Velký král Přemysl Otakar I.

Velký král Přemysl Otakar I. https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82035/bmid_premyslovska-epopej-velky-kral-prem-wld-82035.jpg 5 985 194

Přemyslovská epopej série

Velký král Přemysl Otakar I. První část čtyřdílné románové fresky o životě posledních přemyslovských králů. Historická sága začíná v českém knížectví, rozvráceném rodovými spory, v němž se vlády ujímá mladý Přemysl Otakar I. Postupně upevňuje moc, získává zahraniční spojence a za pomoc císaři získává královskou korunu. Dostane se do sporu s církví, je dán pražským biskupem do klatby, ale dosáhne smíru s církví a vojensky vpadne do rakouských zemí. Jeho politické úspěchy otevírají cestu českému království mezi evropské velmoci 13. století.... celý text

Boby17
30.07.2017 5 z 5

Výborná knížka, moc se mi líbila. Hladké čtení o naší dávné historii a mocenských bojích rodu Přemyslovců - nejen mezi sebou, ale současně i o postavení českých zemí v Evropě.

lisc
28.07.2017 4 z 5

Historie mě baví, proto jsem byla zvědavá, jaké bude zpracování této nepřehledné doby od p. Vondrušky. Přemysl mi byl sympatický od prvních stránek, netušila jsem, že jeho cesta k titulu českého krále byla tak složitá. Už mám vypůjčené další díly a tím čtení na celé léto zajištěné.

Pazďa
04.07.2017 5 z 5

Dlouho jsem hledal nějakou podobnou historickou knižní sérii, která by mimo faktů přinášela i čtivost a opravdu mě upoutala. To se prvnímu dílu Přemyslovské epopeje opravdu podařilo svou kombinací osobního života s diplomacií a mocenským rozpoložením tehdejšího světa. Nemůžu se dočkat až se mi do ruky dostane pokračování.

terka59
23.06.2017 5 z 5

Velmi čtivá kniha, podložená fakta a užásné vylíčení situace. Při bitvě může čtenář díky velmi podrobnému popisu děje být plnohodnotně vztažen do děje. Další z úžasných knih Vlastimila Vondrušky.

Kerberos
20.06.2017 4 z 5

Čtivé,ale četla jsem podobné témaod Vańkové a bylo to lepší.

barynka15
15.05.2017 5 z 5

Výborná kniha. Myslím, že Přemysl Otakar I. je zde velmi reálně vylíčen...

IvetaMkd
11.04.2017 4 z 5

Mam doma vsechny dily Premyslovske epopeje ctu posledni dil a cte se velice dobre... je to krasne precizne napsane a jsem opravdu nerada kdyz me nekdo od ni rusi

nase_zuzu
28.03.2017

Jsem zhruba ve dvou třetinách knihy a musím se přiznat, že další díl si asi nekoupím. Velmi jsem se na Přemyslovskou epopej těšila, protože tu Husitskou jsem přelouskala velmi rychle a nemohla se dočkat dalších dílů. Proto jsem čekala něco podobného i tady, ale musím říct, že se mi to čtení moc nedaří.
Nicméně vědomosti a viditelná píle, se kterou je kniha napsaná, jsou úchvatné. Smekám před panem Vondruškou.

StarX
08.03.2017 5 z 5

Úžasně napsaný příběh, podložený historickými fakty. Pan Vlastimil Vondruška jako autor mě rozhodně nezklamal.

Vlastina67
18.02.2017 5 z 5

Dosud jsem od p. Vondrušky znala pouze "detektivní" příběhy s Oldřichem z Chlumu. Přemyslovská epopej je ale něco úplně jiného. U takovéhoto typu knihy se autor musí striktně držet historie a zbytek je na jeho fantazii. A řekla bych, že tady se to povedlo. Knížka mě bavila a už se těším, až v pondělí skočím do knihovny a přinesu si další díl.

Audrina
07.02.2017 5 z 5

Vondruška je často označován za velkého fabulátora. Částečně to bude určitě pravda, jelikož o osobním životě tehdejších lidí nevíme vlastně vůbec nic. I přesto však Vondruška dokázal stvořit skvělý a čtivý příběh. Některé věci zřejmě budou domyšlené, nic to ale nemění na faktu, že kniha čtenáři pomůže odkrýt historické události spojené s prvními Přemyslovci. Nevím totiž jak ostatní, ale já jsem o téhle době a panovnících věděla jen opravdové základy.
Na knížce silně oceňuji vykreslení charakteru Přemysla Otakara I. I když se ne vždy zachoval čestně, pro mě byla jeho osobnost fascinují a velice sympatická. Co mi na druhou stranu vadilo byly někdy až příliš časté boje a jejich popis. Chápu ale, že to je zkrátka součást oné doby.

ElizabethK
29.01.2017 5 z 5

Kniha je snem každého knihomola zajímajícího se o historii. Nádherně líčí cestu Přemysla Otakara I. na trůn. Knihu jsem přečetla jedním dechem a hned druhý den jsem si šla půjčit druhý díl. Příběh je čtivý a velkým problémem bylo odtrhnout se od čtení.
A jen pro pobavení se s vámi podělím o názor mého táty, ten taky čte, ale pouze humorné knihy. Když mě viděl s Přemyslovskou epopejí, zeptal se mě, na co si s sebou beru tu tvárnici.
Přeji příjemné čtení.

Marika Vanova
20.01.2017 4 z 5

Uf, dočetla jsem. Už mi to přišlo trochu zdlouhavé, 600 stran je až moc. Nemohu srovnávat s Hry o trůny, jedno je historie a druhé fikce a to bych těm příběhům jen ublížila.
Český trůn byl občas pěkně nestálý, střídal ty panovníky jako ponožky.
Ale je to čtivé.

SONP
11.01.2017 3 z 5

Tak jsem se konečně dostal k české "Hře o trůny", jak bývá souhrnné epopejické Vondruškovo dílko označováno - je otázkou, zda všechny ty knihy autor psal s tím, aby se vyrovnal G.R.R. Martinovi; spíš si říkám, že k tomu dostal tak trochu omylem, jakousi mediální zkratkou na základě výroků typu "hele, je to historický, jsou tam intriky, je tam sex, je tam krev, má to hodně dílů, je tam hodně postav, takže je to jako Píseň ledu a ohně...".
Za sebe musím říci, že do Písně ledu a ohně má zatím pro mě Epopej (po přečtení prvního dílu) hodně daleko. Nejvíce dílko selhává v postavách. Autorovi se tak nějak nepodařilo, aby mi byl někdo z postav sympatický, abych mu zkrátka přál úspěšnost v jeho plánech. Přitom na začátku to bylo docela rozjeté, Přemysl byl sympatický hyperaktivní a tak trochu nevybrkovaný mladík. Bohužel sympatičnost mu moc nevydržela a při jeho stálých pokusech dostat se na knížecí stolec jsem mu moc palce nedržel, to už mi byl sympatičtější nevyzpytatelný Barbarossa nebo Bedřichova uherská manželka Alžběta (připomínající ale spíše Xenu - princeznu bojovnici). Střední část knihy vůbec trpěla nezajímavostí historické látky, která autorovi dávala dějové zápletky ve stylu "Přemysl už je zase v Praze, tentokrát dobyl Hrad pomocí hromad sněhu (!), ale ouha, zase ho zradili a tak zase bude ve vyhnanství". Nějak jsem to ale přetrpěl a dopracoval se k závěrečné fázi, která měla docela ucházející děj "jeden král, jedna koruna, dva římští králové a dvě manželky doma".
Zatím mám pocit, že Vondruškovi jde nejlépe právě červená knihovna, tyto pasáže jsou totiž nejzábavnější, zatímco mocenské boje šlechty byly podány dosti nudně a každý další pretendent na trůn byl stejný jako ten předchozí, nehledě k tomu, že chudák autor musel pracovat s postavami, které se všechny jmenují Konrád, Ota nebo Děpolt.
Celkově jsem nebyl zklamán a dalším dílům dám určitě šanci, ale zatím legendárnost této série tak trochu nechápu... 60%

kasparek7
11.01.2017 5 z 5

Krásně čtivě napsaná kniha. Škoda,že nebyla dříve ale i teď se ráda něco dozvím o naší historii. Všechny díly jsem měla pod stromečkem, krásný dárek. Děkuji

Alaglesia
14.12.2016 5 z 5

Výborně a čtivě zpracovaná česká historie, a to dokonce jedno z méně oblíbených období, které se vyskytuje v učebnicích dějepisu a žáci se ho musí našprtat. Vzhledem k tomu, že mám vystudovaný dějepis, lituji toho, že kniha nebyla vydána v době, kdy jsem musela skládat zkoušky z českých dějin, hned by se ta látka učila lépe a člověk by se lépe orientoval. Líbil se mi vypravěčský styl autora, popisy bitev a dialogy....nemůžu jinak, než dát pět hvězd. :-)

habs
20.11.2016 4 z 5

Nechal jsem se chytit a už se těším na další díly.
Knížka je hodně čtivá, zpočátku sem si musel zvyknout na hodně postav.
Přemysl Otakar byl schopnostmi a ambicemi předurčen vládnout a pokud mu někdo stál v cestě, tak ať už mu byl či nebyl příbuzný, se zlou se většinou potázal.
Získal jsem i představu jak byl konec 12.století co se týká moci světské i církevní zamotaný, jak probíhaly křížové výpravy a jaké byly ve středověku vztahy s Němci.

stepanka000
03.11.2016 5 z 5

Přečetla jsem celou Přemyslovskou epopej docela rychle. Knížky jsou opravdu čtivé a spoustu lidí zaujmou už jen popisem středověkého života. Nedokážu posoudit, jak přesné jsou popisy podávaných jídel, oblékání a běžného života panovníků atd. Krásně je popsána i politika té doby. Spousta lidí si z knihy určitě zapamatuje víc než z (někdy) suchopárného výkladu dějepisu ve škole.

Lolila
21.10.2016 5 z 5

Doteraz som ešte od tohto autora nič nečítala a musím povedať, že som veľmi spokojná. Ako zaujímavo opísal udalosti v stredoveku - boje o moc medzi jednotlivými rodmi, ich prebiehanie z jedného tábora do druhého, podľa toho komu ako vyhovovalo, križiacke výpravy a takisto aj boj o moc na najvyšších miestach (císar, pápež). Páčil sa mi spôsob akým opísal vývoj Přemysla z mladého neskúseného rytiera na mocného kráľa. Samozrejme, že historické fakty sú spojené aj s autorovou fantáziou, ale pri čítaní máte pocit, že všetko sa udialo tak ako je napísané:-).

francouz
11.10.2016 4 z 5

Musím uznat, že vykreslení Přemysla Otakara bylo opravdu čtivé. Člověk i ve středověku může najít spoustu poučných odkazů, dalo by se říci skoro manažerských pouček, ač samozřejmě nečte knížku, protože by je tam očekával. Ale to, že si Přemysl uvědomuje důležitost polohy a význam naší země, neboť on nechtěl být pouhou loutkou, považoval za důležité aby vládnul tak, že ho bude potřebovat jak císař, tak papež a hlavně, když bude dojednávat spojenectví tak za něj dostane zaplaceno. Ano mnohokrát strkáme hlavu dopísku, nechceme vidět věci takové jaké jsou, a jsme vděčni když nás někdo , v tomto případě císař nebo papež vyzvou nebo osloví, vždyť je to pocta někoho takového podporovat, a že za to musím i zaplatit, a že se nám to v budoucnu možná vrátí ? Vždyť žijeme teď, zítřek je daleko.
Mě se na tom líbí to opuštění naší české malosti, to oprostění se od vazalství a to, že naší snahou je hrát důležitou roli a samozřejmě je to naplnění snu.
Knížka má spád, možná tomu napomáhá pro Vondrušku tak typické, nevím jestli pro celý středověk, obtěžkávání, vykasání suknice, no prostě musíme zachovat potomstvo....
Určitě si jdu objednat druhý díl.