Presidentův vězeň

Presidentův vězeň https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33005/bmid_presidentuv-vezen-bl5-33005.jpg 4 138 27

Kniha autorových osobních zážitků z období politického věznění v letech 1962-1963 ve věznici v Kartouzích. Škutina byl odsouzen za vykonstruované „snížení vážnosti prezidenta republiky“ Antonína Novotného. V textu knížky je zachována pravopisná úprava z roku 1969, neboť se jedná o fotoreprint 1. vydání ze Severočeského nakladatelství v Liberci.... celý text

Radimka
Radimka
20.06.2023 2 z 5

Možná svého času to bylo velmi protirežimní a drzý, ale teď se mi to zdá spíš ufňukaný a trapný. Jasně, byl zavřenej za nic, ale takovejch bylo. Nebavilo mě to.

KaLiBi
KaLiBi
10.05.2023 5 z 5

Skvělá záležitost! Tahle krátká jednohubka mě opravdu nadchla. Je neuvěřitelné, jak absurdní rozsudky za minulého režimu padaly a jak bylo s politickými vězni zacházeno.
Jaký máte poměr k lidově demokratickému zřízení? Cítím s ním, ale pomoci mu nemohu.

Mira7
Mira7
13.08.2022 5 z 5

Kniha na pár hodin čtení. Určitě doporučuji. Svoboda je hodně křehká a není samozřejmost. Vtípky, švejkování (to umí dost pomoc v krizi) a prokládání židovskými anekdotami. Pár knih z prostředí totalit a jejich přístupu ke věznění politických odpůrců jsem již četl. Hlavně v prostředí Česka mne udivuje, jak rychle se dokázala totalita prosadit v zemi, kde sahá tradice parlamentu a více méně svobodné žurnalistiky opravdu hodně dozadu...

Kabuky
Kabuky
21.06.2022 5 z 5

Zajímavý dokument českých moderních dějin.

vodovodnice
vodovodnice
06.04.2022 2 z 5

Knížka je to útlá a rychle se přečte, ale nijak zvlášť úžasné dílo to není. Nebo ve mne nenechala knížka tak silný dojem. Chápu absurditu procesu pana Škutiny, ale... Je mnoho lidí, kteří dopadly mnohem hůř a také nic neprovedli a seděli jako političtí.

dagmar5477
dagmar5477
16.01.2022 5 z 5

Jednoduše výborná kniha, více netřeba.

radusak9806
radusak9806
16.07.2021 3 z 5

Pořád nějak nemůžu přijít na to, jak tuhle brožurku uchopit. Jestli se mám nad absurditou pobytu v cele smát nebo podivovat, nebo se někdo rozhodl inscenovat Švejka, jen to protagonistovi hlavní role nikdo neřekl.

Pana Škutinu jsem poprvé zaznamenala v podobě nahrávače Jana Wericha v cyklu Co tomu říkáte, pane Werichu?, pokračovala jsem knihou Tak už jsem tady s tím vápnem, pane Werichu (Už se nebudu vyjadřovat, jak jeden autor plive na druhého, že Jana Wericha neznal, nebo ho ještě lépe potkal jen v "samoobsluze" a jeho paměti na Jeníčka jsou tedy špatné, což musí být každému jasné).

Určitě si přečtu i druhý díl :)

prochajda
prochajda
20.02.2021 4 z 5

Hrozná doba "švejkárna intelektuála novotnovské éry". Zážitky v knize mohly být více rozepsány.

KejmlP
KejmlP
21.12.2020 4 z 5

Knihu jsem četl až po druhém dílu, což můj dojem možná ovlivnilo. Proto mně asi první díl přišel jen takovým slabým odvarem. Je to vtipné, je tam ironie, ale ještě je to jak kdyby nedovařené, nedokořeněné. Chyběl mi spád, a oproti druhému dílu mi to přišlo celé takové (teď mi promiňte ten výraz) poněkud banální. Nicméně chápu, že ve své době kniha musela způsobit ohlas, a rozhodně jsem se u čtení nenudil.

tittanie
tittanie
17.07.2020 5 z 5

(SPOILER) Téma knihy je pro mě velice zajímavé. Mám ráda takovéto silné knihy. Osobně mě dostaly dvě situace, které si vždy vybavím, když mluvím o této knize.
BOJTE SE BOHA - SOUDRUZI! nápis vznikl, když měl farář plnit z poloviny komunistická hesla.
A příběh profesora, který byl letcem RAF za války, komunisti ho zavřeli, syna mu zastřelili při pokusu o přechod hranice a manželka zemřela na rakovinu a dcera spáchala sebevraždu. Pan profesor se amnestie děsil. Děsil se pomyšlení, že by měl opustit brány vězení a vrátit se mezi lidi. Bál se, že bude muset jít do míst, kde žil a odkud ho bezdůvodně odvlekli. Věděl, že už se nikdy nebude moci vrátit ke své matematice.
Vtipně podaný příběh, který vlastně nebyl vůbec vtipný. Tak to dopadá, když blbec dostane moc.

Kuža007
Kuža007
26.03.2020 5 z 5

Smutné životní události pana Škutiny podané humorně a s velkou dávkou ironii.

Yabac
Yabac
31.12.2019 5 z 5

Kniha má mnoho komentářů, napíšu tedy, co zaujalo mě:
1. Májové ráno = zatčení - už zde je jasně cítit jakýsi protiklad
2. úvodní motta nebo prology každé kapitoly
3. popis běžných denní úkonů
Samozřejmě si cením díla, jelikož se jeho prostřednictvím lze dovědět o bývalém režimu a jeho absurditám.

mira.k
mira.k
08.06.2019 5 z 5

Nemůžu jinak. Prostě svědectví doby. Kniha, která má hloubku a ze které mrazí i když je odlehčena humorem. Vůbec není jen o komunistech, je i o lidech a soudní mašinerii. Útlounká, takže ideální jako doporučená literatura pro středoškoláky.

4444913
4444913
27.04.2019 5 z 5

Knížka vtipně napsaná,snad až nepochopitelně.Nevím kde bych hledala v sobě chuť vtipkovat kdyby mě pro nic sebrali,zavřeli,odtáhli od manželky s malým dítětem.Čte se to snadněji než Žert ale v důsledku smutné je to stejně.Hrozná doba!

Janadvorackova
Janadvorackova
20.04.2019 5 z 5

Absurdní doba, vtipně psaná kniha.
Je vidět, jak se teďka "máme dobře." Můžeme si říkat, co chceme, můžeme snižovat vážnost prezidenta republiky - jako údajně pan Škutina.
Jé, pardon, on to dělá sám za sebe, takže dobrý, za to už nikoho nezavřou -:))).
Vlastně ta dnešní doba je té minulé v mnohém podobná...

Anika27
Anika27
21.03.2019

Za mně ne, žádný literární počin, z každé stránky na mně křičelo autorovo "já" - jsem politický a oni mně dali do cely s ...", STB se baví, že možná užiji si s jeho ženou a to pomine bez komentáře... A za pár let začne s STB spolupracovat a donášet... Takže "ne"

Endy17
Endy17
06.02.2019 5 z 5

Úžasná a úsměvná knížka o hrůzné a neveselé době.

druzickaster
druzickaster
02.12.2018 5 z 5

Letem světem vhled do kriminálu let šedesátých. Vazba bez zatykače, "mohl to říct ..." stačí pro odsouzení na deset měsíců, na druhou stranu být to o deset let dřív tak by těch deset let dostal. Škoda, že kniha nebyla obsáhlejší, ale člověk vždy raději vzpomíná na to lepší a pak je rozsah v pořádku. Čekám až dorazí druhá kniha Prezidentův vězeň na hradě plném bláznů, tam to už asi bude krapet tvrdší.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova
03.11.2018 4 z 5

Šibeniční humor, to už zde bylo řečeno a zdá se mi to velmi trefné. Pan Škutina jako by psal tak, aby nevyvolával soucit se svou osobou, abychom se nezastavili u emocí. Víc než soucítit je zapojit rozum a také jednat.
Tohle totiž není historický exces, nad kterým by stačilo si poplakat. Lidé, kteří poměřují svou velikost schopností ponížit a trýznit druhého, ti po světě stále chodí a chodit budou. Proto mi z takových knih běhá mráz po zádech, proto se pak nějakou dobu o to naléhavěji modlím v Otčenáši "a zbav nás od zlého". Tito lidé nechtějí být zbaveni Zlého. Naopak, oni stojí o lež a nízkost a vzájemnou nenávist ve společnosti, protože v takovém prostředí budou uznáváni a dokážou se prosadit. Neměli bychom jim to ulehčovat.

K.Niler
K.Niler
10.09.2018 5 z 5

"Koliks vyfasoval ?"
"Šestnáct měsíců."
"A za co, prosím tě ? "
"Za nic !"
"Tak to mě nenalejvej, tos musel něco udělat - za nic se
dává pět let ......"

Famózní knížečka. Věnováno všem co na Databázi knih
mažou dle jejich úvahy autory,knihy a komentáře....Naposledy titul Jaroslava Veverky - ODŽIDOVŠTIT /10.9.2018/ Opět bude doplněno....