Král rytíř Přemysl II. Otakar

Král rytíř Přemysl II. Otakar https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/216053/mid_kral-rytir-premysl-ii-otakar-216053.jpg 5 575 74

Přemyslovská epopej série

Třetí část čtyřdílné románové fresky o životě posledních přemyslovských králů začíná v době mládí Přemysla II. V té době jeho otec Václav I. realizuje svůj politický sen – ovládnout prostřednictvím sňatku prvorozeného syna Vladislava rakouské země. Jenže Vladislav umírá a Přemysl se stane...

Alaglesia
14.12.2016 2 z 5

Tak tenhle díl zatím považuji za nejslabší. Osobnost Přemysla, mě zaujala až ke konci tohoto dílu. Jinak mě vyprávění nebavilo, asi hlavně proto, že byly líčeny světové dějiny a neustále upevňování moci Přemyslovských zemí.... Doufám, že čtyřka bude lepší. Jinak celkově tetralogii Přemyslovskou epopej považuji za zdařilou.

Lolila
16.11.2016 5 z 5

Aj tretia časť super. Doba sa postupne menila, Přemysl II. rozšíril svoju moc na veľkom území, čo sa mu nakoniec aj vypomstilo. Kniha sa výborne číta, spisovateľovi veríte každé slovo.:-), tak ako aj v predchádzajúcich častiach.

zdenka1901
22.08.2016 5 z 5

Příjemná kniha o naší historii. Nenásilná a příjemná forma, jak si přiblížit historii.

cérka
26.07.2016 4 z 5

Kniha se mnou putovala na dovolenou a já se do ní "zakousla" opravdu s velkou chutí. Děj mě hned na začátku chytil a držel a já četla kde se dalo. Ke konci mi ( a si i autorovi ) ovšem došly síly, proto jen čtyři hvězdičky. Možná na mě už těch válek a rodových pří bylo moc. Možná je má představa o králi Přemyslu Otakarovy II až moc ovlivněna knižní sérií Oldřicha z Chlumu. Každopádně doporučuji, až na tu váhu, super kniha nejen na dovolenou.

stopni
07.07.2016 4 z 5

Velice pěkné beletristické vykreslení českého středověku, především slavné éry posledních Přemyslovců..... V knize se objevuje mnoho historických postav, s nimiž může mít čtenář zpočátku problém, ale autor na konci knihy přikládá slovníček osobností, takže není těžké se zorientovat.... ;-) Nelibý postoj autor znatelně projevuje vůči Přemyslově druhé manželce Kunhutě Uherské, kterou opravdu (ale opravdu) nemá rád..... :-) Knihu všem fanouškům V. Vondrušky vřele doporučuji, moc se mi líbila, i přestože první díl považuji za jasně nejlepší.... ;-)

Karborund
10.05.2016 4 z 5

Třetí část opět výborné čtivo,Vůbec mě netrápí autorovo osobní výplody fantazie, já prostě věřím v knize každému slovu.Tohle čtení prostě musí bavit,

rlupinek
08.02.2016 5 z 5

Co dodat - další díl výborné série. Jediný problém, který mám, je orientace ve jménech a titulech. Tehdy asi urození lidé měli málo fantazie a tak se přemyslovská doba hemží Kunhutami, Oty, Eliškami, Anežkami, Oldřichy ... Jméno, které mě ale opravdu zaujalo je Čéča. Škoda, že se dnes už nepoužívá.

Jonna
02.02.2016 4 z 5

Třetí kniha se mi četla stejně dobře, jako předchozí díly. Ještě pořád mě bavilo zasazovat a porovnávat si historická fakta a fikci. Přestaly mi vadit vsuvky kronikáře Smila, naopak jsem se na ně těšila.

mpb1913
26.01.2016 5 z 5

Podle mě knížku táhne první polovina, navazující na druhý díl, po smrti Václava a nástupu Přemysla na trůn mě bavila méně a méně. Jako kdyby se autor vrátil k nejslabší jedničce, spousta jmen, spousta děje a roky letí.

ritz
17.08.2015 5 z 5

Úžasné, knihy pana Vondrušky miluju, krásně se čtou, i když jsou plné válečných událostí a historických údajů. Těším se na další díl.

Selinute
04.08.2015 5 z 5

Předchozí dva díly se mi zdály mnohem poutavěji napsané a také zajímavější, přesto však i tento mně přišel jako "bezva návštěva" do slavné doby Království českého.

NelaLa
30.07.2015 4 z 5

Román se mi líbil, stejně jako předchozí díly Přemyslovské epopeje, ale zamýšlela jsem se nad rozdílem mezi skutečností a fikcí. Myslím, že je dobře, že pan Vondruška zpopularizoval tuto, pro naši zemi významnou, historickou epochu, jen je třeba si stále uvědomovat, že ta historie a fikce se mísí dohromady a nebrat to jako historický fakt. Například byla Kunhuta skutečně taková mrcha? No, třeba ano, ale její podíl na tom, že někteří šlechtici upadli u Přemysla II v nemilost historicky doložený není a už vůbec ne ty důvody, jako třeba dětinská a uražená ješitnost, při slavnostním projíždění Prahou. Naopak, z historie vyplývá, že se třeba o Přemyslovy nemanželské děti starala dobře. Takže kdoví, jak to tehdy bylo, nicméně, pokud to někdo čte s vědomím, že čte fikci, tak určitě doporučuji.

Farisss
18.05.2015 5 z 5

První díl jsem trochu kritizoval, ale tak nějak jsem si na způsob psaní zvykl a čím dál více mne epopej baví. Stále si myslím, že jsou lepší vrcholná dějepravná díla, ale i tak musím hodnotit kladně.
Co mě tedy zaujalo je to, že jsem ze školy měl naučené, že Přemysl Otakar II byl opravdu skvělým panovníkem, ale po přečtení této knihy mnohem výše stavím Přemysla Otakara I a Václava I. PO II je popisovaný jako trochu sebestředný a narcisistní typ, vliv Kunhuty je taky špatný. Ale jak praví průvodce v knize, při čtení kronik jsme závislí na tom, kdo tu kroniku píše, jaký má vztah k tomu, o kom píše apod. Takže někdo jiný by to mohl popsat úplně jinak:-)

Shardlake
28.04.2015 5 z 5

Krásné čtení.

SteveG
16.04.2015 4 z 5

Dobrá historická publikace sepsaná v příběh.

Henriette
05.04.2015 4 z 5

První kniha z tetralogie, u které jsem se vysloveně nenudila. Trochu více jsem se ponořila do života hlavních hrdinů a více mi tím přirostly k srdci. Je těžké číst o historii, kterou znám, aby mě nenudila. Ovšem mnohem těžší to má autor. Napsat něco, o čem každý ví, jak dopadne tak, aby to čtenáře zaujalo. V tomto díle bych poprvé řekla, že se to autorovi podařilo.

MiFa
08.03.2015

Náročné, skvělé

tenax
30.10.2014 5 z 5

Třetí lekce dějepisu posledních Přemyslovců je stejně poutavá jako dvě předcházející. Zajímavé jsou také komentáře autora-fiktivního kronikáře, který s odstupem hodnotí děje a jednání historických postav. A některé jeho úvahy jsou nadčasové a platné dodnes: "Každý, kdo vystoupil na nějakou horu, dobře ví, že ve chvíli, kdy se ocitne na vrcholu, je vlastně nad propastí. Každý jeho krok může vést pouze dolů."

Vojslava
03.09.2014 4 z 5

Opět důstojné pokračování předchozích částí, plynně se četlo, a kdo zná historický kontext, orientuje se hravě a baví se. Jen kdyby to byl trochu komprimovanější tisk, tato úprava zabírá moc místa v batohu... :-)

inikori
24.08.2014 5 z 5

Kniha o nejopěvovanějším Přemyslovci, který dojel na vlastní narcismus. Nejsem historik, ani literární vědec, ale mám rád české dějiny a příběhy, které mají co říct a s touto knihou (i celou epopejí) jsem velmi spokojen.