Převorství u pomerančovníku

Svět je nesmiřitelně rozdělený. Královenství nemá dědičku. A dávný nepřítel se probouzí. Říši Inysu už přes tisíc let vládne berethnetská dynastie. Královna Sabran musí počít dědičku, aby svou zemi zachránila před zničením. Stále však není provdaná a ke dveřím její ložnice se plíží hrdlořezové. Ead Duryanová je u dvora jednou z mála cizinek. Vypracovala se na pozici dvorní dámy, ve skutečnosti však zůstává věrná utajenému společenství Rudých panen. Nespouští oči z královny Sabran a pomocí nedovolených kouzel ji tajně ochraňuje. Na opačné straně temného moře se dívka Tané celý život cvičí v bojovém umění, aby se mohla stát dračí jezdkyní. Okolnosti ji však doženou k rozhodnutí, které ohrozí celou její budoucnost. Západ a Východ tvrdošíjně odmítají spolupracovat, avšak síly zla procitají z tisíciletého spánku…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428807/big_prevorstvi-u-pomerancovniku-83e-428807.jpeg 4.1378
Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Host

The Priory of the Orange Tree, 2019

Kniha Převorství u pomerančovníku

Laféeverte

V poslední době jsem přečetla několik fantasy od současných autorek a musím říct, že mě to, co produkují, dost baví. Převorství je v tomto ohledu klasickým fantasy příběhem s propracovaným světem, magií, bájnými bytostmi, mytologií a zároveň reflektující současné společenské problémy. V téhle knize si jednoduše užijete oboje. Je to svět rytířů v rukou žen hledajících cestu jak reagovat na nevyhnutelné změny, jak vystoupit z vlastního relativně bezpečného (a taky trochu zatouchajícího) rybníčku a postavit se skutečnosti. Je to fakt osvěžující mít hned tři silné ženské hrdinky... ale máme zde i muže - Loth mě nejdřiv fakt nebavil (zvlášť v porovnání s hokama :-)), ale pak mi jeho správňáctví nějak přirostlo k srdci a taky jsem ocenila jeho důležitou úlohu pro celý příběh. Niclays je jeho protipól, prostě v něm pořad hledáte ten potenciál, co jeho blízcí vidí, a ono pořád nic a pak prásk... no asi není všechno úplně dotažené, ale celkově Převorství nabízí pestré a zjímavé postavy s vývojem. Taky musím vyzvednout vyváženost akce a mezidobí běžného života, kdy jsou hrdinové chvíli obyčejní a oni i čtenář mohou tak nějak vstřebat minulý děj i nadcházeící výzvy. No a nenechte se odradit tím, jak je ta kniha veliká - ve výsledku je dobře, že si můžete v klidu užít celý příběh a ne stále shánět další díly.

petrulka

Přesně jak je psáno v recenzích. Epický rozměr v jedné knize. Naprosto s přehledem by z takového příběhu šla sestavit trilogie. Je to příběh pro nadšence do jmen, rodů, vládců a jejich dvorů, do spletitých vztahů a zákulisních intrik. Je to příběh i o bojovnících, lépe řečeno bojovnicích, ale o jejich výcviku a zkouškách se moc nedozvíte. Dočtete se i o dracích, kteří jsou tentokrát velmi zajímaví - východní, západní, hodní, zlí, malí, velcí...vybere si každý. Ale opět mi chybělo něco víc, hlavně o zrodu, skutcích a motivacích západních draků, hlavně o Bezejmenném se nedozvíme téměř nic. V tomto směru malé zklamání, nicméně pro nadšence do epických fantasy příběhů je tato kniha příjemnou záležitostí.

RMája

Strhující fantasy příběh, který svou dynamikou stále drží pozornost čtenáře a umí překvapit v každé části. Svět mě moc bavil, byl postupně představován, často jsem cestovala v mapě na začátku knihy. K závěru děje ale na mě bylo spletitosti už hodně. Rozluštění některých zápletek bylo zbrklé a trochu mi to kazilo dojem. LGBT tématika byla jediným motivem vzájemných vztahů a ženská síla jako jediná opravdová, naopak mužské postavy jako buď ňoumové, nebo nesympatičtí muži. V tomto směru mi chyběl balanc. Na prozkoumání dalšího fantasy světa bych ale knihu doporučila.

markyticka

Příběh mne bavil, složitost celého světa a množství postav mi nevadilo. Vynechala bych delší popisy milostných scén a více propracovala závěrečnou bitvu. Třeba v tomto světě nejsme nakonec, mnohé osudy jsou otevřené :)

Lenny33

Zajímavá "klasická" fantasy v moderním podání. Strašně se mi líbilo zakomponování silných ženských postav (a vlastně i rovnoprávnosti žen a mužů) nebo lgbt lidí. Příběh je opravdu dobře vymyšlený, propracovaný, plný zvratů, napínavé části se střídají s klidnějšími a popisnými a celým dějem nás doprovázejí originální zajímavé postavy, které rozhodně nejsou černobílé. I přesto bych knihu rozdělila na dva díly - některé části byly zbytečně omílané stále dokola a některé části by si naopak zasloužily více prostoru (Tané a život s draky, Ead a Převorství). Celkově je to ovšem velmi zdařilé dílo.

jjanca

Páni, to bolo niečo! A tá obálka je nádherná. Začiatok bol náročný, čo si budeme hovoriť. Ja som ešte k tomu knihu čítala v originále, takže kým som sa zorientovala v postavách a rôznych názvoch, ktoré autorka vytvorila, tak to trvalo o niečo dlhšie. Napriek tomu som sa do príbehu po čase ponorila úplne a len žasla nad prepracovanosťou príbehu a autorkinou fantáziou. Všetky postavy (okrem Niclaysa) mi boli sympatické a záverečná bitka bola skvelá. Trošku ma mrzelo, že sme málo času strávili v Priorstve a ešte by som ocenila viac strán s drakmi východu. Teším sa na ďalší diel. Autorka dokončila standalone prequel k tejto knihe a v originále by mal vyjsť začiatkom roku 2023.

kedlis

(+ SPOILER) Po delší době jsem se chtěla vrhnout do pořádného fantasy a o tom, že tohle je pořádné fantasy není pochyb. Ze začátku jsem měla dost zmatek ve všech postavách, zemích a vztazích, ale to se dá asi očekávat. Upřímně mi žádná z postav nijak zvlášť nepřilnula k srdci, ale mrzí mě, že jsme neměli více času s Tané a její trénink byl docela odfláknutý, kde je nějaké seznámení s draky, co ten její spolužák/rival?. Linka s Artelothem byla také vcelku zajímavá. Kdo mě opravdu štval byl Niclays, kterému jsem snad ani ten "šťastný" konec nepřála.
Trochu mě zklamal hlavní souboj, ke kterému vlastně celá kniha směřuje. Přišlo mi to mdlé a sakra krátké vzhledem k délce knihy. Hlavně jsem čekala na pořádnou spolupráci Tané a Ead, ale to se jaksi vůbec nestalo. Co si nemohu odpustit je to, že je zkrátka neuvěřitelné, aby všechny hlavní postavy přežily tak epický děj plný zvratů a nástrah.
Přes všechny moje výtky musím přiznat, že se mi to četlo vcelku dobře a některé zvraty mě překvapily.

Deia

Veľmi som nevedela, čo mám od tejto knihy čakať. Čítala som na ňu jak nadšené reakcie, tak aj tie veľmi negatívne. Mne kniha veľmi sadla a pravdepodobne bude patriť k jedným z najlepších, ktoré som tento rok čítala.
Ale keďže je taká rozsiahla, tak sa mi o nej píše veľmi ťažko. Je v nej obrovské množstvo zaujímavých postáv. K srdcu mi najviac prirástla Tané, ktorá chcela dosiahnuť svoj cieľ, ale život jej hádzal polená pod nohy. Takisto aj Ead, ktorá nenápadne chráni kráľovnú Sabran a patrí k tajnému spoločenstvu. Ale tie dve nie sú jediné, tých sympatických postáv je tam naozaj veľa. Jediný, koho som veľmi nemusela, je Niclays, vyhnanec žijúci na ostrove Orisima.
Samotný dej ma bavil od začiatku. Spočiatku síce plynul pomaličky, ale mne to vôbec nevadilo, veľmi ma bavilo spoznávať celý ten rozsiahly svet. A potom, v istom bode sa to zlomilo, a všetky dejové linky začali byť napínavéa musela som otáčať jednu stranu za druhou (a strašne ma iritovalo, že sa hneď nedozviem, ako to skončí, lebo je to veľmi dlhé :D). Autorka sa s tým nejak nebabre, v knihe bolo množstvo zvratov, ktoré ma neskutočne prekvapili, pretože som ich vôbec, ale že fakt vôbec nečakala. Dúfam, že autorka ešte napíše nejakú knihu z tohto sveta a ideálne aj s tými postavami, ktoré to zvládli až do konca. A raz si od nej prečítam aj Kostičas, keď ho dopíše.