Velký král Přemysl Otakar I.

Velký král Přemysl Otakar I. https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82035/bmid_premyslovska-epopej-velky-kral-prem-wld-82035.jpg 5 984 194

Přemyslovská epopej série

Velký král Přemysl Otakar I. První část čtyřdílné románové fresky o životě posledních přemyslovských králů. Historická sága začíná v českém knížectví, rozvráceném rodovými spory, v němž se vlády ujímá mladý Přemysl Otakar I. Postupně upevňuje moc, získává zahraniční spojence a za pomoc císaři získává královskou korunu. Dostane se do sporu s církví, je dán pražským biskupem do klatby, ale dosáhne smíru s církví a vojensky vpadne do rakouských zemí. Jeho politické úspěchy otevírají cestu českému království mezi evropské velmoci 13. století.... celý text

Ronnie68
11.01.2022 5 z 5

Skvělá kniha, která zachycuje boj o český trůn ... příběh Přemysla Otakara I. mě zaujal ... a i když kniha není zrovna útlá .... čte se jedna báseň ... jen v první knize není příběh Přemysla dotažen úplně do konce a proto se hned musím pustit do druhého dílu ... :)

ivoiro
02.01.2022 5 z 5

Říkám - skvělé. Jak již někdo psal dřív, skvělá výuka dějepisu. Průběžně jsem vyhledával fakta na internetu. Určitě palec nahoru!!!

Jasmine111
28.11.2021 5 z 5

Nádherná cesta zpět v čase do doby, kdy mladý král bojuje o české království! Velká úcta k této osobnosti. Velkolepý příběh plný souvislostí, které se člověk ve škole nenaučí a je velká škoda je neznat. Hned od prvních řádků jsem byla pohlcená příběhem a začetla jsem se tak, že jsem si vše užívala plnými doušky. Celým zpracováním jsem nadšená! Jsou zde souvislosti ovlivňující celou zemi a zároveň silně osobní pojetí. Knížka je dlouhá, ale každá stránka stojí za to! Už se chystám na další díl Václav I. a jsem moc zvědavá, o jaké zajímavosti obohatím svůj obzor :-). Pokud vám knížka dokáže něco předat, v tom spočívá její síla. A tato vám rozhodně má co nabídnout, dokonce vám zprostředkuje nevšední pohled na středověk. Kdo miluje historii, tohle dílo ho rozhodně nemůže zklamat! :-)

Racek213
11.10.2021 5 z 5

Ach jo, historik se spisovatelským nadáním, to je kombinace! Vondruška je super..

zandu
11.10.2021 5 z 5

Ufff. Dočteno. Kdyby se dějepis vyučoval takovouto formou, tak by mě ve škole i bavil :-)
Mé první (a určitě ne poslední) setkání s panem Vondruškou. Velmi čtivě a i zábavně podaná historie.

Lutzinka
07.10.2021 5 z 5

Toto mě bavilo! Jako fakt. V postavách se dá celkem orientovat a není jich úplně tolik, jako v jiných historických dílech.
Přemysl byl rozhodně obdivuhodná osobnost a já jsem ráda, že jsem se díky této knize dozvěděla víc o Přemyslovcích a naší historii.
Psané poutavě, a přestože je to kniha o 600 stranách, tak se to čte vážně dobře.
Pokud chcete dobrý příběh a zároveň oprášit dějepis, tak se rozhodně dejte do čtení! :-)

likaf
18.08.2021 5 z 5

Ze začátku jsem měla trošku problém se začíst. Stále jsem styl psaní pana Vondrušky srovnávala se stylem paní Vaňkové (kterou jsem přečetla jedním dechem). Ale postupně jsem si i pana Vondrušku oblíbila. Hlavně mám ráda období přemyslovských králů a v této knize je velmi pěkně popsaná část života Přemysla Otakara I. Doporučuji k přečtení.

Hobo
31.07.2021 5 z 5

Z přemyslovské epopeje jsem tento díl četl až jako poslední, nutno však říci, že se mi zdá nejlepší. Vlastně zde autor stvořil obraz velkého panovníka své doby, přičemž celkové hodnocení jeho činů vyznívá kladně. Ačkoliv se román skládá z historických fakt, pravda je, že detaily neznáme. A tyto detaily p. Vondruška velmi účinně doplnil a stvořil tak neobyčejně kladnou postavu našich dějin, na kterou můžeme být hrdi.
Například historie nám mnoho neříká o motivech zavržení syna, jehož měl s první manželkou. Pojetí, jaké autor podává, neruší historický fakt, ale podává vysvětlení, proč Přemysl zavrhl první manželku; mluví se sice o potřebě mužského potomka, ale toho Přemysl přece měl... V románu V. Vondruška podal přijatelné vysvětlení, proč následníkem nebyl Vratislav, ale Václav, zplozený s druhou manželkou. Vlastní syny přece jen tak nezavrhujeme...
Vlastně i Přemyslův charakter byl podán velmi pěkně; pravda, choval se tak, jak se lidé v té době chovali, nebyl to žádný ideál, spadlý z nebe, ale nebyl pomstychtivý, trestal, když měl důvody a šlo mu především o zemi. Kterou, pravda, ztotožňoval se sebou, ale jak už jsem uvedl, byl člověkem své doby a nebyl ani první ani poslední. Takový byl i jeho potomek Karel IV. - a jak si ho vážíme. Nebyl ten Přemysl takový Děda vlasti?
Podobných úvah a - řekněme románových konstrukcí je v knize víc, ale nakonec si soudný člověk musí říci: Ano, nevíme, ale takto to mohlo proběhnout.

tami1
30.12.2020 5 z 5

Zpočátku jsem měla lehký chaos v postavách (je jich tam opravdu mnoho), ale časem se to zlepšilo. Návštěvu v čase prvních přemyslovských králů jsem si užila. Bez dechu jsem s Přemyslem Otakarem I. prožívala jeho vojenská tažení, napínavé bitvy, dvorské intriky i zamotaný soukromý život. Oni ti Přemyslovci byli docela bojechtivá, pomstychtivá a krvelačná čeládka.
Díky panu Vondruškovi jsem si zábavnou formou osvěžila a doplnila znalosti.

J.P.S.
27.12.2020 5 z 5

Moje první setkání s dílem pana Vondrušky. Neměl jsem velká očekávání, ale byl jsem mile překvapen. Od klasických historických románů se to poněkud liší, zajímavost díla spočívá více v popisu historických událostí než v chování postav. Je to tedy spíše takový "románový historický dokument" než románový příběh. Vím, že spoustě čtnářů tento styl nemusí sedět, ale mě nijak nevadil a naopak jsem si jej docela oblíbil.

Většina lidí si jméno Přemysl Otakar I. patrně spojí se Zlatou bulou sicilskou, ale málokdo zná období a události, které tomuto úspěchu předcházely a které život tohoto panovníka formovaly. A právě tomuto období se věnuje první díl, který mapuje především události závěrečného období knížecích Čech na konci 12. století, tedy dobu politické krize, kdy samotný Přemysl byl mnohdy spíše vláčen událostmi a jeho nástup na knížecí stolec (a budoucí královský tůn) byl více než nejistý. Románový Přemysl rozhodně není žádný kladný charakter, nicméně to ten skutečný nebyl také :))

Speciální pochvala za kapitolu věnující se účasti Čechů na třetí křížové výpravě pod vedením přemyslovce Děpolta - o tom jsem až do přečtení této knížky vůbec netušil.

Gaudericus
23.12.2020 3 z 5

Mé první setkání s panem Vondruškou a zpočátku ohromné zklamání. Nejen, že byl mladý Přemysl v jeho podání pěkný parchant (nic proti umělecké licenci), ale přišlo mi, že autor vůbec nezvládá spisovatelské řemeslo. Unylé první kapitoly bez literární invence mi vadily natolik, že jsem v jednom okamžiku (audio)knize dal poslední šanci, jinak ji odložím (což dělávám zcela výjimečně). Zlepšilo se to, byť literární klenot to jistě není. Trochu mi Velký král připomněl Dva proti Říši (dle mého názoru mnohem lepší kniha). V obou případech je atraktivita knihy dána především popisovanými skutečnými událostmi a kulisami. Jako poučení o historii dobré, ale po Václavovi I. hned tak nesáhnu (jestli vůbec).

8v8
22.12.2020 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, uvědomění si tehdejších poměrů bylo poučné. Přečetl jsem i druhý a třetí díl Přemyslovské epopeje. Čtvrtý díl už jsem nedočetl, protože mě děj přišel pořád stejný.

ivka67
23.07.2020 3 z 5

Asi jsem tak nějak očekávala víc,kniha mě obohatila o poznání naší historie,jen těch jmen tam na mě bylo moc a přivítala bych více příběhu.

Monika1717
17.06.2020 3 z 5

Kniha je něco jako románová kronika,faktograficky neurazí a milovníkům historie přinese čtenářský zážitek, možná trochu plytký. Dialogy jsou si velmi podobné, postavy spolu hovoří dost strojeně. Bitvy jsou popisovány podrobně, možná trochu zdlouhavě. Na knihu jsem se těšila,ale nenadchla mě tak, jak jsem očekávala. Další díly zatím čekají.

veronika1998
14.06.2020 4 z 5

Přečetla jsem už spoustu knih od autora a ani takhle knížka nezklamala. I přes rozsáhlé popisy bitev a výprav, mě možná baví víc než Husitská epopej.

Mikhejla
11.06.2020 5 z 5

K mému překvapení čtivá,nenudila mně. Za mně super!

panjan
20.03.2020 3 z 5

Mám takovou zkušenost, že jakmile je kolem něčeho moc humbuku, za moc to nestává. Bohužel všemi opěvovaná Přemyslovská epopej mne v tom opět utvrzuje. Je to podivný paskvil. Beletrizovat historii není jednoduché, o tom žádná, ale zde co se týká historie je to naprosto nepřínosné a příběh je plochý a pohádkově jednoduchý. Je to spíše Přemyslovská telenovela v knižní podobě pro masy. Důkazem toho, že lze napsat krásný román na pozadí historických událostí mohou být díla p. Loukotkové, nebo p. Kožíka. Tohle je spíše historický bulvár.

tygřík2
16.03.2020 3 z 5

Doporučuji číst při hodinách dějepisu místo moření dětí suchými fakty. Myslím, že zájem o historii našeho nárůdku by se v našem nárůdku rapidně zvýšil. Jinak mne, bohužel, na tomto díle nic nezaujalo. renefer mi mluví z duše.

PéťaH.
14.03.2020 5 z 5

Knižka se mi moc libila, zopakovala jsem si část naší historie a byla napsána opravdu čtivě. Určitě sáhnu i po pokračování...

Leona333
12.03.2020 5 z 5

Mám přečteny všechny čtyři díly Přemyslovské epopeje. Všechny díly mě velice dobře vtáhly do děje a historie naší vlasti. Pan Vondruška velice čtivou, románovou formou předvedl, že jeho historické znalosti našeho území, jsou vážně mimořádné! Epopej je dobře čitelná a srozumitelná.
Bohužel, některé knihy od tohoto autora v žánru historických detektivek, jsou dle mého méně kvalitní a místy se i opakují...