Příběh generála Lukase

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha popisuje dramatické životní osudy generála in memoriam Karla Lukase, účastníka 1. a 2. československého zahraničního odboje. Lukas zahájil svoji vojenskou kariéru v československých legiích ve Francii, v předmnichovské armádě působil jako pobočník náčelníka Hlavního štábu generála Krejčího a podílel se na výstavbě pohraničního opevnění, v březnu 1939 prožil boje na Podkarpatské Rusi, za 2. světové války se zúčastnil bitev v severní Africe. Jeho život ukončili příslušníci komunistické tajné policie, kteří ve snaze zmocnit se jeho značného majetku ho při výslechu zbili tak, že brzy nato zemřel. Viníci tohoto otřesného činu nebyli nikdy potrestáni....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/300613/pribeh-generala-lukase-efl-300613.jpg 54
Žánr
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Šárka
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Příběh generála Lukase

Stufa
02.06.2018

Kniha mne velmi mile překvapila, popisuje dopodrobna osudy Karla Lukase v čs. armádě včetně popisu tehdejších politických změn (včetně zákulisních tahů) a vlivu těchto změn na čs armádu a tudíž i na Lukase - autorovi se toto povedlo velmi dobře sladit, takže kniha má směr a drajv a tím pádem se velmi dobře čte, vše co je napsané dává smysl a většinou je potvrzeno z několika zdrojů.
Autor toho o Lukasovi nasbíral opravdu hodně a vše se snaží popisovat dle prostudovaných dokumentů - nic nepřeskakuje, žádnému tématu se nevyhýbá, jak to činí někteří jiní autoři - v knize jsem našel pro mne mnoho nových zajímavých informací, mohu jen doporučit. Osobnost Karla Lukase se mi líbila, dle všech informací, které autor vypátral šlo o inteligentního, vzdělaného člověka, který skvěle reprezentoval čs. armádu ve světě a byl ochoten pro vlast podstoupit cokoliv (např. on jako vysoký štábní důstojník v Anglii byl vybrán a odjel na stáž k anglickým tankovým vojskům do Tobruku, kde tuto stáž absolvoval u čelních jednotek, protože chtěl získat co nejvíce zkušeností z boje, aby je mohl předat našim vojákům v Anglii - jeho zpráva z těchto bojů, jejíž nejdůležitější pasáže jsou v knize citovány se mi velmi líbila - je vidět, že Lukas byl pokrokový důstojník a s nadhledem hodnotil nedostatky tehdejšího kostnatého a kostrbatého britského velení....což mu zpětně můžeme dát dnes za pravdu - píše např. že angličani prolomili obranu - měli informace od průzkumných oddílů a domorodých obyvatel, že němci jsou velmi slabí a při pokračování útoku by mohli obsadil rozsáhlé území - porada o této operaci anglánům trvala pět hodin - Lukas byl poradě přítomen a když upozorňoval na utíkající čas byl slušně umlčen... nakonec to dopadlo tak, že němci přisunuli posily a angláni tam nechali spoustu mrtvých.....).
Závěr knihy není bohužel veselý a rozdýchával jsem ho tři dny, v podstatě se dá říci, že Karel Lukas byl po válce ubit komunistickými vyšetřovateli na Pankráci kvůli svému majetku. Vlastnil umělecké sbírky (což ani tak Stbáky nezajímalo) jako v poválečné době vzácný alkohol, americké konzervy (které si přivezl z USA) a hlavně automobil Packard, v té době v Praze luxus.
Nějak jsem nemohl vydýchat, že důstojník, který toho tolik prožil a obětoval pro svou vlast byl po přežití války ubit komunistickými s....mi kteří se o svobodu nikterak nepřičinili a navíc jim to všem prošlo, jako by se nic nestalo..... - když spoluvězni chtěli zavolat doktora, protože Lukas vykašlával krev z rozbitých plic obuškem, tak jim vrchní dozorce, který asistoval u mlácení Lukase hodil do cely balíček aspirinu se slovy, že mu to určitě pomůže.... Nepobírám, že ke klečícímu člověku (ať je to kdokoliv) si zavolali pět lidí a všech pět ho střídavě mlátilo obušky přes nohy nebo přes břicho - tito lidé museli být opravdu silné nátury, nebál bych se srovnání s gestapáky (mimochodem nehty Lukasovi také strhaly - jak podobné).
Bohužel opět jsem narazil na pana ministra Svobodu (budoucího prezidenta), který o tom všem věděl a neudělal proti tomu nic....nechal panu Reicinovi volnou roku, ať si vraždí koho chce a proč chce.....mimochodem tento pán nejde snad ani slušně komentovat.
Zpět ke knize - doporučuji opravdu všem, velmi silný a skvěle napsaný ucelený příběh i když se smutným koncem.....