Král rytíř Přemysl Otakar II.

Král rytíř Přemysl Otakar II. https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/161564/bmid_kral-rytir-premysl-otakar-ii-sIW-161564.jpg 5 575 74

Přemyslovská epopej série

Třetí část čtyřdílné románové fresky o životě posledních přemyslovských králů začíná v době, kdy král Václav I. realizuje svůj politický sen - prostřednictvím sňatku svého prvorozeného syna Vladislava ovládnout rakouské země. Jenže Vladislav umírá a následníkem trůnu se stane mladší bratr Přemysl. Aby Přemyslovci udrželi rakouské země, musí se oženit s Markétou Babenberskou. Stává se nekorunovaným vládcem zemí na sever od Alp. Je však více rytířem než diplomatem a podcení volbu nového římského krále, jímž se stane zdánlivě neškodný Rudolf Habsburský. V bitvě na Moravském poli s ním Přemysl II. Otakar prohraje a padne.... celý text

Čtec
11.06.2014 4 z 5

Začínám postupně oceňovat úvodní poznámky kronikáře (čili autora samého) k jednotlivým oddílům knihy. Zvláště mne zaujala předmluva ke "Knize šesté" - o vlivu žen na jednání svých mužů. Zajímavý je také odlišný, daleko kritičtější, pohled - v porovnání se staršími romanopisci - zvláště na Kunhutu, ale i na Přemysla II. samotného.

vincek1
06.05.2014 5 z 5

Krásná kniha, která pojednává o životě a boji krále Přemysla II. Otakara. Popisuje zde boj mladého krále jak proti vlastnímu otci, tak proti českým a rakouským rodům. Stejně tak jako "boj v ložnici" o zajištění svého nástupce. Poměrně lehce jsou zde také popisovány příbuzenské vztahy mezi jednotlivými mocnými rody tehdejší Evropy. Také vztahy mezi panovníky, katolickou církví a papežem modernímu člověku ukazují, jak se vše vyvíjelo. Osobně se mi tento díl zdá jako zatím nejlepší. Uvidím po přečtení závěrečné části, na kterou se chystám. Doporučuji všem, kteří se chtějí dozvědět něco z našich slavných dějin a necítí se na odborné knihy.

Skip
12.02.2014 5 z 5

I přes jisté neshody s otcem Václavem I. převzal Přemysl II. Otakar vládu a za jeho panování dosáhlo České království největšího územního rozmachu. Jenže něco jiného je území dobýt (diplomaticky nebo silou) a něco jiného udržet si vliv, zvlášť když přízeň mocných šlechtických rodů u nás i za hranicemi byla velmi vrtkavá. Více než obratným diplomatem byl Přemysl II. Otakar rytíř. Tak žil a tak také skonal, jak každý ví z dějepisu.

Pet007
26.01.2014 4 z 5

Předchozí díl byl podle mého názoru lepší. Četla jsem o Přemyslu Otakaru II. a o jeho Kunhutě v jiných románech a tam mi byli mnohem sympatičtější, ale kdo ví, jaká byla pravda ve skutečnosti.

sewista
24.01.2014 5 z 5

Zatim nejlepsi dil. Tesim se na posledni. Snad to bude jeste lepsi

Yorika
21.01.2014 4 z 5

Část naší krásné a bohaté historie, zpracovaná čtivou a atraktivní formou.Autor nezabíhá příliš do podrobností a neunavuje svého čtenáře přílišnými popisy historických událostí a příbuzenských vztahů hlavních postav.Období Přemyslovců je úchvatná část naší historie a je velmi příjemné vědět, že alespoň v těchto dobách České království v Evropě něco znamenalo.

čef
28.12.2013 5 z 5

Opět bezvadně zachycen život vyšších vrstev v Evropě tehdy obrovského světa středověku, kdy cesta z Prahy do Brna byla několikadenní výprava a nejbližší panovník bydlel ještě dál za devatero horami a řekami. A brousil si na nejbližší království zuby, takže ho bylo nutné zpacifikovat buď po dobrém svatbou a jinými úskoky tedy diplomacií nebo jejím pokračováním - tedy válkou a to na rozdíl od dnešní doby s plným nasazením vlastního života. Z knihy je jako vždy u tohoto autora opětovně jasné, že veškerý děj není jen výsledkem pohádkové fantazie, ale vychází převážně z hluboké znalosti dějin Českého království a proto stojí za to si knihu přečíst a trochu si jako nad všemi dobrými knihami zapřemýšlet nad pomíjivostí, zradou, nevděkem a jinými absurditami života.

astroweb
12.12.2013 4 z 5

Kvalitní historické čtení, románová kronika.

Dandulka
28.09.2013 5 z 5

Super, skvělé! Jen je škoda, že už bude konec. I krásné věci musí jednou skončit.

Macek58
24.09.2013 5 z 5

Jako každá kniha od Vlastimila Vondrušky, ani tato nesklamala.Výborné zajímavé a poučné čtení.Na pár řádcích se se tu objevil i Oldřich z Chlumu. Už se těším na poslední díl epopeje.

Gaara1
22.09.2013 4 z 5

Historie Českého království opět ožívá a mi se můžeme vydat na vladařské dobrodružství s Přemyslem II. Otakarem a sledovat jeho životní osud a další osudy lidí, kteří se zapsali do dějin naší nádherné historie. Kniha byla poutavá i poučná.

Radkab.
02.09.2013 5 z 5

I třetí díl Přemyslovské epopeje je zajímavě a čtivě napsaný, vůbec vám nepřijde, že kniha má přes 600 stran. Už se moc těším na závěrečný díl.

honza66
24.05.2013 5 z 5

I třetí díl si drží kvalitu dvou předchozích. Čtivý, romanticko-realistický pohled na slavné období českých dějin, rozhodně lze doporučit.
Jediné opravdu překvapivé pro mě bylo vykreslení Přemyslovy druhé manželky Kunhuty, které mě přišlo výrazně odlišné od toho, jak ji charakterizována tím samým autorem v detektivních románech Oldřicha z Chlumu.

Zdenda20
24.05.2013 5 z 5

V tomto pokračování mi pan Vondruška nezklamal. Moc hezky popsaný život největšího z Přemyslovců až do roku 1270, kdy byl asi na vrcholu jako král i v osobním životě. Ze zde hezky popsán něnící se vztah otce a syna.Původní neúspěšná snaha sesazení krále Václava a konečné předávání zkušeností a moci před smrtí Václava.
Osobně mám toto období našich dějin velmi oblíbené a doporučuji všem čtenářům knih o naší historii. Jsou zde moc pěkné postřehy o životě Přemysla II a jeho žen a dětí.