Příběh kryptologie - Od starověkých kódů po kvantovou kryptografii

Příběh kryptologie - Od starověkých kódů po kvantovou kryptografii https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378980/mid_pribeh-kryptologie-od-starovekych-k-bHY-378980.png 5 12 2

Umění války se nespoléhalo pouze na palebnou sílu, zásadní byla také strategie vedení boje a utajení důležitých informací před nepřítelem. Kódy a šifry hrály důležitou roli již v daleké minulosti, Al Cimino se podrobně zabývá vznikem prvních z nich. Provádí nás egyptskými hieroglyfy, arabskými anagramy, šifrováním nacistického Německa i propracovanými a téměř neprolomitelnými kódy dnešních superpočítačů. Popisuje osudy lidí, kteří se šifry pokoušeli rozluštit, dočítáme se o Thomasu Jeffersonovi, Alanu Turingovi, Rogeru Baconovi, Charlesi Babbageovu, Edwardu Snowdenovi a dalších. Výjimečnost publikace umocňuje více než 100 barevných fotografií.... celý text

Literatura faktu , Historie

Vydáno: , Omega

The Story of Codebreaking : From Ancient Ciphers to Quantum Cryptography , 2017

Shashlick
17.04.2021 4 z 5

Čtivé a seznámení s vývojem šifrování od nejprostších metod až po (spíše jen malé nakousnutí) moderní šifrování online komunikace.
Ve čtení mi poněkud vadilo umístění rámečků o osobnostech a odkazování se na ně v hlavním textu. Chvíli tu odkazy byly, chvíli ne.
Také zde byla jistá nekonzistence v překladu, hlavně zkratek organizací. Příklad ze závěrečného slovníčku - zkratky byly takto užívány v celé knize:
GCHQ - Vládní komunikační velitelství (Government Communications Headquarters)
VŠK&K - Vládní škola kódů a šifer (Government Code and Cipher School)

pstast
03.01.2020 5 z 5

Skvělá kniha o historii i současnosti šifrování. Nejde zbytečně do hloubky, a tak je to kniha pro každého.

kryptografie, šifrování

Al Cimino