Priatelia

Priatelia https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434765/bmid_priatelia-0Ji-434765.jpg 3 427 125

Táto kniha predstavuje takmer dokonalú retrospektívu legendárnych Priateľov – zaoberá sa všetkými aspektmi seriálu, a to od neistých začiatkov až k dôvodom, prečo ho dodnes tak veľa ľudí sleduje a miluje. Novinárka a odborníčka na populárnu kultúru Kelsey Miller predkladá čitateľom najslávnejšie scény a momenty, pohľady do zákulisia, ako aj trendy, ktoré sa v súvislosti so seriálom zrodili – od vzostupu kaviarenskej kultúry a fascinácie kávou až po ikonický účes deväťdesiatych rokov, známy ako „Rachel“.... celý text

Humor Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Cosmopolis

I'll Be There For You , 2018

Nunynka
22.02.2020 4 z 5

Mě se kniha líbila. Seriál miluju a v knize bylo docela dost věcí,které jsem nevěděla. Je pravda,že kniha je psána z pohledu Američanky a proto některé srovnávání se sitcomy,které jsem vůbec neznala,bylo pro mě nazazivne. A také pasáže o lesbičkách,transexualech a černošských herečkách byli z dnešního pohledu až moc popisované. I když chápu,že v době vysílání Přátel se tyto témata hodně řešila.

L.Helena
20.02.2020 4 z 5

Ano, taky jsem čekala, že to bude ve stylu "veselé příhody z natáčení". Jenže je to vesměs o tom, jak tvůrci seriálu přemýšleli o vzniku jednotlivých sérií či o tom, co ještě divák snese a co už je přes čáru. Většinu z toho jsem si při mnohokrát opakovaném sledování seriálu vůbec neuvědomovala, dokud na to nebylo v této knize poukázáno. Těším se, jak teď budu seriál sledovat "novýma očima".
Kniha sama o sobě se poté, co se prokoušete první kapitolou, hodně dobře čte. Mnohokrát jsem se přistihla, že mám při čtení úsměv na tváři.

anicka6694
18.02.2020 1 z 5

Čekala jsem vesele historky, ale ani jsem ji nedocetla.

kklepkaa
18.02.2020 3 z 5

Pokud čekáte, že se dočtete o vtipných momentech z natáčení, tak smůla. A přesto, pokud taky patříte k fanouškům Přátel, nebude pro vás tahle kniha ztráta času. Dostanete rámcovou představu s jakými bolestmi se tenhle seriál rodil a rozbor proč i po tolika letech patří mezi TOP napříč generacemi.
Bohužel se autorka často patlá v tématech, která mě příliš nezajímala, jelikož je kniha zaměřená na amerického diváka. Ale bylo to stravitelné.

JulietRocks
17.02.2020 5 z 5

Fakt jsem se toho bála, ale knížka se mi četla skvěle, a až na konec, který autorce trochu ujel (protože tam už mi nepřijde, že úplně řeší Přátele) se mi i líbila a bavila mě.

Venda32
17.02.2020 3 z 5

Pokud čekáte knihu prošpikovanou drby že zákulisí a rozhovory s hlavními protagonisty, tak ji ani nezačínejte číst. Většinu kapitol tvoří spíše hodnocení autorky podle ní přelomových sérii. Vše doplněno citací, toho co se o Přátelích objevilo v mediálním prostoru.
Dvě věci, které vadily vyloženě mě. Jednak naprosto zbytečné dokazování do poznámek pod čarou na konci stránky. To mohlo být normálně v závorce v textu. Odpadlo by zbytečně znovu hledání, kde jste právě na stránce byli. A z mého pohledu zbytečné rozmazávání témat typu homofobní Přátelé, převaha bělochů...
Pro spravedlivé vyvážení názorů: v knize se pár zajímavostí dozvíte. A jak již psal někdo přede mnou. Knížka hezky vypadá díky přebalu v knihovně. :-)

EvieS
15.02.2020 4 z 5

Tak já patřím do té skupiny lidí, které kniha zaujala. Je v ní spoustu zajímavých informací.

Ladyhawke1983
14.02.2020 3 z 5

Přátele jsou seriál u kterého jsem vyrůstala a dodnes se k němu nostalgicky vracím a vzpomínám na staré dobré časy.
Kniha toho nabídla relativně dost, několik věcí mě opravdu hodně zaujalo (natáčení scény ve fontáně, natáčení poslední epizody), ale zbytek se za mě jen četl.

Pavouček2
10.02.2020 2 z 5

No za mě taky docela zklamání. Čtivá je, ale o natáčení, hercích, přešlapy, v.i.p. hosté, vedlejší postavy, prožitky... to tam není :-(

eliskaz
09.02.2020 3 z 5

Na tuto knížku jsem se hodně těšila. Ten seriál totiž miluju (samozřejmě). O to víc mě mrzí výsledný dojem, který z ní mám. Co se týče negativ - bohužel se mi moc nelíbí styl, jakým je knížka napsaná (a je dost možné, že jí třeba ubral překlad, jsou tam občas chyby ve větách a měla jsem i pocit nesjednocených cizích jmen či názvů), občas mi přišlo, že to autorka spíchla rychle na koleni.. Chyběly mi tam nějaké zásadnější zmínky o různých postavách (více Richarda, Janis apod.) a témata, o kterých tam autorka (někdy až moc dlouze) pojednává, jsou podle mě vhodnější pro americkou část populace - což asi vlastně ani není (její) chyba.
Na druhou stranu je tam poměrně dost zajímavých informací o tom, jak se kdo k roli dostal, sem tam nějaké rozšíření kontextu a tak. Prostě celkově bych řekla, že nenadchne, ale ani neurazí, a v knihovně bude alespoň vypadat hezky.

spencer
07.02.2020 4 z 5

V knížce jsem našla přesně to, co jsem čekala, že v ní najdu. Přátelé sleduji často. Je to jeden z mála seriálů, který můžu sledovat pořád dokola a nepřestane mě bavit. Byla jsem nadšená z různých behind the scene zajímavostí a jsem moc ráda, že knížka jako je tato existuje.

Tesset
05.02.2020 4 z 5

Plno zajímavých informací k seriálu i to, jak se k němu herci vůbec dostali. Osobně bych ocenila více střípků z natáčení, nějaké vtipné přešlapy a tak, ale to by museli poskytnou lidé ze štábu a sami herci, což asi není moc reálné.

Monique66
03.02.2020 3 z 5

Knížku jsem dostala jako dárek a byla z ní nadšená. Seriál Přátelé zbožňuji a koukám na něj už několik let. Dozvěděla jsem se tam mnoho nového a mohla tak nakouknout za oponu seriálu a průběžně si i věci vyhledávala na internetu (videa, rozhovory..). Knížka tedy začala dobře a potom v nejlepším se začne rozebírat kauza Lyleové... Určitě chápu, že se tam mohlo něco takového dít a že to i sedělo autorce to tam přidat, ale netýkalo se to vůbec hlavních postav, což jsem si myslela, že je pro tuto knihu klíčové.

Xardaxis
28.01.2020 3 z 5

Jelikož jsem ke knize přišla jako slepý k houslím a neočekávala jsem od ní vůbec nic, ze startu jsem byla absolutně nadšená. Na Přátele se můžu koukat každý večer, přesto jsem o nich prakticky nic nevěděla, takže tu pro mě bylo spoustu nových informací. Nevadily mi ani poznámky pod čarou, právě naopak, ráda se zajímám o širší spektrum. Každopádně kdyby kniha skončila v polovině, asi by mi to vůbec nevadilo. Namísto hlavních postav rozebírat zaměstnankyni, která pro společnost pracovala sotva pár měsíců a nakonec zabřednout v kauze MeToo si takový seriál fakt nezaslouží. Výhodou knihy je, že ačkoliv mě tam spoustu věcí ke konci už prakticky nezajímalo, je napsaná vážně čtivě, tudíž mi nedělalo vůbec problém ji i přes nezajímavost přečíst s lehkostí úplně celou.

barbora7876
26.01.2020 2 z 5

Kde začít? Kde je Mike, David, Richard, Amy, Jill..?!
Za mě tedy zklamání. Jsem veliký, obrovský fanda Přátel a tohle dílo mě neuspokojilo, rozhodně ne. Jak už zde několikrát padlo - proč MeeToo? Proč dohady o honoráři? Proč tolik srovnání s jinými seriály?
Nelíbily se mi ani autorčiny poznámky pod čarou a moc jsem se toho tedy nedozvěděla.
Přesto jsem knihu dočetla, protože napsaná není špatně, četla se mi dobře. Ovšem s obsahem je to mnohem horší.

evka33
26.01.2020 4 z 5

Pro mě určitě není kniha zklamáním. Naopak musím říct, že jsem od ní přesně něco takového očekávala, přinesla mi spoustu nových informací, které mi zase trochu zpřesnily pohled na můj neoblíbenější seriál.
Mezi záplavou názvů seriálů, filmů a jmen herců, producentů, společností, atd... jsem si vždy našla ty, co jsem znala a zmínka o těch, o kterých jsem nikdy neslyšela mi nevadila.
Pravdou je, že kniha na mě nepůsobí moc uspořádaně. Několik myšlenek se opakuje pořád dokola a občas mi přijde, že tam autorka "naházela" všechny informace co měla, bez nějakého hlubšího zamyšlení nad organizací textu.
Každopádně se mi kniha četla s neuvěřitelnou lehkostí a v období zkouškového pro mě byla velmi vítaným a příjemným odreagováním po celodenním učení.

MP17
14.01.2020 3 z 5

Čekal jsem to horší (dle zdejších komentářů), ale velké rezervy tam opravdu jsou. Ze začátku to bylo zajímavé, hlavně popis tehdejšího prostředí US sitcomů obecně a nastínění reakcí tehdejší divácké obce, ale jakmile tam začne autorka nastavovat zrcadlo současným podivným hyperkorektním úhlem, je to jen otrava. Tak nějak jsem si říkal - pokud by měla psát autorka knihu o seriálu Dva a půl chlapa, tak by to s ní muselo švihnout.

Bauriska
10.01.2020 5 z 5

Jako někdo, kdo je nezpochybnitelně a na věky věků zamilovaný do seriálu Přátelé, jsem tu knihu okamžitě chtěla vlastnit. Na druhou stranu, jako někdo, kdo si čte předem ostatní názory, jsem měla strach, že budu zklamaná. No.. rozhodně zklamaná nejsem.
Souhlasím s většinou, že bych si přála číst o hercích, zákulisí, vtipných či dojemných historkách. O to v téhle knize bohužel nejde. Je o tom, jak seriál vznikal, jak bylo náročné ho udržet, co představoval pro veřejnost. Přesto jsem ho hltala, kdykoliv to šlo. Bylo to, jako bych byla přátelům blízko. Stejně tak, jako když si je pustím. Možná skoro blíže, protože jsem je poznala zase více do hloubky.

Je zajímavé vědět, že seriál málem nevznikl. Protože seriál o šestici, která pořád jen krafe u kafe není moc lákavý. A i když to nakonec vyšlo a seriál se těšil abnormální oblibě, stejně byl jako na minovém poli. My vidíme krásný a oddechový sitcom, ale za tím vším je ohromný kus práce a kuráže. Asi o to více si seriálu vážím.

Pro mě jsou Přátelé balzám na duši. A tato kniha byla také.

Mrs.Depp
10.01.2020 3 z 5

"Období, kdy pro nás naši přátelé znamenají rodinu, prožíváme dodnes. Některé věci se nemění a Přátelé nám to připomínají. Proto se k nim tak často vracíme ve chvílích zármutku či strachu, když nás postihne katastrofa nebo když v životě nevíme, kudy dál. Mnohem spíše než pozůstatek minulosti představují symbol čehosi, co přetrvává - věci a lidi, kteří tady s námi budou vždycky."
Kniha o Přátelích, která ve skutečnosti ani tak moc není o Přátelích. Je spíš o homosexuálech, lidech jiné barvy pleti, 11. září, hnutí MeToo, sexuálním obtěžování apod. I když všechny tyhle témata dohromady tvoří celkem fajn knihu k zamyšlení, místy se čte celkem těžce a příliš nenaplnila mé představy o knize o tom, co všechny, kdo si ji koupí zajímá: o Monice, Chandlerovi, Rachel, Rossovi, Phoebe a Joeym. Sice se autorka v knize zmiňuje o některých epizodách seriálu a dozvěděla jsem se o něm i spoustu nového, ale tak nějak jsem doufala, že více prostoru dostanou hlavní postavy a herci, kteří je ztvárnili a bude popisovat vývoj jejich postav v seriálu, než scénáristy, tvůrce apod. I když chápu, že bez nich by Přátelé nebyli, ale přece jen je to místy celkem nezáživné čtení. Co se mi naopak líbilo je dokonalá obálka, jak psali ostatní, bylo by super, kdyby v knize byly fotky, které mi tam taky chyběly a co mě štvalo nejvíc, styl, jakým byla kniha psaná, jako by autorka byla pubertální fanynka a předkládala nám svůj názor na seriál (kniha je plná poznámek jako např. Janine má teď asi škytavku, které prostě podle mě jsou úplně zbytečné a než, aby mi připadaly vtipné, tak mi jen lezly na nervy) a ne fakta a popis příběhu, který všichni milujeme. Navíc v knize neustále omílala, jak jednotlivé série nebyly příliš povedené a jak přátelé dávno spěli ke svému konci, že měl člověk až pocit, že ten seriál vlastně chce spíše kritizovat, než chválit. Přesto všechno je to přece jenom o PŘÁTELÍCH, takže ať už se mi na knize nelíbilo cokoliv, horší hodnocení, než průměr ode mě nedostane.

TynaC6
09.01.2020 2 z 5

Jakožto fanynka seriálu Přátelé, jsem se na tuto knihu velmi těšila. Popravdě jsem čekala něco víc. Ale musela bych opakovat, co již bylo napsáno přede mnou. Ano, některé informace byly zajímavé. Při popisování některých scén jsem se i zasmála. Ale očekávala jsem více historek z průběhu natáčení. Poslední kapitola se nečetla zrovna lehce, ale nějak jsem to přelouskala. Dále mi tam chyběly nějaké fotografie, které by to alespoň trošku oživily.