Velký král Přemysl I. Otakar

Velký král Přemysl I. Otakar https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/184806/velky-kral-premysl-i-otakar-184806.jpg 5 984 194

Přemyslovská epopej série

První část čtyřdílné románové fresky o životě posledních přemyslovských králů. Historická sága začíná v českém knížectví, rozvráceném rodovými spory, v němž se vlády ujímá mladý Přemysl Otakar I. Postupně upevňuje moc, získává zahraniční spojence a za pomoc císaři získává královskou korunu. Dostane se do sporu s církví, je dán pražským biskupem do klatby, ale dosáhne smíru s církví a vojensky vpadne do rakouských zemí. Jeho politické úspěchy otevírají cestu českému království mezi evropské velmoci 13. století.... celý text

Schamila
13.09.2018 5 z 5

Nádherná bichle a nádherný kus historie. Je to tak lahodné a poutavé čtení, když můžete poznat historii své vlasti, že vám vůbec nevadí, že těch stránek je hodně moc. Doporučuji a určitě půjdu na další díly...

hroneczek
10.09.2018 5 z 5

Přesně takové historické romány mám ráda. Čtivou formou nám autor přibližuje životy a osudy reálných historických postav. Kéž by se na školách takovou formou vyučoval dějepis. Hned by bylo více lidí, které by historie bavila.

Gizbern
31.08.2018 4 z 5

Moc pěkné....

Silencia
18.07.2018 5 z 5

Nemůžu říct, že bych to přečetla jedním dechem. Je to docela fuška vyznat se ve všech postavách a politických machinacích. Přesto je zde historie neuvěřitelným způsobem podaná tak, aby nenudila a byla pochopitelná. Trochu mě zamrzel rozdíl mezi míšenskými osobnostmi od pana Vondrušky a paní Ebertové (jejíž Porodní bába byla přece jen o něco málo čtivější), ale to se nedá nic dělat, jací opravdu byli už nikdo nikdy nezjistí. Avšak na rozdíl od německých knih tato popisuje naše české dějiny. :)

Dela111
01.07.2018 5 z 5

Tak tohle je opravdová lahůdka pro milovníky historických románů. Jsou zde zachována historická fakta a zároveň je to psáno velmi čtivě. Poutavou formou se dozvíme (nebo si zopakujeme) mnoho z našich dějin. Pan Vondruška napsal naprosto úžasnou a jedinečnou epopej. Všechny 4 díly jsou to nejlepší, co jsem kdy z historických románů četla a doporučuji!

dadako
12.06.2018 5 z 5

Že to bude čtení pěkné jsem čekal, ale že mě to bude bavit až tolik...? Bavil jsem se u toho jako u Písně ledu a ohně. Jenže toto je založené na skutečných historických událostech a popisuje to období, kdy české království bylo jedno z nejmocnějších evropských. O to je to poutavější a v každém to musí rozehrát patriotickou strunku.
Výborné je zasazení do souvislostí. Vše je tak mnohem uvěřitelnější, protože čtenář ví proč se kdo jak dohodl a proč se co stalo zrovna takto. Nejen nás ovlivňovali evropské dějiny, ale i české země nemalou měrou ovlivňovali dění v Evropě.
Přemysl to měl s cestou vzhůru velmi těžké a proto jsem mu neskutečně fandil.
Už se těším na další díly. A to i přesto že vím jak to s Přemyslovci dopadne. Mám rád šťastné konce a tak jak se budu blížit konci epopeje, bude to pro mě asi dost těžké. Ale to o několik knih předbíhám.

Petass
12.03.2018 4 z 5

Mě to prostě baví... Hrozně ráda bych si na tohle téma přečetla nějakou opravdu odbornou fundovanou a zcela nezábavnou knihu. Ale prostě s dvěma dětmi, prací a domácností na to už nemám volnou kapacitu... Tahle forma představení historie je přesně to, co jsem schopna pochopit, informace uložit a neusnout u toho... Jako osvěžení školních znalostí moc fajn. Takové 2v1... zábava a informace. Mám za sebou dva díly a hodlám to časem dočíst. Upřímně mě překvapuje, jak se v té slavné rytířské době "drželo slovo", jsem si myslela, že to fungovalo trochu jinak... :)

radkamysli
11.02.2018

Je krásné se prostě jednou vypnout a odcestovat do dob minulých, kdy Česká země měla krále a královnu, a jiné starosti.
Toto je má schopnost cestovat časem.

Ondra148
09.02.2018 5 z 5

Obě epopeje (Přemyslovská i Husitská) patří k tomu nejlepšímu co jsem kdy četl. A to mě nikdy nebavil dějepis a historický román bych před tím nevzal do ruky.

Evžen82
08.02.2018 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Nejdříve mě děsila její tloušťka, ale děj překvapivě rychle ubíhal. Občas jsem se špatně orientovala v historických postavách, některé souvislosti mi unikaly, ale jinak mě kniha obohatila o mnoho poznatků ze života Přemyslovců.

Rihatama
04.02.2018 5 z 5

Složité období našich národních dějin se mi díky Vondruškovi přiblížilo jako živý, poutavý, plastický a taky a především srozumitelný obraz. Určitě se pustím i do dalších dílů Přemyslovské epopeje, byť některá vyjádření a popisy jsou bez obměny snad až příliš nadužívána a časem tak ztrácí na půvabu i sdělnosti - ad FrankCastle.

Sova15
22.01.2018 4 z 5

Co napsat, když jsem si přečetla recenze přede mnou? Díky panu Vondruškovi jsem se dozvěděla víc, jak v hodinách dějepisu. Střídavě jsem četla a poslouchala audioknihu s krásným prednesem pana Hyhlika.
Jen mě trochu děsí, že pan Vondruška takovýchto tlustých knih napsal už tolik.

xxiixxi
20.01.2018 5 z 5

Počáteční kapitoly s intrikami se mi špatně četly, proto jsem si pořídila audioknihu a to už byla jiná. Líbí se mi, jak je naše historie podaná nenásilnou formou, díky které lze snáze než z učebnic pochopit, proč se určité věci staly a jaké pak měly následky. A ačkoliv se jedná o, tedy mimo vlastní jména a zásadní události, do jisté míry smyšlenky a fantazie autora, tak jsem se o historii dozvěděla víc a zapamatovala si víc, než za několik let školního dějepisu.

Standa24
28.12.2017 5 z 5

Většina z nás si ze školy pamatuje krále Přemysla I. Otakara pouze v souvislosti se Zlatou bulou sicilskou a rokem 1212. Jeho cesta na český knížecí a později královský trůn byla však velmi komplikovaná a to nejen konflikty a spory s ostatními Přemyslovci, římským císařem a papežem. Pan Vondruška popisuje příběh krále Přemysla velmi poutavě a zároveň s velkou historickou přesností.

FrankCastle
21.12.2017 5 z 5

Dal jsem celou epopej jako audioknihu, příjemně strávený čas a teď jsem začal s tou následující, husitskou. Kvalitní dílo, autor má historický background v malíčku, ale nějakou dobu vážně nemusím číst/slyšet slovní spojení "nejlepší v křesťanském světě" a popis smilnění stylem, sedla mu na klín a vyhrnula suknici na 100 způsobů už asi taky ne.
A klér se rozumnému člověku musí zase o chlup víc zprotivit, hnus jeden pokryteckej, velebnosti. Každopádně můžu jenom doporučit každému, kdo má rád historické romány a zasazené do domácího prostředí obzvlášť.

Jaruš7
16.11.2017 5 z 5

Dílo hodné obdivu, tvořené s citem pro důležitost a správné umístění informací, vzhledem k historickému spektru Evropy tehdejší doby.
I když Citát " Panovník se nesmí ohlížet na své svědomí."
"Pohled zhora", doba neustálých bitev o udržení, či lepší post, pro své rody , zrady a výhody spojenectví, výhodné i zaláskované sňatky, ale i církevní bič na vše, i na dodržování pravidel nerozlučitelnosti sňatků, osud a úděl šlechty z rodu Přemyslovců v boji o korunu Českého království, to vše, coby jeden klenot naší bohaté i drsné historie.
Načtená, poučná paráda.

Hakl54
14.11.2017 5 z 5

Kniha mě tak zaujala, že i přes její objem jsem ji vláčela všude s sebou- tramvají, metrem, busem i vlakem a celou dobu jsem se těšila na každou volnou chvilku až budu moc číst. Je bezvadné, že si člověk poutavou formou osvěží naši historii. Už se těším na další díl.

eva-lupen
31.10.2017 3 z 5

Poslechnuto jako audiokniha, protože k přečtení bych se nikdy nedokopala. A pokud jo, tak bych to určitě na začátku vzdala, protože rozjezd byl hodně dlouhý a nezáživný.
Ale jo, časem jsem příběhu přišla na chuť, jak se děj rozběhl, přesto je spousta lepších historických románů. A tohle nic jiného než vymyšlený příběh není, ač se spoustou historických skutečností.
Ale poslouchám dál. Mám celou Přemyslovskou epopej koupenou za akční cenu :-). Jen ta délka...

Syl
04.09.2017

"Čteno" ušima s příjemným projevem pana Hyhlíka. Jsem moc vděčná za to, že se o této době můžu dozvědět i takhle nenásilnou formou. Sice si stále nepamatuju data, ale zůstal ve mně ten hlavní pocit z toho, jak to tehdy ve středu Evropy fungovalo. Učit bych se to nechtěla, každej se jmenoval Vladislav, Ota, Markéta nebo Anežka. :-)
Co mi jediné začalo být postupně nepříjemné, je určitá nenápaditost v popisech postav. Např. u žen většinou začíná "Ireně už bylo přes čtyřicet, ale stále byla ještě krásná.", "Markéta už byla starší, ale stále o sebe pečovala." "Té a té bylo tolik, ale stále ... " je vzoreček, který se opakuje snad každejch pět kapitol. Určitě by to šlo popsat nějak rozmanitěji.
Každopádně super, momentálně končím třetí knihu a už se těším na husity.

neproniknu
19.08.2017 5 z 5

Výborně a poutavě napsáno. I se mi povedlo párkrát pozdě vystoupit z tramvaje. Rozhodně doporučuji pro všechny pro získání alespoň základního povědomí o naší historii.