Jednooký král Václav I.

Jednooký král Václav I. https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134440/bmid_premyslovska-epopej-jednooky-kral-v-t8T-134440.jpg 5 704 89

Přemyslovská epopej série

Druhá část čtyřdílné románové fresky o životě posledních přemyslovských králů začíná v době Václavova dětství, kdy Přemysl I. Otakar bojuje o uznání svého sňatku s Konstancií Uherskou a tím také o legalizaci nástupnických práv malého Václava. Přikloní se na stranu císaře a konečně získá definitivní potvrzení královské koruny Zlatou bulou sicilskou. V té době se malý Václav octne po jeho boku a učí se vládnout. Po smrti svého otce je i on korunován českým králem, ale je přesvědčený, že vládnout musí jinak. Začne budovat okázalý královský dvůr, obklopí se rytíři a umělci. Jeho politickým snem je získat rakouské země, s nimiž po celé desetiletí válčí, a když své plány konečně završí sňatkem svého nejstaršího syna, jeho syn Vladislav umírá.... celý text

PPardinio
20.09.2019 5 z 5

Opět parádní čtení a pro mě o jednu hvězdičku lepší než první díl. První polovina knihy se věnuje upevňování moci Přemysla Otakara I., kdy bitvy střídají mocenské intriky, pitky a převraty v uspořádání křesťanského světa. Druhá část knížky je následně věnována králi Václavovi. Jsem rád, že autor v úvodu kapitol jen rychle shrne děj a nevěnuje se zbytečnostem jako v Husitské epopeji (Koláče a další sladkosti nás zde opravdu nečekají. Nevím, proč autor od tohoto způsobu vyprávění u HE upustil). Brzy se vrhnu na 3.díl a myslím si, že i ten bude parádní.

666Jitka
13.09.2019 5 z 5

Celá Přemyslovská epopej je skvěle napsaná a provází nás celou dobou vlády toho rodu - vynikající čtení ...

VendulaB
10.07.2019 4 z 5

Opět skvělý historický román, velmi čtivě podaný. Pasáže týkající se domácí politiky jsou jasné a přehledné, oproti prvnímu dílu jsou však části popisující život v zahraničí (svatá říše římská, papežové apod.) příliš zahlcující. Rozumím však tomu, že všechny tyto události měly na život v českém království významný vliv a tak se je autor snažil všechny zmínit. I přes uvedené informační zavalení čtenáře si autor drží velmi vysokou úroveň. Těším se na další díl.

zdenaR
02.07.2019 5 z 5

Přemyslovci byla moje oblíbená historická etapa již na základní škole.
Proto jsem se s chutí pustila do Přemyslovské epopeje - přiznám se, že jsem ji poslouchala jako mluvené slovo (vždy před spaním) a bylo to úžasné. Výborný přednes Jana Hyhlíka a všechny čtyři díly v délce více jak105 hodin!
Doporučuji!

Pavelpi
22.06.2019 5 z 5

Napsáno velmi dobře.Osudy přemyslovců pokračují a český král konečně získá zlatou bulu sicilskou.Osudy Václava I se po jmenování králem po svém zemřelém otci odehrávají tak,jak otec Přemysl Otakar předvídal a radil svému synovi.A Václav konečně pochopil o čem je vládnutí.

Sova15
17.05.2019 5 z 5

Je to bichle, ale krásně psaná. Střídavě jsme četla a střídavě poslouchala audioknihu při cestách do práce. (Tak kladně hodnotím přehledné rozdělení podle kapitol v audio verzi). Doba to nebyla jednoduchá a jsme ráda, že se do ní mohu v knize přenést a zažít něco z ní díky krásnému vyprávění pana Vondrušky.
Nevím, zda je to vhodné, ale vzpoměla jsme si na krásné histirické knihy paní Ludmily Vaňkové, které jsem četla před mnoha lety a chci se k nim vrátit.

Proč, vy autoři, píšete tolik krásných knih? Kde mám vzít více času na čtení. Pane Vondruško i Vy. :)

vivalamuff
10.04.2019 4 z 5

Já pana Vondrušku obdivuji za to, jaká veledíla, respektive epopeje dokázal vytvořit. Ať už tam jsou historické nepřesnosti nebo určité odchylky a špetka přidané fantazie, musíme uznat, že tohle málokdo dokáže sepsat - a ještě v tak rekordním čase. Ano, je tam hodně postav, ano, děj je někdy zrychlený, ale na to jsem si s postupem času zvykla a přišla tomu na chuť. Asi je třeba tyhle "bichle" dávkovat postupně, abyste se takzvaně nepřejedli :-) ale dozvíte se o naší historii tolik věcí! Kolikrát si říkám, že je škoda, že Vondruškovy knihy nevyšly dříve, ještě před 15-20 lety , když jsem studovala na střední. O kolik by byl pro mě dějepis záživnější a pochopitelnější. Vždycky jsem měla problém se sňatkovou politikou v přemyslovském rodu a po přečtení 1. a 2. dílu je mi náhle všechno jasné. Kdy, jak, proč. Doufám, že se z pera pana Vondrušky dočkáme ještě spoustu dalších epopejí. Koneckonců české dějiny na to máme dlouhé...

Kimon
08.02.2019 5 z 5

Bez komentáře, prostě skvělé ....

barynka15
16.01.2019 5 z 5

První díl se mi zdál o něco málo lepší. Na druhou stranu Přemyslovská epopej byla psaná v době, kdy autor nechrlil knihy jak na běžícím páse. Tím značně klesá i kvalita příběhů. Což je škoda, protože autor rozhodně má velký vypravěčský talent včetně úžasné představivosti. Jsem zvědavá na další dva díly.

Wladimirski
02.01.2019 5 z 5

Velký autor a velké dílo. Stejně tak jako 1. díl Přemysl I - Otakar, je i toto pokračování úžasnou sondou do našich dějin. Faktické, naučné a přitom poutavě a čtivě psané. Přehled jednotlivých osob daného období v závěru knihy usnadní celkový přehled a orientaci ve vztazích. Členění do přiměřeně dlouhých (krátkých) kapitol usnadní čtení poměrně rozsáhlého díla. Další díl mám již připravený v knihovně :-)!

neoskaut
16.10.2018 5 z 5

I tato kniha série se moc povedla. Před chvíli jsem ji dočet a hned se vrhnu na další díl. Moc se mi líbí, že autor přehledně popisuje vztahy mezi panovníky a člověk se tak dozví hodně věcí z historie.

Schamila
25.09.2018 5 z 5

Takové knihy mohu číst ve dne v noci - božská historie - intriky - nevraživost - diplomacie - vychytralost - toho všeho byli schopni naši předkové - skoro jako dnes - historie se opakuje. Znovu se to báječně četlo - také mě to přinutilo kouknout na fotky, jak historické stavby vypadají dnes, zkrátka nádhera - určitě jdu na další díly a vřele doporučuji...

Silencia
15.08.2018 5 z 5

Líbí se mi, jak je to pochopitelně napsané a hlavně, že několikrát opakuje kdo je kdo, i když ta postava tam vystupuje již poněkolikáté. Člověk si pak ověří, že ví o koho jde. Obyčejné knížky jsou zjednodušovány na minimum postav, nicméně toto je psané podle skutečnosti a přehršel postav tam být prostě musí. A pak Vondruška se s tím popral bravurně. Kniha nenudí, neomrzí a hlavně nezmate. :)

Rihatama
29.06.2018 5 z 5

Milostné romance, hrdinové, zrádci, preláti, rytíři, králové, císaři, papežové, války, řinčení zbraní a souboje. A nekonečné tahanice o moc. Snad každé srdce musí zaplesat. To není učebnice dějepisu ale nekonečné dobrodružství, plné napětí a emocí. I když za Václava I. válek a soubojů znatelně ubylo a přibylo zákulisních jednání, které tak ovládal už jeho otec, Přemysl Otakar I. Ale abych nebyla nespravedlivá, dnes bychom mluvili o vynikajících diplomatických, strategických schopnostech. Více než zajímavé pro mne bylo přiblížení života jedné z nejznámějších světic našich dějin, sestry Václava I, Anežky České. Tak či onak, dějiny vlastního národa v tom nejlepším možném světle. Vondruška ví, jak napsat dějepisný bestseller. A jak v jednom upevnit vlastenectví, ať už je míra fabulace jakkoli vysoká.

dadako
19.06.2018 5 z 5

O naší historii se čte jinak. A pokud se to spojí se stylem, kterým píše pan Vondruška, pak se to čte samo. Dějepis jsem dříve moc nemusel a moc si toho ze školy nepamatuji. Proto jsem rád, že si touto epopejí mohu své vědomosti doplnit.
Tak hurá na další díl.

Standa24
28.02.2018 5 z 5

Oproti prvnímu dílu ubylo bitev a přibylo středověké politické diplomacie, ale kniha se čte stejně dobře. Přemysl Otakar I. byl velký král a rytíř a jeho syn Václav byl v nelehké pozici, když po něm nastoupil na trůn. Svoji roli však zvládl velmi dobře a už se těším, až si přečtu pokračování jeho příběhu v další knize.

Audrina
11.02.2018 4 z 5

Styl Vondrušky mi sedí, líbí se mi, jak skvěle dokázal čtenáři přiblížit postavy, o kterých máme jen málo informací. Je jasné, že to člověk musí brát s rezervou, ale například příběh Anežky české byl pro mě plný informací.
Obecně pro mě Přemyslovci zůstávají zajímavými osobnostmi, které dokázali pozvednout české království, které po nich už jenom upadalo

kara
18.12.2017 5 z 5

Pozoruhodná kniha! Poutavé přiblížení historického tématu. Podle mě by knížky Pana Vondrušky měly být zařazeny do povinné četby ve školách.

Jaruš7
01.12.2017 5 z 5

II. díl ze série Přemyslovci.
Pro mě jsou to sváteční chvilky, příjemný klidný přednes s hudebním doprovodem, i když dramat je zde nezměrně, není se co divit, že královna pravidelně přivádí na svět potomky v květnu, neboť po sklizních se chodívalo do bitev.
Doba neskutečně složitá na udržení moci, vztahů, slibů, neboť jak dojednat smlouvu s někým proti někomu, vždyť příbuzenskými vztahy byla po generace politika propletená a svázaná. No, ale na to se spolehnout nedalo ani zdaleka.
Václav I. ctil život, nikoli slávu, stavěl města, vesnice, spíš vyjednával, než se pustil do bitev, za jeho vlády dosáhla hranice až k Jaderskému moři.
Perličkový citát, ten nemůže být opomenutelný,( šlo o křižácké tažení, do kterého se císaři vůbec nechtělo).
Citát : "Císař Friedrich se na základě tlaku církve přece jen do Jeruzaléma vypravil, nebojoval, ale uzavřel s nevěřícími dohodu, při níž řekl, že nemá cenu bojovat o jakoukoli pochybnou víru, neboť Mojžíš, Ježíš i Mohamed byli stejně podvodníci."
(pozdější dementování asi následovalo)
S láskou psaná, s citem načtená, naše úžasná historie.

eva-lupen
07.11.2017 3 z 5

Poslechnuto jako audiokniha.
Za první díl jsem si zvykla na styl knihy, a dá se říct, že se jsem se chytla a docela mne to i baví. Poslechnu si i další díly, ač vlastně nejsem vůbec zvědavá jak to bude dál :-).