Přepínám – deset povídek o letcích a létání

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Přepínám je první povídkovou sbírkou Roalda Dahla, kterou uveřejnil v roce 1946. Dahl byl na začátku 2. světové války povolán k Britskému královskému letectvu (RAF). V roce 1940 však havaroval v Libyjské poušti a utrpěl vážné poranění hlavy. Později působil ve Washingtonu jako diplomat – a právě zde začal psát své první povídky pro deník The Saturday Evening Post, které pak vyšly společně v této sbírce. Soubor zahrnuje deset fiktivních povídek, které čerpají z jeho zkušenosti válečného pilota. Dahl zde rozehrává mrazivé příběhy aktérů leteckých bitev, jejich noční můry s krůpějemi potu a všudypřítomné pocity strachu ze sestřelení, šílenství války, které dokáže ovládat a být nakažlivé, stejně jako prchlivé veselí důstojnického klubu – ne každý obraz je však komický. Dahl velmi působivě vykresluje atmosféru a vynikajícím způsobem popisuje každodenní život válečného pilota, kde ustavičně číhá smrt a život je protkán osobními tragédiemi a hlubokým smutkem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2599/prepinam-deset-povidek-o-letcich-a--AT5-2599.jpg 4.133
Žánr
Literatura světová, Povídky
Vydáno, Volvox Globator
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Přepínám – deset povídek o letcích a létání

Přidat komentář
lencin
01.09.2020

Krásné, ale velmi smutné povídky. O letcích RAF za 2. světové války....

(2008)

Szekynka
10.03.2020

Tyhle povídky hodnotím trochu hůř ze všech, co jsem zatím četla a nebylo by to ani tak autorovým stylem psaní, ale všeobecně nemám ráda válečnou tématiku. Nicméně i já NEválečný čtenář musím ocenit s jakou grácií se toho Dahl zhostil. Nejvíc se mi líbil příběh: Ti nezestárnou


SSTknihy
14.06.2018

Mrazivě realistický pohled na válku, letecké bitvy a každodenní život pilotů, trpících neustálým strachem ze smrti, ze zranění a ze ztráty blízkých. Dahl zasahuje na dřeň odhalenou realitou, každodenní obyčejností, sevřenou neustále přítomným strachem z nadcházejícího dne a nezměrnou únavou, zrcadlící se v očích těch, kteří ještě včera popíjeli v důstojnickém klubu se svými, dnes již mrtvými kamarády.
Číst tyhle příběhy je jako usednout do kokpitu letadla, vystoupat do závratných výšin a vzápětí se střemhlav řítit dolů. Je to jako jízda na horské dráze, ze které se vám svírá žaludek, ale nedokážete odolat a znovu a znovu se pouštíte do další jízdy. Příběhy jsou sice fiktivní, ale je v nich víc opravdovosti než v seberealističtější válečné reportáži.

Hombre
07.09.2015

Úchvatné, fantaskní a pěkně drsné. Pro ty, co mají rádi létání jasná volba, ale pozor, oproti takovému Exuperymu celkem hardcore.