Příběh 47 róninů

Příběh 47 róninů https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29422/mid_pribeh-47-roninu-Qwn-29422.jpg 4 109 24

Autor ve své knize seznamuje čtenáře s nejproslulejší, po staletí tradovanou legendou celé historii japonského stavu. Jeho strhující vyprávění je založeno na skutečné události, k níž došlo v Japonsku na samém počátku 18. století. Začalo se k ní schylovat poté, co mladý daimjó (feudální pán) Asano z provincie Harima odmítl uplácet zkorumpovaného dvorského hodnostáře Kiru a vyprovokován jeho urážkami na něj přímo v šógunově paláci v Edu (dnešní Tokio) zaútočil mečem. Za toto porušení zákonů Asano zaplatil životem a celý jeho rod přišel o veškerý majetek. Kira, který zranění mečem přežil, za své chování potrestán nebyl. Z Asanových samurajů se nyní stali bezprizorní róninové - bojovníci bez pána. Skupina nejvěrnějších z nich nyní čelila klíčovému dilematu. Podle dávné konfuciánské zásady totiž žádný člověk nemůže žít pod stejným nebem jako vrah jeho pána. Mají se tedy tito róninové podřídit vůli šóguna, ztělesňujícího ústřední vládu, anebo zachovat bezpodmínečnou věrnost Asanovi jako svému jedinému pánovi, věrnost doslova za hrob? Existuje jediný způsob, jak očistit pánovo jméno. Rozhodnou se pro pomstu, ačkoli vědí, že jakmile vztáhnou na dvořana Kiru ruku, čeká i je bez výjimky smrt. Od rozhodnutí k činu je však dlouhá cesta plná oklik a překážek. A na jejím konci vyvstává nové dilema, tentokrát pro samotného šóguna... Příběh 47 věrných róninů již ve své době vyvolal v Japonsku bouřlivé polemiky a zakrátko se stal v mnoha verzích nesmírně populárním námětem pro nesčetná umělecká díla spisovatelů, divadelníků, výtvarníků a ve 20. století i filmařů.... celý text

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , BB art

The 47 Ronin Story , 1970

martin6849
19.07.2020 5 z 5

Taková jednohubka na jeden den. Ale dobrá :-).

Ivan F
15.07.2020 4 z 5

Videl som film, ktorý ma navnadil na románovú podobu. Nebola vôbec zlá, úplne iná, než filmové spracovanie. Život vo feudálnom Japonsku bol, pre mňa určite, zvláštny. Niektoré veci boli pre mňa ťažko uchopiteľné a rozum mi zostával stáť nad poslušnosťou nejakému šógunovi. Pre Európana ťažko pochopiteľná kultúra a ja o blahodarnosti sepuky pre roninov a samurajov nepochybujem, no zároveň nerozumiem zanietenosti s akou sú schopní ju vykonať. Holt, iná kultúra. Ako ďalší diel skladačky ku Clavellovým dielam o Japonsku je kniha prínosom, no celkovo ma neuchvátila.

Witta
12.04.2020 4 z 5

Do komiksu zpracovaná legenda o hrdinském činu z japonské historie.

Affares
10.04.2019 4 z 5

Knihu jsem četl již před lety ale stále ji mám v paměti. Četla se velice dobře, vtáhla do děje a odvyprávěla světově známý příběh. Bohužel tím, že je tak známý, je zároveň i celá řada názorů na něj a na jeho odvyprávění. Kniha rozhodně stojí za přečtení a vtáhne do děje.

Ianrou
23.05.2018 5 z 5

Jedná se o mé první seznámení s detaily tohoto příběhu a jsme naprosto úchvacen. Odhodlání, sebekázeň a smysl pro povinnost jsou hlavní důvody přitažlivosti příběhu. Autor ale nelíčí žádné legendární hrdiny bez bázně a hany. Spíše živoucí osoby plné pochyb postavené do těžké životní situace. A právě z důvodu výše uvedených vlastností si vyberou tu úplně nejtěžší cestu, kterou do posledního detailu splní. Skoro bych na konci čekal větu: ,,Zazvonil zvonek a pohádky je konec".

Atlantis
23.03.2018 3 z 5

Nuda, šeď, průměr. Za dva týdny nebudu vědět, že jsem tuto knihu vůbec četl.

Killingjoke
19.02.2018 4 z 5

Před lety byla tahle knížka mým prvním setkáním s legendou o 47 róninech a přesto, že ji převyprávěl Američan, výsledek není vůbec špatný. Příběh 47 róninu je v Japonsku a celém světě asi nejznámějším příběhem japonské historie. Běžnému čtenáři neznalému tradic a zvyklostí starého Japonska nabízí aspoň částečný obrázek o japonské kultuře a je pravda, že příběh o cti, povinnosti a fatální pomstě prostě musí vzít za srdce. Oddanost samurajů ke svému zrazenému pánovi je pevná až za hrob a to v pravém slova smyslu. Známé a fatální finále můžeme z pohledu západní civilizace vnímat jako malou šílenost, o to zajímavěji a exotičtěji Japonsko působí do dnešních dní. Příběh 47 róninů je pěknou knížkou na jedno odpoledne, příběhem, jenž se v průběhu let stal opravdu nesmrtelným. Jen pak kroutím očima nad tím, jak jej některé jeho interpretace dokážou bezostyšně znásilnit, jako se tomu stalo v posledním americkém filmu. Já si pro vždy raději zapamatuji tu původní legendu, ušetřenou fantasmagorických prvků.

Jonny
02.01.2018 4 z 5

O Japonské kultuře a morálce samurajů jsem už něco věděl. I tak je pro mě nejsilnější dojem nepochopení seppuku. Tedy ne že bych ho nechápal, spíš se ho zdráhám přijmout, akceptovat. Jinak je kniha čtivá a má i pár nepředvídatelných zvratů.

MaxK
02.01.2018

Hezký příběh, úroveň zpracování však Clavelova Šóguna nedosahuje.

EinAr
01.11.2017 4 z 5

Až na pár drobných nejasností se mi příběh líbil.. až tak, že dokonce ukápla slza.

Dera
19.04.2016 3 z 5

Japonci jsou prostě srdcaři, samurajové určitě. Za žádných okolností přece nebudou chodit bez pomsty pod stejným nebem, jako vrah jejich pána...

LordSnape
02.04.2016 3 z 5

Příběh pro mě velmi známý, sepsaný v několika verzích a zpracovaný i ve filmové podobě. Bohužel problém téhle knihy je v tom, že je tak ledabyle napsaná. Nic zvláštního. Některé reálie a situace byly skutečně matoucí, když víte, že to takhle vlastně nebylo.

woodward
29.01.2016 4 z 5

Pěkný hrdinský příběh ze starého Japonska a docela hezky napsaný; škoda, že jsou v něm patrné chyby překladu. Ovšem vzhledem k tomu, že je to vlastně jakási "autentická legenda" musím souhlasit s tím, jak se píše v jednom níže uvedeném komentáři, že bych si to rád přečetl v podání japonského autora.

Naoki-Keiko
30.05.2015 odpad!

Nehezky zpracovaný příběh, který byl původně aplikován na divadla kabuki. Na knize mi vadily nepasující reálie a mezery ve znalostech hierarchického žebříčků tehdejšího Japonska. A to jsem laik.

Ewik
22.03.2015 5 z 5

Velmi hezky zpracovaný příběh odvahy a cti samurajů, kteří i po tragické smrti svého pána mu zůstali věrní a přísahali pomstít jeho smrt a očistit jeho jméno.
Pěkná kniha, která má své čestné místo v mé knihovně.

zoew
14.08.2014

Velmi rozvleklé, nenadchlo mě to a neudrželo až do konce (nedočteno, tudíž nehodnoceno).

Evus
02.08.2014 5 z 5

Výborně zpracovaný příběh o odvaze, cti a pomstě nás zavede do Japonska na počátku 18. století, kdy tyto pojmy nebyly jen prázdnými slovy a samurajové pro ně a pro své pány byli ochotni zemřít. Pokud se někdy dostanu do Tokia, ráda bych se šla podívat do chrámu, kde jsou tito odvážní róninové pohřbeni.

Klipísek
30.06.2014

Kniha Příběh 47 róninů je krásná a těm kteří by si chtěli přečíst další zajímavou knihu, doporučuji román Taiko autor Eidži Jošikawa, zajímavý a poutavý příběh :D

valentýna
23.01.2014

Úžasně vylíčený příběh o věrnosti, cti a loajalitě k pánovi, čestnosti, soudržnosti a držení daného slova a slibu, tedy toho co již v naší společnosti - hlavně u politiků - vymírá ......

adulik23
10.12.2013 4 z 5

Trošku mi to trvalo, než som sa začítala ale napokon sa z toho vykľul dojímavý príbeh.