Přerušený příběh

Přerušený příběh https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8765/mid_preruseny-pribeh-JCT-8765.jpg 4 22 5

Autor, dnes již klasik švédské literatury, pochází z odlehlého severošvédského kraje Västerbotten. Tady se odehrává i kouzelné vyprávění o svérázném psavci, který přispívá do okresních novin zcela vymyšlenými lokálkami. Když to ovšem šéfredaktor odhalí, zakáže mu, aby dál cokoli psal. Podvodník již svou poslední mystifikaci nedokončí. Až teprve ve stáří, po šéfredaktorově smrti. Jeho lokálka se však rozroste v celou knihu, jejímiž protagonisty jsou venkovský učitel a bývalý nacistický zločinec. Oba ale mají společné záliby, mimo jiné zbožňují jeden typický severošvédský pokrm. Aby okusili jeho nejlahodnější variantu, koupí si motocykl a jako moderní rytíři Svatého grálu objíždějí celý kraj. Jejich groteskně absurdní a zároveň smrtelně vážná touha po dosažení vrcholného chuťového zážitku se postupně mění v symbol hledání nejvyšších životních hodnot.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Baronet

Pölsan , 2002

Aghatte
14.11.2021 5 z 5

Mám štěstí na samé mimořádné čtenářské lahůdky. Na tohoto autora se chystám už delší dobu, a zamračená podzimní neděle je jako stvořená ke čtení dílka z poválečného Švédska i zamyšlení nad tím, co napsáno má a nemá být.
Velmi silné antidepresivum.
Laskavé, lidské, něžné, moudré, vtipné, hlubokomyslné, zlehka plynoucí, snové i realistické čtení. Krásné čtení. Celou dobu se lehce usmívám. Moje starosti jsou najednou méně ostré a už ne tak vážné. Nezmizely. Jen dostaly jinou perspektivu.
Chystala jsem si vypsat hezké myšlenky, ale dopadlo by to tak, že bych přepsala znova téměř celou knihu :-) Kniha je moje, můžu kdykoliv otevřít a paměť si oživit. Mimochodem o lidské paměti je zde také napsáno spousta neotřelého.
Doporučuji!

MOu598
23.05.2017 3 z 5

Četla jsem v ?březnu 2007. Podle mých poznámek:
(Nic jsem si nepoznamenala.)

nicandra
24.06.2012 3 z 5

Už jsem od něj četla povedenější, zdá se mi to takové jakési rozkecané. Spíš než Kafku mi to připomíná Haška, ale pozdního, když už to za moc nestálo.

janha
02.02.2011 5 z 5

Skvělé... Humor ala Kafka, jinotaje, hra se čtenářem...

Stery
30.11.-0001 odpad!

Tak přes tohle jsem se překousal jen tak tak. Naprosto nudná kniha, která vás nijak nezaujme. Podprůměrné déčko.

švédská literatura hledání smyslu života Švédsko Västerbotten mystifikace

Torgny Lindgren