Sbohem, Irsko

Sbohem, Irsko https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381233/bmid_sbohem-irsko-LF4-381233.jpg 4 109 46

Gracelyn O'Malleyová se snaží uprchnout se svou dcerou z Irska. V patách jí jsou anglické úřady i démoni vlastní minulosti. Po řadě peripetií se jí podaří doplout do New Yorku, kde ji už nedočkavě vyhlíží její bratr. Ovšem Amerika není jen místem nových začátků, ale také krutých náhlých konců a nových nepřátel. Gracelyn, vedena svou vírou ve spravedlnost, brzy pozná, že za ideály a právo na život je třeba bojovat i v Novém světě. Smrtelné nebezpečí, temný přízrak otrokářství i moderního obchodu s lidmi, to vše jí brání v klidu spočinout a starat se jen o vlastní rodinu a snad i o novou lásku se zásadovým námořním kapitánem… Dotisk 2018... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

Leaving Ireland , 2002

PavlaA
PavlaA
27.02.2024 5 z 5

Další pokračování nelehké životní cesty Grace se mi moc líbilo.

slunicko1958
slunicko1958
20.11.2023 4 z 5

V druhém díle sledujeme, jak zbídačení vystěhovalci trpí na lodi, která je má přivézt do lepšího světa. Grace a její malá holčička v Americe poznávají nové přátele a zabydlují se v novém domově. I zde se však setkávají s darebáky, kteří pro peníze udělají cokoliv.
Autorka občas vrací děj do Irska a sleduje osudy těch, kteří zůstali ve své vlasti.
Román se četl lehce, i když o ráji na zemi nevypravuje. Ani v tomto díle nechybí historické souvislosti - otrokářství, vznik mormonské církve aj.

vierak
vierak
25.08.2023 5 z 5

Pokračovanie príbehu Gracelin O´Malleyovej z románu Írska kráska. Prvá kniha nás previedla dospievaním Grace, jej nanúteným sobášom s anglickým despotickým šľachticom, životom po jeho boku so všetkými ukrutnosťami, ktoré na nej páchal. Grace porodila dcérku Mary Kate, no pochovala jej dvojča. Prišla i o dieťa, ktoré sa po fyzickom útoku despotu na Grace v posladnom štádiu tehotenstva nestihlo narodiť. šľachtic bol nakoniec zavraždený, čo Grace oslobodila a mohla sa vydať za svoju dávnu lásku Morgana McDonatha. Krutosť osudu však nepoľavovala. po jedinej spolu strávenej noci Morgana uväznili a pravdepodobne zabili. Grace tiež hľadaná pre vraždu anglického vojaka pod srdcom nosila ich dieťa. Malého syna porodila v útočisku, ktoré jej poskytli v kláštore, no okamžite sa vydáva loďou do Ameriky, aby zachránila svoj i dcérin život. Novorodenca necháva v starostlivosti svojho otca.
Tu začína druhá kniha. Grace sa plaví spolu s inými írskymi vysťahovalcami na palube lode kapitána Reindersa, slobodného statočného naveriaceho človeka. do kontaktu však prichádza aj s vypočítavým chamtivým Boardhamom, ktorý túži po krvnej odplate kapitánovi. Po namáhavej plavbe sa loď zakotví v Amerika a Grace sa stretáva so svojím bratom i jeho priateľmi. Začína nový život. Nič však nie je ľahké.

85098211
85098211
03.07.2023 4 z 5

Stejně jako některým z mých oblíbených také mně se toto pokračování osudů Gracelin O'Malleyové nelíbilo tolik jako první díl, protože se mi už nezdálo tolik zajímavé, jako když byla hlavní hrdinka ještě ve své vlasti. Autorka tentokrát popisuje těžkou cestu irských uprchlíků do Ameriky, nepříznivé podmínky na lodi, které nepřežijí ani zdaleka všichni, kdo se na ní ocitli... No a později samozřejmě také boj o přežití v zemi, která je tak jiná než Gracino rodné Irsko. I přesto příběh končí víceméně happyendově, své místo zde má také láska jako příslib šťastné budoucnosti. Knihu tedy hodnotím poctivými čtyřmi hvězdičkami a možná si časem přečtu i závěrečnou knihu této trilogie? ;-)

jirina3500
jirina3500
04.04.2023 5 z 5

Příběh neobyčejně silné ženy,kterou,stejně jako tisíce dalších,vyhnal hladomor a neskutečné utrpení k emigraci.Amerika byl pro ně vysněný cíl,ale opak byl pravdou.Další utrpení,stíhání minulostí,ztráta bližních,nepochopení.Irové nebyli vítáni.Děj knihy vymyšlený,ale zasazený do historické reality je velmi poučný a knihu jsem si ráda přečetla a těším se na její pokračování.

zimolka
zimolka
15.02.2023 5 z 5

I tento díl byl nádherně napsaný.

mončičák42
mončičák42
11.02.2023 4 z 5

Na příběhu Grace nám autorka představuje, jak velký irský hladomor vyhnal v polovině 19. století obrovské množství Irů ze země. Někteří prchali lodí do Ameriky, doufali v lepší život a ocitli se znovu na nejnižších příčkách společenského žebříčku. Příběh je poutavě napsán a já se již těším na závěr této poučné trilogie.

Pavlaj
Pavlaj
24.09.2022 4 z 5

Druhý díl se mi z trilogie líbil nejvíc, protože nejmíň zavání červenou knihovnou. Líčí plavbu do Ameriky a následný život irských přistěhovalců v New Yorku, vznik mormonské sekty, počátky abolicionismu a jak se postupně v „melting pot“ stávali z přistěhovalců Američani.

Johanka1956
Johanka1956
24.06.2022 4 z 5

Skvělé pokračování Irské krásky. Neuvěřitelné zážitky z plavby do Ameriky, milé popsání začínajícího vztahu mezi Grace a kapitánem lodi Reindersem, ale také smutek nad ztátou blízkých a přátel. Smutné, ale plné dalších nadějí

Tereza0107
Tereza0107
29.04.2022 4 z 5

Pokračování příběhu Granelin O´Malleyové, mě bavilo o trošičku více, než první díl. Přišlo mi hodně zajímavé dozvědět se něco nového o přesidlování Irů do Ameriky, jak je tamější obyvatelé vnímali a jaký byl jejich následný život v "novém světě". Vůbec jsem neměla potuchy o tom, že Irové byli Američany vnímáni vlastně jako úplná spodina, která nemohla pomalu ani vstoupit do obchodů.
Do obrazu se dostávají i nové postavy, které jsem si velmi oblíbila. Liam, kapitán Reinders, Lily a její děti, ti všichni byli super. Měla jsem původně koupené tyto první dva díly a byla jsem si celkem jistá, že další již číst nebudu - natolik mě zase neoslnily. Jenomže pak přišel ten otevřený a celkem zajímavý konec, který mi navrtal červíka do hlavy. Takže kdo ví, uvidíme, jestli se mi pokračování někdy dostane do ruky.

evineckY
evineckY
19.01.2022 5 z 5

Další pokračování smutného osudu tvrdě zkoušené, hrdé Irky Gracelyn. I když je to vymyšlený příběh, určitě v té době jich bylo hodně podobných a před takovými ženami bych se poklonila.

„Člověk nemůže najít v životě správný směr, pokud nepochopí, odkud pochází a kam snad směřuje.

Zároveň si však uvědomila, že vrchol toho, čeho je lidstvo schopné dosáhnout, je přímo úměrný hloubce jeho úpadku.

Hakl54
Hakl54
04.01.2022 3 z 5

Pokud knihu budu posuzovat jako romantický román, tak takový lepší průměr. Co mi však hodně vadilo, že Grace je oslavována jako statečná, hrdá a obětavá žena, ve skutečnosti se však často zhroutí a někdy si neví rady sama se sebou.

AndreaP.
AndreaP.
15.11.2021 5 z 5

I pokračování příběhu je plné napětí, naděje i bolesti, kdy se Grace se svými dětmi snaží překonat těžkosti té doby. Nádhera. Těším se na třetí díl.

Maciiik
Maciiik
04.11.2021 4 z 5

Opět moc hezky napsaná kniha - obdivuji jak lehce příběh plyne, přestože se odehrává v tak těžkém prostředí a dotýká se tolika společenských problémů dané doby.

gigi77
gigi77
24.07.2021 5 z 5

Nechala jsem se pohltit, přenést do 19 století a cítila jeho pachy, nebezpečí i touhu po přežití. Moc příjemné čtení nejen do letních dnů.

broskev28
broskev28
04.07.2021 4 z 5

Souhlasím s komentáři cérka a raty - hlavní hrdinka je možná až příliš dokonalá, empatická, tolerantní, pokroková . . . doplň si sám.
Autorka většinou jen naťukne spoustu konfliktních témat, která se v pozdějších letech ukáží jako zásadní a stanou se příčinou krvavých střetů na americkém kontinentu; i to přispívá k přitažlivosti této knižní série, přestože je zřejmé, že často jde o schematické zjednodušení. To ovšem knize neubírá na čtivosti, navíc o zajímavé informace (doufejme, že historicky podložené) taky není nouze, takže určitě doporučuju.
Tiskové chyby se objevují spíše výjimečně, ale věcná chyba ve jméně Liamovy sestřičky Siobhan, která se táhne nejen tímto, ale i dalším dílem, mě opravdu zamrzela.
Kvalitnější romantická četba, jak už někdo v komentářích trefně napsal.

Jessybelle
Jessybelle
04.05.2021 5 z 5

Opět mě kniha nezklamala, příběh Grace je plný smutku, hrdosti, pokory, odříkání... Je to příjemné čtení, i když občas smutné. Znovu jsou zde závažná témata jako je otroctví, bída přistěhovalců, atd.
Těším se na další díl.

Toňula
Toňula
09.04.2021 4 z 5

Stejně jako první díl je kniha pozoruhodným historickým i milostným románem, který přináší spoustu informací z irských dějin a současně líčí poutavým způsobem další osudy mimořádně statečné hrdinky Grace.

katka2710
katka2710
01.01.2021 5 z 5

Druhý díl super, těším se na třetí.

ADE138
ADE138
02.09.2020 4 z 5

I druhý díl, který se částečně odehrává v Americe, mě bavil.

19. století pro ženy Irsko historické romány historické romance

Ann Moore