Velký král Přemysl Otakar I.

Velký král Přemysl Otakar I. https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82035/bmid_premyslovska-epopej-velky-kral-prem-wld-82035.jpg 5 984 194

Přemyslovská epopej série

Velký král Přemysl Otakar I. První část čtyřdílné románové fresky o životě posledních přemyslovských králů. Historická sága začíná v českém knížectví, rozvráceném rodovými spory, v němž se vlády ujímá mladý Přemysl Otakar I. Postupně upevňuje moc, získává zahraniční spojence a za pomoc císaři získává královskou korunu. Dostane se do sporu s církví, je dán pražským biskupem do klatby, ale dosáhne smíru s církví a vojensky vpadne do rakouských zemí. Jeho politické úspěchy otevírají cestu českému království mezi evropské velmoci 13. století.... celý text

Martinka 135
06.02.2014 4 z 5

Vondruška nezklamal, kniha velice pěkná, doufám, že historicky natolik přesná, jak jen to bylo možné. Snesla bych složitější, kultivovanější styl psaní, ale při jejím rozsahu promíjím pro "čtivost", která, jak tak koukám, je pro většinu lidí rozhodující (já osobně si ráda přečtu knihu napsanou jazykem na vyšší úrovni).
Příbuzenské spory mě překvapivě opravdu bavily, věřím, že v té době byl boj o trůn skutečnou anabází. Jen mi připadá, že autor dává moc velký prostor sexu (a to, jak - ostatně jako v každé jeho knize, nevyjímaje ty s panošem Otou - je každá žena ze svého prvního styku unešena a v naprosté extázi mi připadá trochu úsměvné. Ale s přihlédnutím k pohlaví autora, budiž. - Nebo možná byla natolik jiná doba, že ani první sex nebolel! V čem to jen žijeme... :)))
Každopádně, ode mě pochvala, chystám se vrhnout na druhý díl, tak snad nebudu zklamaná.

hanap
31.01.2014 5 z 5

Mám ráda tohoto českého krále a hodně jsem o něm již přečetla . Tato kniha se mě líbila ,výborně se čte , barvitě a podrobně přibližuje poměry mezi předními rody v Čechách, ale i sousedních zemích , vztahy a intriky jednotlivých rodů , církevních hodnostářů . Jediné co bych vytkla je absence mapy , znám mapu Čech , ale při čtení jsem potřebovala nakouknout do atlasu , mapa jako součást knihy by se hodila . Těším se na další díl .

AndyG
26.01.2014 5 z 5

Celou knihu jsem přečetla za 3 večery. Komentáře kritizující snad příliš mnoho stran popisujících bitvy nejsou na místě. Za prvé je potřeba si uvědomit, že nečtete červenou knihovnu a za druhé bitvy byly v dané době běžnou součástí života, proto se jim nelze vyhnout sledujeme-li osudy konkrétních lidí po několik mnoho let. A nejdůležitější faktor je čtivost každé pasáže, ať už politických jednání, cestování nebo právě zmiňovaných bitev. Nemůžu se dočkat, až se pustím do dalších dílů.

Nunynka
22.01.2014 4 z 5

Chvíli trvalo než jsem se do knihy pořádně začetla. A pak,když jsem přečetla poslední kapitolu,tak mě mrzelo,že to tady končí a nepokračuje. Hned jsem si běžela do knihkupectví pro 2.díl,ale zatím ho nemají. Tak se mám na co aspoň těšit.

vlsam
03.01.2014 5 z 5

Skvěle napsáno. Absolutně mně to dostalo na dvůr krále Přemysla a prožíval jsem s ním jeho život. Když jsem dočetl, už jsem se těšil na další pokračování.

Vojslava
26.12.2013 5 z 5

Sice mi chvilku trvalo, než jsem si udělala pořádek v postavách a jejich zájmech, ale pak už mne příběh strhnul jako většina Vondruškových knížek. Rozhodně se těším na další díly!

Iverson
19.12.2013 5 z 5

Dějepis ještě nikdy nebyl tak poutavý a čtivý, těším se na další díl.

ugisha
28.11.2013 3 z 5

Dlouho jsem se nemohla rozhodnout, jestli tři nebo čtyři hvězdičky. Čekala jsem trochu více soukromí a rodinného života panovníka, kniha obsahuje na můj vkus velké množství podrobně popsaných bitev, ale to se u historického románu tohoto druhu asi musí očekávat. I přes boje a politiku byla ovšem úžasně čtivá a určitě si přečtu i další díly. Tři a půl hvězdy.

Martias
15.11.2013 4 z 5

Měla jsem bohužel na ZŠ i na gymnáziu "smůlu" na učitele dějepisu a tak mě historie nikdy moc nebrala :-)
Pak jsem jednou viděla vyprávění Vl. Vondrušky v televizi a řekla jsem si, že pokud jeho knihy jen z části korespondují s tím, jak umí poutavě, zajímavě a ještě s vtipem vyprávět o historii, že si musím nějakou jeho knihu přečíst.
Začala jsem právě touto, i když jsem měla trochu strach při její tlouštce... :-(, ale byl naprosto zbytečný... :-)
Nejen vyprávět, ale i psát a popisovat naše dějiny umí tento muž naprosto výtečně! Kniha byla přečtena velmi brzy s velkým očekáváním a těšením se na další díl...

kacheeenka
23.10.2013

První knihu jsem přečetla za víkend jedním dechem, ale hned v pondělí jsem se sháněla po dalších dílech. Nejenže má autor téma výtečně nastudované, ale dokázal jej zpracovat tak aktraktivním a čtivým způsobem, že to připomíná napínavý thriller.

Jitkal
14.10.2013 5 z 5

Je to moje druhá kniha od V. Vondrušky po knize Mezi tiárou a orlicí. A opět dávám plný počet hvězdiček. Nevadily mi ani dlouze popisované bitvy. Teď si dám chvilku "oddech", ale určitě sáhnu po dalším pokračování Přemyslovské epopeje.

Adéla K
05.10.2013 5 z 5

Od Vondrušky zhltám cokoliv, miluji kombinaci historie s odpočinkovou literaturou :-)

Alma5
08.09.2013 4 z 5

Po přečtení samých kladných komentářů jsem od knihy asi očekávala více, čtivost jí nelze upřít, bohužel nejméně 3/4 knihy zabírají různé bitvy a války, které mně osobně číst nebaví. Na druhou stranu je kniha poučná co se týče dějepisných faktů.

elcapitano
20.08.2013 5 z 5

To je tedy porce! Nejen rozsahem, ale i celkovým množstvím informací a práce, co autor do knihy musel investovat. Klobouk dolů. Navíc je to i čtivé a zábavné. Jedná se v zásadě o dějěpis, takže děj knihy je předem dán a čtenář tedy přichází o napětí, jak to celé dopadne. Ale to už je úděl žánru. Na druhou stranu čtenáře těší pocit, že se během četby i dozvídá fakta, která do té doby neznal.
Co mne hodně zaujalo je vykreslení principů moci v (ranném) středověku: kdo a jak si koho volí za krále, jak je to s něčí podporou, rodinné a pokrevní vazby, role císaře, papeže..celý ten středověký politický aparát. A pak samozřejmě člověk srovnává s tím, v čem žijeme dnes, ale to už je na jinou diskuzi.
Chvilku oddech a pak se vrhnu na další díl, už se na něj těším.

Radkab.
11.08.2013 4 z 5

Kniha je opravdu zajímavá, a až na některé pasáže popisující bitvy, se mi četla pěkně. Bavilo mě sledovat, jak se z královského, nicméně chudého syna Přemysla, vyhnaného z vlastní země, stává bohatý a mocný panovník.

Evik30
28.06.2013 3 z 5

Kniha se mi líbila i když byla dost zdlouhavá.
Je to pořádný "macek", ale je v něm dost zajímavých informací.
Knihu četla i mamka a také ji upoutala.
Historie sice není moje silná stránka, ale některé knihy si s chutí přečtu, třeba jako tuhle i 3 její pokračování.

kokosek
17.05.2013 5 z 5

Moje první knížka od Vondrušky. Je to příjemná změna číst o české historii místo všech těch thrillerů. Asi si přečtu i něco dalšího od autora. Každopádně už se těším na další díl. Doporučuji všem kdo se chtějí dozvědět něco o počátcích naší země. Možná se vše nestalo tak úplně přesně, ale rozhodně autor ví o čem píše. Spousta faktů se dá dohledat a ty sedí. Že tak úplně nesedí důvody proč se to či ono stalo je sice možné, ale zase je třeba říct, že to klidně mohlo být i tak jak nám autor říká.

bezprezdivky
19.04.2013 3 z 5

Kniha je hodně čtivá, šest set stran jsem doslova zhltnul. Faktem je, že je to spíš souhrn historek (jednání, uzavření smíru, zrada, boj, sex) rámovaný historickými událostmi - ale prostě a jednoduše dobře napsaný.

Gaara1
16.04.2013 4 z 5

Určitě další vydařená kniha Vlastimila Vondrušky. Sice jsem nedal pět hvězd, ale kniha se mi určitě líbila, poutavá, napínavá....
A musím připustit, že lidé v té době si vážili více života než dnes a dokázali ho prožít určitě na plno, to dneska moc lidí nedokáže.

Zdenda20
11.04.2013 5 z 5

Tato kniha nepotřebuje žádný komentář. Je dějově zajímavá, nevím jestli ji porovnávat s druhým dílem Jednooký král,ale obě se moc líbili.