Přes matný sklo

Přes matný sklo https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/5450/bmid_pres-matny-sklo-Ahu-5450.jpg 3 207 42

Nový román Petry Hůlové, autorky románu Paměť mojí babičce, je niternou psychologickou sondou do nejintimnějších rodinných vztahů. Sledujeme v něm vyprávění dospívajícího syna a jeho matky, kteří ze dvou rozdílných osobních i generačních perspektiv nahlížejí život svůj i svých nejbližších. Ústředním tématem knihy je lidská samota, neupřímnost k sobě samému, sebeobelhávání. Petra Hůlová vnímá tragické pod povrchem všednosti, je mistrnou pozorovatelkou lidských povah, postojů a vazeb mezi lidmi.... celý text

anansie
19.01.2019 5 z 5

A mně to opět sedlo. Hůlová, jak ji mám ráda. Asi tomu, kdo nezažil nebo nezažívá pocity, o které v knize zrovna jde, se kniha prostě líbit ani nemůže. Mě baví právě ta introspekce, ta nicota, pocit prázdnoty, ať už žije člověk sám nebo ve vztahu, rodinné vazby a to, jak člověka ovlivňují a nic s tím nenadělá. Tohle se prolíná ve všech knihách této autorky a pro tohle ji ráda čtu. Že to má depresivní pachuť, je jen proto, že je to autentické, upřímné, realistické a jde to až na dřeň.

tučňák222
16.01.2019 3 z 5

Pro mě je tato kniha sice nepříliš poutavou ale rozhodně ne nezajímavou. Čekal jsem sice částečně více děje, zároveň je však takovýto pouhý pohled do složitých rodinných vztahů zcela namístě.
Samotný název naznačuje jakousi ponurost a nepohyblivost děje, nicméně rutinní, smutné, neovládnutelné a přesto propracované životy či osudy svědčí o záměrech autorky.

marhoul
22.10.2018 1 z 5

Tento příběh mě, bohužel, nezaujal.

hermína14
14.09.2018 3 z 5

Nějak mě to tentokrát minulo, těšila jsem se, až bude konec...a na konci jsem jen povzdechla - proč?

ŠárkaStrnadová
31.08.2018

Nedá mi to se nepřidat a odradit - poslouchala jsem to jako audioknihu - protagonisté skvělí, ale bylo to k uzoufání nudné!

IvaKo
18.07.2018 3 z 5

První kniha Petry Hůlové "Paměť mojí babičce" mě nadchla, což se tentokrát nestalo. Oceňuji bohatý jazyk této autorky, i když na nespisovnou formu jsem si chvíli zvykala. Příběh je náhledem do partnerských a mezigeneračních vztahů v jedné rodině, o nenaplněných snech a ztrátě schopnosti naslouchat a porozumět svým nejbližším. Poměrně depresivní, bezvýchodné čtení.

Aleh
23.05.2018 4 z 5

Pro mě Petra Hůlová vybočuje z řady. Vzpomínám si, že kdysi dávno jsem začala číst její knihu Paměť mojí babičce. Nedočetla jsem ji. Čekala jsem úplně něco jiného. Vztahy v rodině. Vděčné téma mnoha literátů, tentokrát zpracováno zvláštním a pro mě nezvyklým způsobem. Obdivovala jsem, co všechno z toho autorka dokázala vytěžit a jakých detailů v rámci rodinných vztahů si všímala. Mnozí z nás si neuvědomují, že ten svůj život nežijí, ale jenom ho přežívají. Z jednoho českého filmu se mi moc líbí myšlenka, že bychom si měli uvědomit, že žijeme teď a tady, protože další život se už nekoná. Možná, že se vrátím ještě jednou k Paměti mojí babičce... Uvidím.

kob
08.04.2018 odpad!

Pokud bych svou rodinu viděla podobnou optikou, asi by mě život moc nebavil. Pro mě to byl depresivní blábol.

Chesterton
28.03.2018 1 z 5

Určitě sugestivní, asi celkem dobře napsané, autorce nelze upřít jistý druh talentu . . . . .ale nedokázala jsem doposlouchat ani audioknihu a to už je co říct!

Janek
25.07.2017 5 z 5

Sugestivní, otřásající, za nehty lezoucí. Výpověď i varování o nás a pro nás, do doby, v níž sice překonáváme všechny vzdálenosti, avšak nenacházíme žádnou blízkost.

fleurmilk
01.07.2017 5 z 5

Další naprosto dechberoucí Hůlová.

LenkaKT
19.11.2015 2 z 5

Nevím. Je to dobře řemslně napsané, ale hlavní příběh mne vůbec nechytil nebo jsem ho nenašla. Nepochopila jsem, proč je vlastně hlavní hrdina tak apatický a všechno vzdal, bylo mi moc líto postavy matky a nějak mi tam chybělo propojení těch příběhů. První pohled, druhý pohled, první pohled... Postupné odhalování, že "věci nejsou, jak se jeví" nebo "jak je vnímáme", ale stejně to nevysvětlilo ten totální nihilismus hlavní postavy.

Angie91
19.10.2015 2 z 5

Naprosté zklamání. Genderová identita obou "hlavních hrdinů" byla popřena pokaždé tím druhým. Nakonec se z toho stal jednolitý monotématický kec! Asi v polovině knihy, kdy vypráví "matka", jsem ze dvou řádků ucítila závan hloubky a poslání - a pak už bylo zase temno :)

blimba
26.09.2015 4 z 5

V texru lehký spoiler!

Já myslím, že je to hodně o předchozím režimu a o tom, co to dělá s lidmi. Hrdina hledá velké rodinné tajemství a místo toho jsou osudy členů rodiny jen rozplizlé, přesto zničené nebo spíš zmařené vlivem vnějších okolností. Možná by vše mohlo být jinak, kdyby děda nezkončil na ministerstvu, babička se mohla plně rozvíjet a otec byl povýšen....v tom kontextu zapadá i ten podivný, rozplizlý konec.

Pišingr
07.07.2015 3 z 5

Ztracenost a přitom zbytečná. Proč jsou lidé, kteří mohou být šťastní, nešťastní? Na náladě kniha nepřidá. Líbí se mi ale obrazný jazyk autorky. Kvůli němu bych si ji ráda přečetla ještě jednou.

niika
15.07.2014 1 z 5

Bohužel, knihy Petry Hůlové mě neoslovily ani jedna.

fruitbueno
16.04.2014 3 z 5

S Petrou Hůlovou budu mít navždy problém, sám pán ví proč. Hrdinové, nebo spíše nehrdinové, této knihy mi byli místy až protivní, stejně jako ten odstup od vyprávění, od emocí, od pocitů. Nemám takové chladné knihy ráda prostě. Ondřeje bych nafackovala, postavila nohama na zem a nechala ho vyráchat v každodennosti; jeho matku jsem kupodivu snášela lépe, ale i tak mi něčím vadila. Asi jsem moc přízemní, nevím, podruhé bych knížku číst nechtěla.

Evik30
21.11.2013

Jako knížka před usnutím úplně ideální. Prolínání generaci a trable dnešní doby.

Lzicenka
20.08.2013 2 z 5

Zpočátku jsem měla teda problém zjistit, kdo co vlastně vypráví (jakože prvně Ondřej a pak jeho matka). To že se to člověk snaží dočíst do konce a pak zjistí, že to žádný konec nemá, to podle mě odpovídá celé knize, kdy se postavy snaží zjistit podstatu svých životů a dojdou k tomu, že vlastně tápou... Taky mě zaujalo, jaký životní nadhled a zkušenost v sobě Hůlová našla ve svém věku.

asam
14.07.2011 3 z 5

Můj názor - Jeden ze slabších románů této spisovatelky.

smutek

Kniha Přes matný sklo je v