Příběh jednoho Němce: Vzpomínky na léta 1914–1933

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha novináře a publicisty Sebastiana Haffnera způsobila krátce po svém vydání v roce 2000 značný rozruch. Obsahuje autobiografické zápisky, které vznikly před více než šesti desetiletími, v roce 1939. Kniha líčí první tři desetiletí života inteligentního a důsledného člověka. Syn z měšťanské, dobře situované rodiny začíná své vyprávění vzpomínkou na to, že vypuknutí první světové války pro něj neznamenalo víc než narušení prázdninové idyly....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/66_/66372/pribeh-jednoho-nemce-vzpominky-na-l-l4X-66372.jpg 4.617
Žánr:
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno:, Prostor
Orig. název:

Geschichte eines Deutschen (2000)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Příběh jednoho Němce: Vzpomínky na léta 1914–1933

Přidat komentář
JulianaH.
30. ledna

Mezi historiky na UK je to svého druhu bestseller. Uznávám, že oprávněně. Jako beletrie je to dokonalé a Haffner si rozhodně zaslouží čestné místo v německé literatuře 20. století. Jako historický pramen jsou jeho paměti (podotýkám, že bohužel asi z poloviny nedokončené, a tedy útlé) čtivé a působivé, ale to současně znamená úskalí. Spisovatel v žádném případě není nezaujatá osoba, nenávidí nacistický režim, a tudíž má k objektivnímu pozorování hodně daleko. Jeho vzpomínky tedy obsahují spíše imprese a krásné aforismy, místy i vynikající postřehy, ale ne historickou analýzu období a jevů. Nelze zapomínat, že Haffner psal ze záměrem formovat čtenářův úsudek, a proto je třeba být kritický.

B.V.
12.01.2016

Výstižné, úžasně čtivé, surrealistické, poetické. Ale nakonec hlavně mrazivě skutečné.

"Tak trochu se zdálo, že volit lze jen mezi různými způsoby duševní sebevraždy."
(strana 177)

Aksel
10.10.2013

Vzpomínky Sebastiana Haffnera nezachycují pouze životní dozrávání mladého a přemýšlivého muže, ale v jsou v širším smyslu také působivým svědectvím o přerodu Výmarské republiky v nacistickou Třetí říši. V lednu 1933 je Haffnerovi dvacet pět let, dokončuje studia, nastupuje do zaměstnání a stojí na prahu nového života. Spolu s ním však vstupuje do nové etapy i celá země a nic nemůže stát v ostřejším protikladu, než smýšlení liberálně založeného intelektuála a nacionálněsocialistická politika "nových pořádků". Haffner se tak stává kritickým pozorovatelem nadcházejících změn a zároveň také svědkem občanské pasivity, s níž jinak slušní lidé krok za krokem ustupují před rozpínající se diktaturou. Je zřejmé, že v "novém Německu" již brzy nebude pro lidi Haffnerova ražení místo a střet mezi Haffnerem a režimem spěje k neodvratné konfrontaci...
Haffnerův vlastní příběh stejně jako osudy jeho rodiny, blízkých přátel a kolegů v čase společenského přerodu jsou mimořádně čtivým příběhem; autor píše lehce a přitom neomylně zasahuje jádro přeměny meziválečného Německa. Ukazuje jak vzdělanost, slušnost a důstojnost vyklízely své pozice, aby je nahradily neomalená drzost, hloupost a nenávist. Haffnerův příběh tak zůstává působivým poselstvím, které by se mělo číst i dnes.

JeKa
19.07.2013

Kniha není jen životopisem jednoho Němce, je v podstatě vhledem do situace v Německu od první světové války po polovinu třicátých let. Veškeré důležité i méně důležité události té doby jsou tak zachyceny perspektivou běžného řadového občana. Kniha bravurně zachycuje atmosféru tehdejšího Německa a dovoluje nám tak nejen se něco dozvědět, ale skutečně to i s vypravěčem spoluprožít. Příběh vás vtáhne jako román, jen je na rozdíl od něj ještě k tomu reálný! Nemůžu než vřele doporučit!

Štítky

Německo nacismus války historie biografie

Autor a jeho další knihy

Sebastian Haffner
německá, 1907 - 1999

Kniha Příběh jednoho Němce: Vzpomínky na léta 1914–1933 je:

v Přečtených22x
v Čtenářské výzvě1x
v Doporučených4x
v Knihotéce16x
v Chystám se číst25x
v Chci si koupit8x