Příběh oka / Matka

Příběh oka / Matka https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26207/bmid_pribeh-oka-matka-Mh2-26207.jpg 4 51 5

Dvě novely francouzského autora. Základem Bataillovy etiky je idea pokračování zákazů, které si společnost během svého vývoje zavedla a tato transgrese je projevem svobody jednotlivce. Erotika je v jeho podání suverénní forma lidské vůle a spontánní přitakání životu ze strany člověka, odsouzeného žít v konzumní společnosti. V první próze (Příběh oka, 1928) jde o překračování sexuálních a společenských konvencí trojicí mladých lidí, druhá próza (Matka, posmrtně 1966) je věnována incestnímu vztahu matky a syna. Pro většinu soudobé francouzské kritiky je autorovo dílo vrcholem moderního myšlení; od jeho smrti (1962) se jeho pracím dostává stále více pozornosti.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Reflex

Histoire de l'œil / Ma mère

Pawlisman
31.12.2023 4 z 5

No, co na to říci, Příběh oka podlě mě prostě jen animální sexuální příběh jak od Bukowskiho (ok, trochu více psychologie zde je). V druhé části Matka zas máme psychologických popisných pochodů až tolik, že ano, to už je umění, ale je to zábavné? Je to příliš rozvláčné. I přesto se celkově čte poměrně příjemně, ačkoliv Matku jsme ke konci už flákal (repetitivnost).

špulo
01.02.2023 5 z 5

600ku mojich tu uvedených prečítaných kníh oslávim trochu výnimočne ;).
Túto knihu som objavil cca 30 rokov dozadu v antikvariáte. Najskôr ma pritiahol názov, keďže som vtedy nosil na krku prívesok v tvare oka. Náhoda? Dosť som sa vtedy zaujímal o filozofiu a zaujal ma predslov s názvom Prorok noci Georges Bataille. A potom som doma s očami vesmírne dokorán čučal, čo som si to ja zakúpil. Na konci som si ešte raz prečítal predslov, vlastne dva, a začalo mi to celé dávať zmysel.
Všetko dôležité obsahuje komentár predomnou od Dyaebl. Neviem, čo by som viac k nemu dodal. Komentár od Palivo je síce vtipný, ale úplne mimo obraz a zvuk. Tam niekto vôbec nepochopil, vo co gou.
Doporučujem si pozrieť sekciu "Recenze". Nie je tam odkaz na skutočnú recenziu, ale na výňatok z knihy samotnej. A hneď z úvodu - čili sú tam tie predslovy (trochu okresané) a kúsok Príbehu oka. No a posúďte sami, či chcete svet tejto filozofie objavovať alebo je to na vás trochu moc.
Ak niekto vyhľadáva čisto pornografické počteníčko, nech sa radšej obráti na inú adresu. Navyše mu druhý príbeh príliš nedopraje. Na druhej strane, asi človek musí mať aspoň trochu prasačinky v hlave, aby toto dielo zvládol.
A ako som to zvládol ja? Tak... To je, milé deti, úplne iný príbeh. Pššššššššt... ;)))

Dyaebl
11.06.2021 5 z 5

Máme tu dvě povídky přesahující rámec běžně chápané literatury, přičemž každá nabízí jiný náhled na to samé – erotično. Netuším, kdo se jak k této knize dostane, ale nepředpokládám, že se tak stane z náhody či proto, že by si někdo o tomto kousku přečetl v dějinách literatury. Takže přejdu rovnou věci.

Bataille se zabývá sexualitou a erotičnem, což nejsou totožné pojmy. Sexualita je něco, co sdílíme se zvířaty a ve stručnosti se jedná o pouhou touhu po páření, kterou v tomto směru více než jasně popsal Schopenhauer ve svém krátkém díle Metafyzika lásky. Erotično je na druhou stranu něco diametrálně odlišného od sexuality v tom smyslu, že erotika je aktem čistě rozumovým. Sexualita je zkrátka biologická potřeba sexu způsobujíc zachování druhů. Bataille si všímá toho, že erotično je akt popírající sexualitu, jelikož lidé mají sexuální styk z pouhé zábavy. A co víc! Lidé stále vymýšlí nové způsoby jak erotiku praktikovat. Erotiku, která nemá žádný praktický účel. Tedy se jedná o akt absolutně bezcílný… nepraktický.

Bataille tedy dospívá k názoru, že veškerá erotika je záležitostí čistě lidskou a rozhodne se ji ve stylu Markýze De Sade zkoumat jako jev připodobnitelný myšlení.

Mimochodem skupina myslitelů kolem Batailla se zapříčinila o rehabilitaci De Sada. Do této doby byl totiž vcelku neznámou osobností (viz např. dílo Bataillova přítele Pierra Klossowského Sade můj bližní).

Tímto myšlením dospívá k závěru, že erotika podléhá určitým zákonům. Problém spočívá v tom, že se jedná o zákony podmíněné společností a ve stylu Nietzscheho pracuje na tom, aby poukázal na tyto hranice erotična, které jsou dány všeobecnou morálkou.

Z tohoto důvodu se Bataille rozhodl bourat hranice toho, co je a není „správné“ v oblasti erotiky. Proto vzniklo jeho beletristické dílo, které je založené na myšlence transgrese, neboli překonávání zákazů (nejen) v oblasti erotična. Celé dílo se tedy zaobírá touto myšlenkou a pro lidi neznalé této filosofie se bude jednat o pouhou prasárnu, čímž je znehodnoceno dílo nejen Batailla, ale i samotného De Sada.

Pro hlubší pochopení mohu doporučit první kapitolu Myšlení vnějšku Michela Foucaulta, kde se přesně tomuto autorovi věnuje (což je i dílo, díky kterému jsem na Batailla narazil, takže vřele doporučuji).

Závěrem se jedná o unikátní prasárnu, jež vám, pokud nejste podobní prasáci, nic nedá. Leda tak znechucení. Ale zkuste číst především Příběh oka s myšlenkou transgrese na mysli a sami uvidíte, co vám toto zapadlé dílko dokáže nabídnout.

P.S. Po dlouhé konverzaci s přítelem na toto dílo jsme objevili unikátní „ice-breaker“ konverzací: „Nechala by ses pochcat?“
A opravdu funguje.

Palivo
10.09.2020 4 z 5

Bom dia,

V této knížce se vyskytuje tolik sexu, že by se místo očima dala přečíst i penisem. To mě vede k úvaze, že by bylo opravdu skvělé, kdyby naše intimní partie uměly číst. To bych si ve vlaku strčil do trenek Dostojevského a šel spát.

Knížka sleduje jak se mladej pár, tak trochu porno Bonnie a Clyde, rozhodnou vyzkoušet koho všechno můžou pomočit, znásilnit a kam se všude dají strkat vajíčka. Chtěl bych to rozvést, ale jednak nemám rád rozvody a druhak v knížce nic jiného není. Za bestialitu a odpornost uděluji 7/10 a přihazuji jeden bod navíc za doslov autora, kde rozebírá symboliku knihy. Jeho rodina byla tedy dost mešuge.

Příběh oka tedy doporučuji všem, kteří rádi choděj na PornHub, ale zrovna jim nefunguje internet. A taky lidem, kteří měli někdy chuť někomu vypíchnout oko a strčit si ho do čokoládovny.

Romanka89
14.01.2016 5 z 5

Dvě povídky pro milovníky erotické literatury, která není prvoplánová.

Příběh oka:
Erotická povídka, která je psaná velmi otevřeně, bez skrupulí, líčí život a sexuální zážitky jedné trojce mladých lidí. Ústředním motivem je oko, které provází celý příběh, v různých podobách (vejce, býčí varlata).

Matka:
Příběh o neobvyklém vtahu mezi matkou a synem, o bezbřehé lásce syna k matce, ať je jakákoliv. „Vezmi si ode mne ponaučení, že nic tak nepohání ke špatnosti jako touha být šťastný.“