Velký král Přemysl I. Otakar

Velký král Přemysl I. Otakar https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/184806/velky-kral-premysl-i-otakar-184806.jpg 5 978 192

Přemyslovská epopej série

První část čtyřdílné románové fresky o životě posledních přemyslovských králů. Historická sága začíná v českém knížectví, rozvráceném rodovými spory, v němž se vlády ujímá mladý Přemysl Otakar I. Postupně upevňuje moc, získává zahraniční spojence a za pomoc císaři získává královskou korunu. Dostane se do sporu s církví, je dán pražským biskupem do klatby, ale dosáhne smíru s církví a vojensky vpadne do rakouských zemí. Jeho politické úspěchy otevírají cestu českému království mezi evropské velmoci 13. století.... celý text

Tarantino
Tarantino
29.08.2016 1 z 5

Ukrutná nuda.

Damato
Damato
10.08.2016 3 z 5

Asi bylo hned zpočátku špatně, že jsem knihu odkládala proto, že jsem se po náhledu zhrozila příliš "vášnivého " popisu bitev, kterým jsem naprosto nerozuměla - víceméně mě , jako člověka nenávidivšího jakýkoli náznak násilí se protivilo číst detaily těchto bitev a pranic, na druhou stranu je tam spousta krásných pasáží, u kterých se mi rozsvítili oči a nebyla jsem schopná se od knihy odtrhnout. Když ji četl partner, byl z knihy nadšený, já - protože holt nejsem ten bojovník dávám jen ***, ale určitě se pokusím prokousat dalšími díly, myslím, že takhle krásně napsaná naše historie mi za to stojí.

fojtikjirik
fojtikjirik
27.06.2016 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, dostal jsem z četby spoustu nových vědomostí. Vondruškova díla obsahují mnoho informací o české historii, bývají nestranná a přitom jejich četba není náročná, takže se dle mého názoru hodně hodí pro mládež.
Nicméně jsem si všiml jedné zvláštní věci. Vondruška jako by byl posedlý popisováním středověkého sexuálního života. Asi tím chce zvýšit atraktivitu svých knih.

knihomolka008
knihomolka008
20.06.2016 5 z 5

Jeden z nejlepších historických románů, který jsem doteď četla, už se těším na další díly.

lapagerie
lapagerie
15.04.2016 5 z 5

Obsáhlá, ale přesto čtivá kniha. Mám doma celou Epopej a brzo se k ní zase vrátím.

Alma-Nacida
Alma-Nacida
10.04.2016 4 z 5

Knize vytýkám změť postav a poněkud znepřehledňující přeskoky v místech děje. Ale hlavně postrádám jinak obvyklou Vondruškovu čtivost a řemeslnou zručnost zpracování, zde se mi zdá kniha spíš klopotně vypocená. Dám ale šanci dalšímu dílu.

filipika
filipika
17.03.2016 4 z 5

Klobouk dolů! Možná někomu chybí čtivost, lepší propracovanost postav a podobně, ale u mne to ve srovnání se zahraniční špičkou celkem obstojí. Už jen nastudovat to všechno musí dát opravdu hodně práce!

Karborund
Karborund
17.02.2016 4 z 5

Určitě jsem nebyl zklamán.Historická fakta okořeněná velkou dávkou fantazie.Věčný kolorit válek, já na bráchu brácha na mě a do toho všeho vsazené milostné "obtěžkávací" vsuvky.Měl jsem vždy v Přemyslovcích docela "hokej", ale kniha dala jednotlivým panovníkům tvář a povahu a člověk si je dokáže líp začlenit.Rozhodně na sebe nenechá další díl dlouho čekat.

Atuin
Atuin
11.02.2016

No za mě, žádná velká sláva. Pod pojmem historický román s určitými kvalitními znaky si představuji něco poněkud jiného. Mělké, přes obsáhlost nevýrazné. Ačkoliv královská doba sama o sobě je výrazná až dost. Působí to trochu uspěchaně, alespoň na mě. 3/5

Jonna
Jonna
02.02.2016 5 z 5

První kniha série je dobrým startem, a ač mě Vondruškovy historické detektivky nenadchly, tahle kniha je skvělá.

aknel.77
aknel.77
19.01.2016 5 z 5

Úžasný pohled na vládu prvního českého krále. Dřív jsem se o historii nijak nezajímala, ale díky takovým knihám se mi obzor rozšiřuje, i když vím, že jde o historický román...

MartinL
MartinL
04.01.2016 5 z 5

Velmi zajímavé a poučné čtení z kapitoly historie, které mi zatím byly skryty. Po vyčpělém a opakujícím se Oldřichovi z Chlumu nová vlna Vondruškových děl. Velmi se těším na pokračování, ač má každá kniha 600 stran, je stravitelná a čte se báječně rychle.

rlupinek
rlupinek
03.01.2016 5 z 5

Do přečtení této knihy jsem netušil, jak složité bylo období prvních českých králů a jak složité a křehké byly rodové vazby nejen Přemyslovců, ale i ostatních šlechtických rodů na tehdejším území Čech a Moravy. Vzhledem k popisovanému historickému období je pravděpodobně hodně podrobností z popisovaných událostí autorovou fantazií, ale nikdo nemůže tvrdit, že to tak nebylo... V každém případě opět skvělá sonda do naší historie, která klade na čtenáře vysoké nároky na pozornost, aby se ve všech těch rodových vazbách a vztazích a souvisejících událostech neztratil.

tinka1974
tinka1974
25.12.2015 4 z 5

zatím jsem nedočetla a bude mi to dost dlouho trvat. Na jedu stranu to pro mě bylo zklamání. Nečekejte žádný čtivý román. Na druhou je to vylíčený příběh Přemysla Otakara, vzniku šlechty. Spíš si myslím že to jsou historická faktura v omáčce. Ale dočetla jsem se spoustu věcí, které mi zaujaly a o kterých jsem neměla potuchy a nebo jsem na ně zapomněla. A díky tomuto románu si je budu pamatovat, protože jsou daná do souvislostí a příběhu. Dle mého to není čtení jedním dechem od začátku až do konce, ale spíš takové to pomalé u kterého se musí přemýšlet

cérka
cérka
10.12.2015 5 z 5

I přes velký počet stránek a nedostatek času, ať žijí vánoce :-), jsem přečetla rychle a s velkou chutí. U knih pana Vondrušky nikdy nehledám 100% historická fakta (i když ji dobře zná, stačí zajít na nějakou tu besedu) proto se fakt divím některým komentářům. Pokud chcete fakta musíte číst naučnou literaturu, v knihovnách např. pod MDT 943.7 Život ve staletích 12,13.... nebo MDT 613.9 Intimní historie od antiky po baroko atd.
Už se těším na pokračování, jen teď zrovna vyšla Husitská epopej III, tak nevím co dřív :-)

RyxiraAmyGinger
RyxiraAmyGinger
26.11.2015

Tohle je fakt slabota, přečetla jsem prvních padesát stránek a mám toho tak akorát dost. Historická próza na určité úrovni nevykazuje chyby, jakých se pan Vondruška dopouští stránku za stránkou. Je hezké, že se snaží držet historických faktů stůj co stůj, ale když čtu beletrii, jednou ze zásadních věcí je pro mě stylistická a jazyková úroveň a v tomto ohledu kniha žalostně zaostává.

AlenaV
AlenaV
22.08.2015 4 z 5

Ještě že Přemyslovci neměli atomovou bombu, to bysme tady dneska nebyli. Možná, že z té doby pochází přísloví: "Po přízni řízni." Historie, napsaná čtivou formou, fakta, bavilo mě to a těším se na další díl. Pro mě by nemusely být tak detailně popsané průběhy bitev, je jich v knize dost, ale to bude asi tím, že se bojovalo tak nějak pořád.

lenika
lenika
20.08.2015

S knihou jsem opravdu spokojená, nečekala jsem, že to bude až tak čtivé a zajímavé. Dokonce mi přijde, že díky tomuto příběhu si udělám i jasno v naší historii a budu umět i více přiřadit data k těm správným lidem a vědět, kdo a jak kdy vládl. :-) Je to opravdu pěkná kniha a příjemně mě překvapila.

jindrich7442
jindrich7442
16.08.2015 5 z 5

Přes zástupy lidí, jež vychvalovaly Vondruškova díla mi v paměti utkvěla špatná zkušenost, kdy se mi do ruky dostala jedna z jeho "krimi" knih. Možná má jistou zásluhu i Tom Harper (Edwin Thomas) s jeho lacinou historickou "krimi" sérií Demetria Askia, který považuji za silně podprůměrné dílo hraničící s totálním brakem. Nicméně jsem se Vondruškovi dlouho bránil i přes obrovskou přitažlivost, kterou ke mně jednotlivá díla Přemyslovské epopeje vyzařovala z polic knihkupectví. Po začtení do prvního dílu jsem zjistil, že tato koupě byla jedna z nejlepší volby, kterou jsem doposud podstoupil. Historii miluji od malička a její studium mě přitahovalo takřka na každém kroku. To s jakým umem však autor podává informace v tomto díle o událostech přelomu 12. a 13. století je nedocenitelné i přes skutečnosti, že tehdejší poměry značně usnadnily uchovat příběhu stálé napětí a zvraty. Z toho důvodu autorovi děkuji a již nyní se těším na Husitskou epopej a další díla.

Edana
Edana
05.08.2015 3 z 5

Vondruška na mě čekal dlouho. Všichni ho chválili. Dostat se k němu v knihovně byl takřka nadlidský výkon. Historické romány jsou ale mým nejoblíbenějším čtivem, takže jsem trpělivě čekala... až jsem se dočkala. No, zpočátku lehce chaotické, jakmile se člověk zorientoval ve jménech a přiřadil jim nějaké obličeje, už to celkem odsýpalo. Nicméně po přečtení zůstává lehká pachuť a zklamání. Autor se sice snaží tvářit, že jako věrně popisuje středověké prostředí, ale z tohohle prostě středověk nedýchá. Dialogy postav jsou někdy hodně na pováženou (nejhorší jsou ty ve stylu červené knihovny), postavy jsou ploché (včetně samotného "nevyzpytatelného" Přemysla Otakara) a děj je prostě předem daný. A to je asi dost velký kámen úrazu.... Přemysl se jednoho krásného dne musel stát králem, silným králem, kterého všichni potřebovali. Ale jak se mu to vlastně podařilo dokázat, mi po přečtení románu není úplně jasné. Pořád ho vyháněli, zrazovali, až jednou přitáhl s vojskem do Čech, brácha mu přenechal vládu a prásk, chvilku po tom pevně vládne v Čechách a zasahuje do říšské politiky (a bezhlavě se zamiluje do uherské princezny...really?) Nejspíš proto, že už žádný jiný umanutější Přemyslovec nežil...

Tož tak. Číst budu asi i další díly, protože na léto je to správné lehké čtení a aspoň si člověk zopakuje a připomene jména a události. Ale ten správný zážitek z kvalitního historického románu se nejspíš nedostaví...