Příběh O: Krásná z Roissy

Příběh O: Krásná z Roissy https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111021/bmid_pribeh-o-krasna-z-roissy-IKX-111021.jpeg 3 77 18

Příběh O (Histoire d’O, 1954) Pauline Réageové je bezesporu nejlegendárnější sadomasochistický román moderní doby. Pro příznivce tohoto kultu je ozdobou erotické knihovničky, pro určité feministické či puritánské kruhy naopak zhmotněním zlého snu. Tím spíše, že jej inkognito napsala žena, jejímž je O zřejmě jakýmsi fantastickým obrazem. Je to také moderní žena poloviny století, pařížská módní fotografka. Má vlastní byt, ráda se vybraně obléká, dovolenou tráví na Côte d’Azure. A přesto se hned na začátku knihy nechá svým milencem odvézt připraveným autem – či strojem času – kamsi do jiného světa: vstupuje do domu v Roissy jako do temného kouzelného zámku, aby zde prošla milostnou torturou osvobozující ji od nánosů dosavadního života. Spolu s dalšími dívkami tu slouží jako otrokyně, stává se společně zneužívaným objektem brutální a nápadité náruživosti. Jsou tu biče a řetězy, masky mužů, plápolající ohně krbů, stálé sexuální ponížení, týrání, rafinované způsoby tělesného znetvořování a lesbické scény. Nechybí tu nic z repertoáru a kulis „erotického divadla“, ale je tu mnohé navíc. O prochází řadami třináctých komnat zapomnění a sestupuje do podzemí zámku, stále hlouběji proti proudu času, jako by se vracela do lůna k novému zrození. A pak ji její milenec předává novému pánovi, Siru Stephenovi. Později, v jiném domě, tentokrát křišťálovém zámku Anne-Marie a jejích služebnic, její proměna pokračuje. Dutina v písmenu O jejího jména je nyní prázdná, připravená ke zvolenému údělu. Neboť rituál tohoto zasvěcení je pouze matoucím povrchem slov, přesvědčivě popsaným dějem této nanejvýš zneklidňující knihy. Jejím obsahem je O vytoužená náprava, obrácení. Vskutku tu stojíme před jakýmsi černým evangeliem (jungovské) nesvaté čtveřice. To vše je neseno hlubokým, vznešeným tónem, hodným až sakrálních významů popisovaných výjevů, jakkoli obsedantní, doslova posedlé myšlení všech postav krouží kolem jediného. Mezitím O v tomto románu o neřesti sama rozehrává řadu erotických dobrodružství, neboť ona není obětí, ale adeptkou nové víry a přes své dobrovolné otroctví, podmíněné láskou, je novým způsobem svobodná. A je to skutečně láska, která ji provází až k závěru, k cíli její proměny, kdy se konečně stává erotickým objektem, který už pouze je. A tak nám osm otvorů jejího ležícího těla obnažuje pravdu nekonečna lidské touhy. Ale v roce 1969 se objevuje Návrat do Roissy: v jeho úvodu autorka popisuje okolnosti vzniku onoho temného obelisku, monumentu opředeného tenaty protichůdných interpretací, aby je rázně a bezohledně rozťala. Možná to muselo být právě rok po pařížském máji 1968, uprostřed zmatení sexuální revoluce, kdy nelítostně podminovala svůj černý chrám a ukázala zděšenému publiku další variantu konce tak nevinně započatého příběhu, strašlivé rozcestí bez návratu. Příběh O vyprovokoval jeden z největších skandálů francouzské literatury. Toto mistrovské dílo erotického žánru, zprvu zakázané a často zabavované a šířené ilegálně, se stalo po Saint-Exupéryho Malém princi nejčtenější francouzskou knihou současnosti.... celý text

Literatura světová , Romány , Erotika

Vydáno: , TABU

Histoire d'O , 1967

jsemvlastovka
02.03.2024 5 z 5

Klenot erotické literatury. :-)
V popisu knihy se píše, že je to noční můra pro feministky, což je nesmysl. Slečna O vše podstupuje dobrovolně a feminismus se s konsensuální submisivitou vůbec nevylučuje.

Aghatte
05.04.2023

Knihu jsem dlouho sháněla, čekala na ni asi rok, než jsem ji sehnala za cenu, kterou jsem ochotna zaplatit za svou zvědavost.
Čekala jsem něco naprosto jiného, byl to mazec, nic pro slabé nátury.
Pokud nejste toho zaměření ( nejsem ), je to opravdu nepochopitelné.
Autorka zaslouží obdiv za odvahu, ať už píše o svých představách, reálných zážitcích, snech či je to jen fikce, či má to skrytý podtext. Který jsem ovšem neodhalila. Ani doslov nepomohl.
Např. film 100 dnů Sodomy (hnus) měl být nějaká alegorie na fašismus, což jsem také nepochopila, takže zřejmě nejsem dostatečně erudovaná k hodnocení kontroverzních děl. Knihu pošlu dále, nechci ji mít doma.
Svět všech hrdinů je divný, temný a ujetý mikrosvět, kde se vše točí jen a jen kolem toho v těch nejbizarnějších podobách. Když už si myslíte, že není co vymyslet, přijde autorka s něčím ještě divnějším, že už to opravdu s erotikou - nedej bože s láskou - nemá nic podobného. Můj pohled na život je jiný.

"A je to skutečně láska, která ji provází až k závěru, k cíli její proměny, kdy se konečně stává erotickým objektem, který už pouze je. A tak nám osm otvorů jejího ležícího těla obnažuje pravdu nekonečna lidské touhy." S tím nemohu souhlasit.

Přestože v celé knize není jediné vulgární slovo, mám pocit, že nic spostějšího jsem v životě nezažila. A to už jsem přečetla kdejakou prasárnu.

jeany23
22.10.2022 2 z 5

Dočetla jsem to, ale bylo to spíš úmorné. Úmorně úchylné. Nadšení pro podobné praktiky prostě nikdy nepochopím.

Fidibus
12.12.2021 3 z 5

(SPOILER) Znám film, tak jsem byla zvědavá i na knihu. Popravdě mi film přijde lepší, byť kniha některé věci vysvětluje navíc, ale zase se hlavní hrdinka pro mne až příliš plácá v rozjímání. Chápu, že řeší, zda ji René a pak sir Stephen miluje, ale občas už je to moc. Dost často není přesvědčená o tom, co dělá, vadí jí třeba oblékání a předvádění, ale pak z lásky vše, nebo opravdu skoro vše, plní. Dalším rozdílem od filmu je její obruč, což chápu - nevím, jak by s ní v reálném životě žila.
Je zajímavé si knihu přečíst, na tu dobu je to hodně odvážné. Zamyslet se nad tím, co koho vzrušuje a co si dá kdo líbit...

Afilada
26.10.2020

U nás dlouho nedostupná kniha. Slavný erotický román, příběh mladé ženy, která si dobrovolně zvolila osud sexuální otrokyně. Skvělý pohled do temných zákoutí lidské duše z pohledu jak zotročovaných tak i zotročujících.

v.kalabova
12.07.2020 4 z 5

Ke slečně O. se vracím téměř pravidelně a ač konec znám, vždy mě překvapí jakým způsobem a jak rychle to najednou končí. Nadčasové dílo, které i dnes, po více než 50 letech, vyvolává rozruch a otázky a čtenáře, kterým zkratka BDSM moc neříká, asi moc neosloví. Pro mě to je "lahůdka" kterou zvládnu na 2-3 zátahy a která silně rezonuje mou submisivní duší. Zdravím Jakuba, který si přál abych komentář napsala.

LadyAlena
03.04.2020 5 z 5

Knihu mám v knihovně spoustu let a tak 1x za 2 roky se k ní vracím. Za mě doporučuji, příběh O mám ráda i když bych byla ráda, kdyby kniha skočila happy endem ( i když kdo ví jestli právě takovýto konec není pro O vlastně ten správný).

uminaa
09.01.2019 3 z 5

Myslím, že táto kniha bola predlohou pre niekoľkých autorov. Autorka bola rozhodne jednou z najodvážnejších autorov svojej doby.

Espoir
01.11.2017 3 z 5

Kniha, která velkou mírou spoléhá na čtenářovu fantazii. Nejsou vysvětleny motivy postav, především slečny O. Chybělo mi vysvetlení třeba i toho, co se událo před příjezdem do Roissy, co postavy vedlo k tomu, že se sem vydaly. Zda to slečna O podstoupila dobrovolně nebo z donucení (z lásky?). Velká část příběhu je nevyslovena, dokonce mi přijde, že v některých otázkách si dokonce protiřečí. SPOILER Třeba slečna O na začátku zmiňuje, že pro Reného všechno utrpení vydrží - a později se dozvídáme, že Renému týrání slečny O je proti srsti. Kniha tak působí trochu zmateně. Těžko říct, zda je to záměrem autorky nebo ne. Za sebe však nemohu dát více než 3*.

Jája92
23.02.2017 3 z 5

Ve své době to jistě byla kniha s příslibem tajuplné dekadentnosti a rádoby vzrušujících představ doplňujícími hezkými obrázky.
Bohužel jsem byla zklamána, jak jsem se dostávala víc a víc do děje, pořád jsem čekala, kdy konečně přijde něco úžasného a vzrušujícího. V podstatě tam nebyla scéna, která by se mi zamlouvala, ale přesto jsem ráda, že jsem měla možnost si knihu přečíst.
Chybělo mi tam vysvětlení, proč se slečna O tak chová, proč jí to tak vzrušuje ...

Meridea
28.12.2016 odpad!

Bohužel jsem tuto knihu nedočetla! Vůbec mě neoslovila, i když jsem obdobných knih přečela již nespočet.

karbulka
08.04.2016

naprosto jiné

8235
24.09.2014

Spracovanie presiahlo vsetky moje ocakavania dokonalostou a detailnostou lenze o to su rusive sceny, ktore som si nikdy nepredstavoval ako pritazlive, rusivejsie. Som doslova vyzyvany k erotickej vzrusenosti nad utrpenim druhych. Mozno inteligencia ci predstavivost, ktorou ma autorka velmi vysoko presahuje, umoznuje az tak velky odstup medzi vzrusujucimi predstavami a skutocnymi sklonmi. U takeho cloveka sa mozno hlboko v detstve ked nema ustalenu svoju etiku vytvara znecitlivenie, ktore vidame u chlapcov hrajucich sa na vojakov, obluba scen ktore nepreziva ako by boli skutocne, len akysi ich tien, ze gulka v tele ci rana bicom az tak neboli alebo boli len tak akurat, ze sa to da zniest. Tiez mi vsak prichadza do uvahy horsia moznost, ze svoj skutocny sklon sa autorka pokusa sebaklamne predkladat len ako priznak odvaznej, slobodnej predstavivosti. Sadista si lahko moze nahovarat, ze aj ostani naokolo su ako on, len nie su dost odvazni ukazat to. Vzdy som chcel vidiet cloveka s fantaziou a neobvyklymi predstavami tymto sposobom odhaleneho ale ked sa to prave udialo, mam len pocit pustoty a nejakeho smutku nad podobnostou s najvacsimi surovostami ktorych sa krutejsi ludia dopustaju na inych len pre svoje potesenie. Nie je zle, ze taketo pozoruhodne diela existuju ale nie su pre mna tym, cim by chceli byt: potesenim. Vnutorne je telesna laska nasilim (sadizmom) a odlisnoti su vonkajsie v tom ako velmi je nutne zasahovat do vlastnych hranic v ohladoch k druhemu aby doslo k uspokojeniu. Tak ale az takato miera je pre mna prilis aj vo fikcii a ze aj ked sa to deje dobrovolne na tom nezalezi. Nemozem sa podielat a ani divat na to ako niekto ma rad, ze mu odseknu prst, je to pre mna jednoducho rusive a sceny tejto fikcie su tomu pribuzne.

mazlak
05.09.2014

Tato kniha mne moc neoslovila. Jen velice ztěžka jsem ji dočetl.

HAL
13.07.2014 4 z 5

Hlavně počátku je kniha příliš plytká, jen strohý popis děje bez náznaku toho "proč" dívka své podřízení vyhledává a co z něj získává, nicméně druhá polovina už přesně naopak je v prvé řadě o jejích pocitech, tedy v pořádku - jen se to nečte příliš dobře a není to ani tak reálné a hluboké jako jiné knihy podobného tématu. Například Devět a půl týdne, imho nejsmysluplnější popis D/s vztahu, a nebo z opačné strany také Venuše v kožichu. Ale samozřejmě de Sade je ještě někde jinde... ovšem ten je v případě Justýny a Juliety také zábavnější a ostřejší.

Ronin Roujin
24.06.2013 5 z 5

Takhle by mohl vypadat pan Šeda, kdyby jej napsal někdo, kdo má vkus, fantasii a styl. A kdo ví o čem je BDSM. Toto není stejný hřiště, to je úplně jiná liga a jiný sport.

Kirtans
09.12.2012 4 z 5

U hodnocení jsem byla tak trošku v rozpacích, dala bych 5 ale to jen proto, že se mi to líbilo jako neotřelé téma, dala bych 3, protože ten začátek byl tak trošku jako bych četla prvoplánové porno..(kniha mi ale rozhodně nepřijde jako nějak zvlášt obscénní) Postupem jak ubíhá děj to ale zachází spíš do psychologické roviny, je opravdu dech beroucí, jak se do toho hlavní hrdinka položila a považovala bych ji téměř za hysterickou...

(možný spoiler)
Příběh jsem viděla i ve filmovém ztvárnění, proto mě zaujalo, že tady to víceméně fungovalo z donucení a ne dobrovolně a nějaký kult si cvičil své ovečky, až někde u konce knihy se dozvídáme, že vlastně můžou kdykoliv odejít a přestat, ale na druhou stranu hned na začátku je věta, že nebude-li chtít - donutí ji... (dále bych už knihu rozebírala příliš ze svého osobního pohledu jako takovou)

Jinak tedy na rok prvního vydání (1954) tohle musela bejt mela..

tibby
01.08.2012 5 z 5

Precteno za dva dny. Naprosto fascinujici a dechberouci..

sex erotika francouzská literatura sexualita sadismus BDSM sexuologie masochismus

Pauline Réage (p)
francouzská, 1907 - 1998
1991  69%Příběh O: Krásná z Roissy
2013  74%Příběh O / Návrat do Roissy
2019  64%Příběh O (komiks)

Kniha Příběh O: Krásná z Roissy je v