Jednooký král Václav I.

Jednooký král Václav I. https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/184809/jednooky-kral-vaclav-i-184809.jpg 5 704 89

Přemyslovská epopej série

Druhá část čtyřdílné románové fresky o životě posledních přemyslovských králů začíná v době Václavova dětství, kdy Přemysl I. Otakar bojuje o uznání svého sňatku s Konstancií Uherskou a tím také o legalizaci nástupnických práv malého Václava. Přikloní se na stranu císaře a konečně získá definitivní potvrzení královské koruny Zlatou bulou sicilskou. V té době se malý Václav octne po jeho boku a učí se vládnout. Po smrti svého otce je i on korunován českým králem, ale je přesvědčený, že vládnout musí jinak. Začne budovat okázalý královský dvůr, obklopí se rytíři a umělci. Jeho politickým snem je získat rakouské země, s nimiž po celé desetiletí válčí, a když své plány konečně završí sňatkem svého nejstaršího syna, jeho syn Vladislav umírá. Druhý díl tetralogie končí tím, že Václav prohlásí za svého nástupce druhorozeného syna, budoucího krále Přemysla II. Otakara. - Titul vychází při příležitosti 800. výročí Zlaté buly sicilské 1212-2012.... celý text

StarX
26.09.2017 5 z 5

Úžasně zpracování tématu, od pana Vondrušky ani nic jiného nelze čekat :)

neproniknu
19.08.2017 5 z 5

Co dodat. Výborné pokračování I. dílu. Vzbuzuje nenasytnost na další pokračování. Vřele doporučuji.

lisc
08.08.2017 5 z 5

Druhý díl Přemyslovské epopeje mě rozhodně nezklamal! Ba naopak: Václav I. mi byl velice sympatický. Velký dík panu Vondruškovi, že umí tak poutavým způsobem přiblížit historii - máme minulost, na kterou můžeme být hrdí. Škoda, že totéž nemůžeme říct o naší současnosti.

francouz
18.02.2017 5 z 5

I když se nejedná o literaturu faktur, stejně se člověk přistihne při přemýšlení, jaké by to bylo, kdyby se všechny plány Přemyslovcům podařili a my jsme byly hybnou silou Evropy. Ano naši předci a jejich věčný boj se sousedy o přežití a uznání se táhne staletími. Je pravdou, že většina lidí ani nezná Václava I, oba Otakarové jsou daleko věhlasnější, ale mě se takto pojatý václav I velmi zamlouval. Jako vladař, jako leadr svojí země a svého lidu. Za se be musím říci, že toto bylo velmi zdařilé pokračování prvního dílu, které ve mě evokuje myšlenky národní hrdosti nad takovými předky a jejich snahou zviditelnit Čechy, škoda, že takové myšlenky neovokují současní vládcové...

ElizabethK
29.01.2017 5 z 5

Některá pokračování jsou nudná a nenabízí nic nového oproti prvnímu dílu. To však není případ Přemyslovské epopeje. Stejně jako první díl jsem i tento přečetla jedním dechem a nemám co vytknout. Autor krásně popisuje život středověkých lidí a politiku té doby. Obvykle bývám z politiky znuděná, ale (světe div se) zde mi to tak vůbec nepřipadalo.
Vřele doporučuji všem, kteří mají rádi českou historii.

Alaglesia
14.12.2016 5 z 5

Pokračování vyprávění o rodu Přemyslovců opět nezklamalo. Čtivou formou autor vylíčil významnou část našich dějin. Zaměřil se na osobní život panovníků i tehdejší říšskou politiku (ta mě moc nebavila). Mám vystudovanou historii a tohle dílo bych velice uvítala v době, kdy jsem se učila na zkoušku z českých dějin.

Lolila
04.11.2016 5 z 5

Druhý diel takisto skvelý. Doba sa zmenila - menej bojov, viac politiky. Václav I. využíval viac diplomatickú cestu, aj keď bojovať vedel. Dej je od začiatku do konca zaujímavý, žiadne nudné miesta. Výborné čítanie - odporúčam.

Karborund
16.03.2016 4 z 5

Pokračování přemyslovské ságy pokračovalo ve stopách 1.dílu.Rozhodně ubylo válek, což je historický fakt, zato intriky a prospěchářstvím se to jen hemží.Možná by i dnešní elita byla zahanbena.Oproti prvnímu dílu se zde stírají rozdíly mezi fakty a fantazií, což ukazuje na vědomostní i spisovatelské kvality pana Vondrušky.Možná by bylo dobré si od další části odpočinout ovšem já mířím směle do třetí série.

Jonna
02.02.2016 5 z 5

Druhý díl opět skvělý a jedním dechem přečtený.

rlupinek
19.01.2016 5 z 5

Na moje poměry kniha přečtena velice rychle. Když jsem se rozhodl, že po detektivkách s Oldřichem z Chlumu sáhnu po historii psané v Přemyslovské epopeji, udělal jsem dobře. Pamatuju se, že v hodinách dějepisu byla pro mě přemyslovská doba nezáživná, ale díky epopeji se můj pohled na tu dobu změnil... Netušil jsem, jak velký vliv v tehdejší Evropě České země měly. Zároveň je velmi zábavná představa tehdejší podoby velkých měst - Praha, Brno, Znojmo, Olomouc... Výborné čtení!

aknel.77
19.01.2016 5 z 5

I druhý díl Přemyslovské epopeje nezklamal. Moc se mi líbilo, jak autor popisuje krále Václava. Dokonce mi byl sympatičtější, než Přemysl Otakar. Líbí se mi, jak přemýšlel a nedělal unáhlené závěry a hlavně, jak myslel na svůj lid... Z takového panovníka by si měli vzít příklad i dnešní politici.

cérka
04.01.2016 5 z 5

Za mě plný počet bodů, bavila jsem se od začátku až do konce. Pokud máte rádi historii, ctíte tradice tak nezbývá než doporučit a pustit se do dalšího dílu.

jaroslav2822
25.10.2015 5 z 5

Tuhle knihu a i další od pana Vondrušky mám moc rád... mohu je jen doporučit.

jindrich7442
18.08.2015 5 z 5

Díky ne již tak chaotickým a četným zvratům je příběh možná o něco jednodušší. To však příběhu neubírá na čtivosti a napětí. Úžasné je pozorovat, jak se jednotlivé postavy mění v závislosti na politických změnách. Příkladným zvratem je například chování královny Konstancie po smrti manžela Přemysla I. Otakara a převzetí moci synem Václavem. Velice oceňuji, jak se autor drží historických faktů, která si během četby ověřuji vyhledáváním různých zdrojů. Jediné pochyby mi přináší postava Jindřicha z Hradce. Dle zdroje http://jhdat.cz/?p=clanek&id=1 žil v letech 1160-1235, Autor však v období jeho údajné smrti stále využívá jako maršálka a v poslední kapitole udává, že se po neshodě jeho rod Vítkovců opět vrací na Václavův královský dvůr, ač se již nestává zemským maršálkem (1240). Jelikož otec Jindřicha z Hradce - Vítek z Prčice - byl významným spojencem Přemysla I. Otakara a celý Vítkovický rod je významně zapleten do české historie, překvapuje mě, že se autor této postavě v příběhu tak podrobně nevěnoval a na faktech tolik neapeloval. Třeba budu ve třetím díle ještě (opět) překvapený, což je další plus autorovi. Jediné co mě ještě mrzí, jak málo je věnováno dětem Václava. Jestli se krom jejich narození v příběhu vyskytují, tak jen dcery, v rodičovských polemikách o zasnoubení (ostatně v této věci i Valadislav), ale o malém Přemyslovi od narození nic.

ritz
31.07.2015 5 z 5

Další kniha, ze které jsem byla nadšená, četlo se krásně, velmi zajímavý obsah. Doporučuji.

mpb1913
15.06.2015 5 z 5

Jak jsem byl zklamaný z jedničky, tak dvojka se líbila. Děj nebyl tak zběsilý a člověk víc pronikl do myšlení postav. Sem nečekal, že Václav I mi bude sympatičtější než jeho otec.

tlllk
15.06.2015 4 z 5

myslím že prvý diel mal vďačnejšiu tému, vzostup k moci je predsa len čitateľský pútavejší, ako neustále sa opakujúci kolobeh zrád. Na druhú stranu mi príde, že v politike sa za posledných 800 rokov zas tak nezmenilo.

Zigamviro
01.06.2015 5 z 5

Díly Přemyslovské epopeje pojednávající o králích Václavech se mi líbily více než ty o jejích otcích Přemyslech. I tak je celá čtyřdílná série podle mě výborná.

Selinute
03.05.2015 5 z 5

Při čtení Vondruškových knih si připadám jako ryba ve vodě. Ne jinak tomu bylo i u tohoto volného pokračování Přemyslovské epopeje. Knížka byla stejně dobrá jako první díl, moc se mi líbila a opět jsem se skvěle bavila.

NelaLa
30.04.2015 5 z 5

Kniha se mi líbila asi ještě více než první díl. Král Václav je popisován velmi sympaticky, až na jednu scénu, kdy se snaží znásilnit mladou dívku, což mě přijde nešťastné, protože zrovna tahle scéna historický základ nemá ... i když je zřejmě pravděpodobné, že králové by očekávali od svých poddaných povolnost. Nejvíce se mi líbí jak obratně si vedl při jednáních s císařem, jeho vztah s manželkou Kunhutou a jeho tolerance, kterou projevoval k neposlušnému mladšímu bratrovi. Je to zřejmě jeden z našich nedoceněných panovníků.