Velký král Přemysl Otakar I.

Velký král Přemysl Otakar I. https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82035/bmid_premyslovska-epopej-velky-kral-prem-wld-82035.jpg 5 985 194

Přemyslovská epopej série

Velký král Přemysl Otakar I. První část čtyřdílné románové fresky o životě posledních přemyslovských králů. Historická sága začíná v českém knížectví, rozvráceném rodovými spory, v němž se vlády ujímá mladý Přemysl Otakar I. Postupně upevňuje moc, získává zahraniční spojence a za pomoc císaři získává královskou korunu. Dostane se do sporu s církví, je dán pražským biskupem do klatby, ale dosáhne smíru s církví a vojensky vpadne do rakouských zemí. Jeho politické úspěchy otevírají cestu českému království mezi evropské velmoci 13. století.... celý text

piliticek
23.12.2014 4 z 5

Na pohled trochu odstrašující tloušťka knihy, zvlášť když si čtenář představí, že ho čekají další tři díly. Byla jsem ale příjemně překvapena, četla se velmi rychle, děj nevázl. Chvílemi mě nudilo velké množství popisovaných bojů, bitev a šarvátek. Díky knize jsem si velmi dobře ujednotila předchozí kusé a nezáživné znalosti z dějin Přemyslovců. Upřímně jsem se těšila, až se v knihovně uvolní druhý díl.

klarka05
28.11.2014 2 z 5

Nic moc...

Keddie
21.10.2014 5 z 5

Bál jsem se téhle "velké" knihy. Ale nakonec se četla sama. A i když dějiny celkem znám, stejně jsem byl napnutý, jak to dopadne. :-)

trnucha
07.10.2014 5 z 5

Skvělá kniha, takhle by se měl učit dějepis - zajímavou formou a v souvislostech. Možná bychom pak také lépe pochopili, že jako Češi máme být na co pyšní.

tenax
04.10.2014 5 z 5

V podstatě zbeletrizovaná učebnice dějepisu, kde se nedostávalo ověřených historických faktů, tam nastoupila autorova fantazie. Trochu náročné na orientaci v postavách a jejich rodové příslušnosti. Zajímavé je také dobové chápání cti, věrnosti, práva a mezilidských vztahů. Na rozdíl od učebnic ale jde o poutavé vyprávění, které láká na pokračování v četbě.

inikori
24.08.2014 5 z 5

Asi jediná kniha z celé epopeje, kde jsem se orientoval ve všech postavách. Vděčná svým námětem, kdy se opomíjený syn prodírá až k vrcholu. Nejsem historik, ani literární vědec, ale mám rád české dějiny a příběhy, které mají co říct a s touto knihou (i pokračováními) jsem velmi spokojen.

stopni
18.07.2014 5 z 5

Velice pěkný román postavený na historických faktech....Oceňuji autorův smysl pro skloubení historických událostí s příběhem tak, aby byl čtivý a aby nebyl jen výčtem dat...:-) Je pravda, že se čtenář v románu snadno ztratí; Přemysl neustále mění strany, tak, aby z toho jeho politika vytěžila...Vřele doporučuji nejen milovníkům českého středověku....;-)

belzanka
12.07.2014 5 z 5

Skvělá kniha, jsem v půlce druhého dílu a už se těším na další.

Zuzu88
02.07.2014 5 z 5

Kniha se mi líbila(100%souhlasím s AndyG)a jdu na druhý díl.

braunerova
24.05.2014 5 z 5

Historická fakta napsaná jako čtivý román. Těch 600 stran jsem přečetl za víkend. Vřele doporučuji všem zájemcům o historii.

hanula1
23.04.2014 5 z 5

Nádherný vhled do českých dějin

rasputin
22.04.2014 5 z 5

Asi tak s polovinou toho, co vytýká knize Fefin Lišák souhlasím a chápu ho. Nesouhlasím s jeho hodnocením a některými výtkami, z kterých čiší už určitá antipatie, která jen z prvotního zklamání přerůstala v téměř opovržení. Určitě se pustím i do dalších dílů.

Shardlake
15.04.2014 5 z 5

I když jsem knihu četla delší dobu, obsahem byla kniha zajímavá a četla se pěkně. Četbou jsem si přiblížila české dějiny za doby "Přemyslovců". Těším se až začnu číst 2. díl.

kratelka
22.03.2014 5 z 5

Úžasná knížka. Čte se úplně sama. Děj je krásně uspořádaný a dá se snadno pochopit. Kdo má rád českou historii- vřele doporučuji.

ritta
27.02.2014 5 z 5

Skvěle zpracované téma,velmi poutavě napsané.Od knihy jsem se nemohla odtrhnout od začátku až dokonce.

mpb1913
26.02.2014 5 z 5

Podle ohlasů sem čekal trochu víc. Bohužel sepsat život Přemysla Otakara I. na 624 stran prostě dost dobře nejde. Přijel, utekl, prohrál, přejel, vyhrál, oženil se, utekl, prohrál a znovu vyhrál. Ostatní postavy zradily, podpořily, umřely, utekly, podpořily a nakonec zase zradily. Přiznám se, že po třech měsících si pamatuju už jen Přemysla.

Fefin Lišák
22.02.2014 2 z 5

Přemyslovská epopej.
Aneb mnoho povyku pro nic.

Pár vysvětlivek k častým klišé v komentářích:
---------------------------------------------------------

„kniha je poučná, co se týče dějepisných faktů“
=== Vondruška hodlal psát historický román a namísto toho detailně převyprávěl učebnici dějepisu. Jestli se někdo touží poučit o české historii, ať sáhne po Velkých dějinách zemí Koruny české popř. po Toulkách českou historií. Se stylistikou a slohem - aspekty, které dělají román románem - se Vondruška vůbec nevymazlil a dost je odbyl.

„výborně se čte“
=== Kniha je psána jednoduchým a nesložitým slohem. Rozhovory jsou polopatické a nezajímavé. Jdou rychle k věci a autor si s nima nevyhrál. Vůbec až často suplují vysvětlivky „kdo, jak a proč konal v politice, jak konal“ a ta nepřirozenost je ještě patrnější ze slovníku postav. Ve Vondruškově románu člověk 12. století běžně používá výrazy jako informovat, eliminovat, definovat apod. Ty technické výrazy neuvěřitelně kazí atmosféru. Zvlášť když existují jemnější dobové tvary (vykastrovat – vykleštit; měsíční cyklus – měsíčky).

„podané poutavou a čtivou formou“
=== Kdejaký historický šproch a termín je několikrát převysvětlován (co kdyby čtenář náhodou zanedbával či pozapomněl středoškolskou výuku dějepisu a společenskovědního základu?). Středověké pozadí mne neuspokojilo. Leckde nekorektnosti bodaly do očí (např. používání moderní desítkové soustavy namísto tehdejší obvyklé šedesátkové, tj. počítání na kopy), které by autor jako historik měl znát (a snad i zná, akorát je nezahrnoval do knihy, aby text zbytečně nekomplikoval mainstremovému čtenáři).

„čekala jsem trochu víc soukromí a rodinného života panovníka“
=== Ano. Čeká nás samá politika. Politika. Politika. Samé velké dějiny. Přitom např. středověká každodennost či psychologické motivace a pohnutky postav (pokud opět nejde o politiku) jsou neuvěřitelně odflákané. Vnitřní psychologie až kýčovitě přímočará. Místy mě postavy ani nepřesvědčil, že se chovají, jak se chovají, protože se tak chovat chtějí. A nikoli protože si zapískala historická nutnost.

„je potřeba si uvědomit, že nečtete červenou knihovnu“
=== Přemyslovy lásky a milostné scény jsou trapnější jak z harlekýnek pro náctileté školačky („otrkaná panna v zástěnku jakés hostiny si rukou stírá ze stehen krev, leží na podlaze, pláče štěstím“ – Da fu?). Jsou patetické až to bolí. Vůbec celé vnitřní prožívání postav je dost slabé.
---------------------------------------------------------

Jako člověku, co se o historii zajímá a historické romány miluje (a má jich dost načtených), byl pro mě Vondruška těžkým zklamáním. Autor kratochvilných historických detektivek na dobrou noc se chtěl blýsknout něčím fenomenálním. Namísto toho předvedl tuctovku pro široké masy čtenářů, kde se utápí v historických detailech a zcela zanedbává stylistické hodnoty.
Na jednu stranu rozumím, že autor chtěl hodně pojmout, vysvětlit a nastínit a přivést tohle období široké veřejnosti, ale když srovnám Vondrušku s Vaňkovou nebo Daňkem, je Epopej těžkej podprůměr, kterej – co nedohnal na kvalitě – přehání na kvantitě. Ostatně co čekat. Je pravdou odvěkou, že masově populární čtivo bývá zpravidla brak.
Pokračování číst nehodlám.

derikm
17.02.2014 5 z 5

Velice dobrá čtení

Panvaclav
16.02.2014 5 z 5

nadherne napsana kniha moc krasne cteni

Skip
12.02.2014 5 z 5

Na podkladě historických událostí napsaný román, který čtenáři velmi přístupnou formou předkládá tehdejší události. Mnohé je samozřejmě fabulace, ale to každému aspoň trochu inteligentnímu člověku dojde. Mě osobně teda kniha hodně chytla. Přemysl I. Otakar byl král, který se vyznal v tlačenici, jak se říká, a dokázal svou moc upevňovat nejen silou, ale i diplomaticky, a to nejen známou Zlatou bulou sicilskou z roku 1212.