jsem asi 2 dny rozdychavala ten ničenbny pocit frustrace.
Musím reagovat na komentáře, které kritizují, ze v první půlce knihy se nic neděje - já v tom vidím mistrně zobrazeny ten pocit prázdnoty, nádherne vykresleny pocity, bez emocí, bez života. O to šlo.
Za mě jedna špica!

Krab1ce
07.12.2018

Vítejte v hlavě hrdinky, kterou co měsíc znásilňuje starý dědek (i když ona se to slovo na "z" zdráhá používat, vždyť přece měla možnost volby!), ale přesto jí při pohledu na jiného (mladšího a hezčího) chlapa padají kalhotky. V hlavě matky, kterou odtrhli od její malé dcerky, a ona přitom většinu času myslí na hadry (a mladé, hezké chlapy). Vítejte v totalitarismu, který převzal otěže takřka přes noc, protože vláda se nechala příhodně během jediného dne vystřílet a armáda s policií se vypařily do vzduchu; v totalitarismu, který za pouhé tři roky vládne celému rozlehlému USA pevnou rukou. V totalitarismu, který řídí muži, aniž by sami byli s chodem věcí spokojeni, v totalitarismu, jemuž předcházely války (kdesi v Tramtárii), hromadění radioaktivního odpadu (kdesi v Tramtárii) a neplodnost (proto jsou nyní plodné rebelující ženy odesílány kamsi do Tramtárie uklízet radioaktivní odpad). To celé je zabalené do nadbytku dutých přirovnání, jež se člověku záhy začnou zajídat, a občas až směšně působících úvahách o sebevraždě, kdy hlavní hrdinka z nudy kouká po místnosti a zvažuje své možnosti.
Celkově mi to přišlo nemastné neslané a kapku naivní, snažící se šokovat; skoro se až divím, že jsem to dočetla. Konec je pak kapitola sama pro sebe; pokouší se vypadat otevřeně, přístupný různým interpretacím, ve skutečnosti ale spíš působí jako úniková vrátka - jako by autorka sama nevěděla, jak příběh zakončit. Kapitola z budoucnosti pak byla naprosto zbytečná, moc toho neosvětlila.
Hvězda za (třebaže mizerně zpracované) téma a Scrabble.

petra5588
04.12.2018

"Je opravdu k neuvěření, na co všechno si lidé dokážou zvyknout..." Takhle věta mi asi v hlavě bude znít ještě dlouho. Nedokážu si ani představit, jak bych na nástup totalitního režimu reagovala, co bych dělala. A pevně doufám, že takové dilema ani nikdy řešit nebudu, na druhou stranu si uvědomuji, že lidstvo se z vlastních chyb poučit neumí... Strašidelné.

Anemy
26.11.2018

Do knížky jsme se popravdě pustila z důvodu nedočkavosti na pokračování další série seriálu. To, jak to bude dál jsem se bohužel nedozvěděla, protože už první série seriálu knížku o kotel předbíhá a rozvíjí.
Kdybych se oprostila od seriálu, tak knížka pořád super, zhltla jsem jí za dva večery a přeskakování v čase mi rozhodně nevadilo. Konec mě zklamal hlavně proto, že už to skončilo :-) ...ale i tak - to, co v knížce bylo, je více než dostačující k zamyšlení se nad naším neudržitelným způsobem života a pro někoho přehnaný scénář, se mi v dílčích aspektech nezdá až tak nereálný...
"Better never means better for everyone..."

anna0480
22.11.2018

Kniha mi trochu připomínala 451 stupňů Fahrenheita nebo 1984 od Orwella, hlavně tím, že jde v obou případech o příběhy, které by se klidně mohly stát, ve všech zmíněných knihách jde o antiutopii, ze které běhá mráz po zádech.
A moje celkové dojmy z knihy; Myslím, že by se s daným tématem dalo mnohem líp pracovat. Je to skvělý námět, který byl podle mě zbytečně promrhán. V první polovině knížky jsem se nemohla úplně začíst a přišlo mi to trochu jako nuda. Vypravěčka zde popisuje činnosti bez jakýchkoliv emocí, jakoby bez zájmu. Občas jsou tyto záznamy protnuty retrospekcí, návratem do minulosti, kdy byl svět ještě v pořádku. Vzpomíná na tak běžné činnosti, jako bylo třeba placení kartou, možnost volby, milovaní se svým mužem, na oblečení, které tenkrát ženy mohly nosit, na řízení auta, procházky.
Druhá část knížky, asi tak od 150 strany (celkově má kniha asi 320 stran) mě začala bavit a přečetla jsem ji téměř na jeden zátah. Konečně se začalo něco dít, konečně vznikla nějaká zápletka. Čekala jsem možná ještě trochu víc, možná i trochu jiný konec, ale celkově jde o příběh, nad kterým budu ještě nějaký ten čas přemýšlet.

Aleen
21.11.2018

Audiokniha ve velmi sugestivním podání. Vzhledem k předchozím zkušenostem s paní Atwoodovou, si myslím, že i čtení by se mi líbilo stejně, jako poslouchání.
K příběhu: nabízí mnoho podnětných myšlenek k fungování společnosti v současném uspořádání. Velmi módní a oblíbené téma udržitelnosti a směřování takovéhoto stavu. Jako většina jejích kolegyň a kolegů nabízí možnost, kterým směrem by se mohl vývoj zvrátit, pokud tento trend nezměníme.
Líbí se mi, že hrdinka nikdy neztrácí naději, ani v těch nejtěžších okamžicích, ale zároveň nebojuje prohrané bitvy. Je taková zenová žena:-))

Blue
19.11.2018

Dobré, ale poněkud méně záživné. Dovětek (autorčin) posouvá hodnocení o půl hězdičky nahoru.

marketakraketak
17.11.2018

Čtení zajímavé, ale byla jsem dost ovlivněna seriálem,který mě na knihu navnadil. Upřímně nevím, jaké pocity bych měla bez předešlého vlivu. Kniha popisuje dobře vše,co se děje, ale za sebe přiznávám, že herecké výkony se mi dostaly pod kůži a jako čerstvá matka jsem skoro každý díl obrečela a ten pocit,který vyvolávalo čtení už nebyl tak silný....

Zuziiik
14.11.2018

Ani nevím, co napsat.....číst to měsíc po přečtení 1984 byla chyba......přeskakování mezi současností a vzpomínkami mi ani nevadilo, ale co je neuvěřitelné je to, že žena, která měla dítě v "normální" době je stále ještě plodná v době, kterou popisuje, jako kdyby už to bylo 20 let.....je moc krátký čas na to, aby se nová společnost utvořila.......je to neuvěřitelné a občas mi to připadá jako boj proti feminismu

Nofar197
11.11.2018

Vcara jsem knihu docetla v originale. Desiva vize.

whiolet
10.11.2018

"Přála bych si,aby tento příběh byl ucelenější" říká ke konci Fredova a já jí musím dát za pravdu.
Chvílemi mi opravdu vadil styl jakým autorka přeskakuje mezi vzpomínkami a realitou, na druhou stranu po dočtení knihy mi došlo, že o to víc, to byl pro mě silnější zážitek.
Jinak jde vidět, že autorka čerpala z příběhů žen, které při druhé světové válce, byly vyčleněny,aby rodily árijské děti.

Tesset
10.11.2018

Kniha určitě předběhla svou dobu. Příběh je sice dost zvláštně vyprávěn, ale má sílu. Občas mi to vyprávění přišlo zmatené a dala bych přednost "klasickému" vyprávění. Celkem mě mrzí ten konec, ale tak i ten má své kouzlo. Určitě mrknu i na seriál, je to celkem možná budoucnost, která může nastat.

Ifchee
10.11.2018

Výborný nápad - stále aktuální. Seriál mnohem lepší :-)