Préria

Préria https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89868/preria-89868.jpg 4 65 5

James Fenimore Cooper v pentalógii o Koženej Pančuche, statočnom zálesákovi a traperovi Nattym Bumppovi, nesmrteľným spôsobom zvečnil americkú prírodu, ktorú oddávna obývali jej „lesní páni”, Indiáni. Hlboké pralesy a jazerá, čisté ako krištále zasadené do hrude panenskej prírody, menili postupne svoju tvár. Natty, ako jediný svedok tejto obrovskej premeny, sleduje skvatterov, osadníkov, ktorí prenikajú aj s rodinami do hlbokých lesov, klčujú ich a usadzujú sa natrvalo v novej domovine. Sláva indiánskych kmeňov, kedysi takých mocných, zaniká v bratovražednom boji. Aj Izmael Bush opustil náhle zo záhadných dôvodov civilizovaný svet a vybral sa aj so svojou početnou rodinou hľadať si nový domov v dosiaľ neosídlenej pustatine. Ale kraje, do ktorých sa dostal so svojimi statnými synmi a energickou ženou Esterou, s ‚rodinným lekárom’ Obedom Batom, švagrom a so záhadným spolucestovateľom, ktorého starostlivo skrýva v uzavretom voze počas celej cesty, nesľubujú pokojný život a blahobyt. Ale ani v pustatine sa nedá ukryť žiadne tajomstvo. Izmael Bush netuší, že sú jeho záhadnému spolucestovateľovi na stope... Vydanie prvé... celý text

Literatura světová , Dobrodružné

Vydáno: , Mladé letá

The Prairie , 1827

jprst
22.12.2022 3 z 5

Poslední sice dojímavá, ale podle mého názoru nejslabší část celé pentalogie, i když ji mám ve své knihovně,není to nic, k čemu bych se někdy vracel.

Turlogh
24.03.2022 3 z 5

Poslední a nejslabší díl série. Hlavní hrdina coby starý kmet umírá. Howgh.

Yarwen
02.10.2020 4 z 5

Tak jsem dočetl poslední díl vynikající pentalogie, která, byť je napsaná tak dávno, stále je skvělá jak svým vyprávěním, tak kvalitou svého jazyka. Pátý díl napsal Cooper tuším jako třetí v pořadí a týká se posledních dnů našeho oblíbeného hrdiny, ať už mu chceme říkat Jelenobijce, Sokolí oko, Stopař, Kožená punčocha či Traper. Daleko na západ od děje prvního dílu se opět dočkáme boje s/mezi Indiány, tentokrát to už však nebudou Delawaři, Mohykáni nebo Huróni (či Tuskarovové anebo Mohawkové), nýbrž Pawneeové (v českém jazyce se používá Póniové) a Siouxové. Krásná kniha, která v sobě obsahuje pár kapek moudrosti o lidské spravedlnosti, chtivosti, odvaze, čestnosti i zákeřnosti a zbabělosti. Dávám knize vysokých 76% a věřte, že vím za co.

Owain
19.01.2017 3 z 5

Tak mi to přišlo smutné ten konec, i slza ukápla.

vitavita
13.03.2012 3 z 5

Natty Bumpoo - Kožená punčocha je již starcem, všichni přátelé včetně Čingačgúka jsou mrtvi. Žije sám se psem Hektorem. Umírá mezi Indiány Pawnee.