Press Enter

Sbírka pěti žánrově různých povídek od detektivního příběhu přes kyberpunk až k romantické povídce nové vlny.

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28404/press-enter-28404.jpg 3.626

Press Enter (1986)

Povídky, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Laser-books (Laser)

TheRaven

Osobně mě nejvíce zaujala povídka /Vrah barbie/, která popisuje hledání vraha v komunitě téměř identických jedinců, kteří se snaží smazat veškeré stopy lidské individuality. Trochu zklamáním je příběh /Stiskni ENTER/, který dal celé sbírce název a zabírá bezmála třetinu knihy. Je to takový ten příjemný osmdesátkový pohled na nastupující éru počítačů, který ukazuje, co všechno lze s počítačem dokázat, ale zároveň upozorňuje, že to občas může být zatraceně nebezpečná hra. Povídka má sice velmi pěkný rozjezd i atmosféru, jenže po prvních zhruba deseti stranách se zajímavý námět tak nějak rozmělní v milostném příběhu a úvodní nadšení poměrně rychle vyvane. Nicméně závěr celkový dojem trochu zachraňuje. Úvodní povídka /Mé oči se za mnou zavřely/ zaujme popisem utopické společnosti hluchých a slepých lidí, přičemž největší stopu asi zanechá detailní vylíčení jejich skutečně hloubkové „dotykové“ komunikace. Zbylé dva příběhy sice neurazí, ale výraznější stopu nezanechají.

endyamon
17.06.2015

Z piatich poviedok vycnievaju dve: Mé oči se za mnou zavřely a Stiskni ENTER. Zvysne tri patria k sci-fi standardu.

John Varley

John Varley