Přežívá nejsmutnější

Přežívá nejsmutnější

Román se odehrává v blízké budoucnosti. Hlavní hrdina je možná posledním člověkem na zničené planetě. Mezi opuštěnými domy, rozbitými počítači a horami prázdných obalů od náhražkových potravin vzpomíná na svého nejlepšího přítele, který svými biologickými pokusy přivedl lidstvo do záhuby. Margaret Atwoodová se zamýšlí nad možnými důsledky nezodpovědného zavádění nových biotechnologií, a na pozadí dalších nám tak známých hrozeb, jakými jsou dětská pornografie, citová prázdnota, kriminalita či sociální polarizace, líčí příšernou, avšak i představitelnou budoucnost....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/3261/preziva-nejsmutnejsi-Nra-3261.jpg 4.237

Oryx and Crake (2003)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Mladá fronta

000nugatovej
19.12.2017

Mezi Atwoodovou a literárními kritiky proběhla diskuse, zda jde v tomto románu o sci-fi, nebo ne. Pro mne to není podstatné.
Četl jsem jako dystopické varování. Ano, pokud se opevníme ve svých sociálních bublinách (pokud budeme vytvářet plebszóny či dovolíme, aby byly vytvářeny) a budeme vydělávat na neznalosti a neschopnosti druhých, může lidstvo skončit i takto. Civilizace, kde lidé potřebují stupňovat své (i virtuální) požitky, civilizace egoistického po zisku prahnoucího genetického inženýrství, civilizace, v níž vědci, když zlikvidovali všechny přirozené nemoci, vytvářejí nemoci nové, aby mohli na lécích proti nim dále vydělávat, je civilizací odsouzenou k zániku. A popravdě řečeno nevím, zda Crakeovy děti jsou pro ni nadějným světýlkem na konci tunelu (analogickým k robotům na konci Čapkova R.U.R). Pro mne spíše ne.

koolsavage
17.11.2017

Zamyšlení nad pokusy s modifikací nejen potravin, ale i lidských bytostí ve jménu pokroku a dobré víry. Tato kniha nám nabízí scénář, kam až může tato samolibá snaha o "lepší svět" vést.

PeterPetrik
06.07.2017

Začiatok infantilné psycho, bol som až zhnusený z niektorých pasáží. Ale to bolo očividne autorovým zámerom. Kniha prirodzene zmení tempo a sledujeme distopickú budúcnosť. Ako sci-fi priemer, ale v konečnom dôsledku originálna kniha. Koniec trošku zamrzel, mal som pocit že autorka to už nechcela rozťahovať a prosto to usekla. Určite si prečítam aj ďalšie knihy z trilógie.

Silwia20
09.04.2017

Precitala asom asi prvych 60 stran a vzdala som to, nevedela som sa zacitat ...

makemake
03.10.2013

název naprosto sedí k textu a melancholické atmosféře, která prostoupila celá text. Smutně krásné, krásně smutné a něčím znepokojivě realistické... těším se, až ji přečtu znovu.

Ayllu
19.01.2012

Klasický utopický román, který by se atmosférou dal nejspíš srovnávat s Vonnegutovou Kolíbkou, ovšem psanou typickým "atwoodským" stylem.

biopunk postkatastrofická

Margaret Atwood