Přemýšlení s Josefem Vavrouškem

Přemýšlení s Josefem Vavrouškem https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142408/premysleni-s-josefem-vavrouskem-142408.jpg 5 6 1

Sociolog Jan Keller se ujal úkolu na základě Vavrouškových textů přiblížit čtenářům jeho analýzu hodnotových orientací moderní společnosti, projekt ekologické spolupráce v rámci Evropy a jeho návrh na restrukturalizaci OSN předložený Konferenci v Rio de Janeiru v roce 1992. Myšlenky, které hájil Josef Vavroušek, neztratily nic na své aktuálnosti. Přesto se o nich dnes příliš nemluví. Jsou přehlušovány stále dokola opakovanými frázemi, jež jakoby byly opisovány ze stále stejných učebnic dějinného optimismu. Toho optimismu, jenž už tolikrát v minulosti pomáhal maskovat naprostou bezradnost.... celý text

churchil
24.06.2014 4 z 5

V této knize Jan Keller velmi impozantně rozvíjí myšlenky Josefa Vavrouška a opět tak potvrzuje své kvality.
Josef Vavroušek si velmi dobře uvědomoval problémy, před kterými stála a stále stojí naše civilizace, ohledně ekologických rizik. Nepatřil mezi tupé obdivovatele údajně všemocného trhu, který má podle ideologů uctívajících jej jako božstvo vyřešit všechny naše neduhy, za což byl mnohými stoupenci této ideologie častován mnohými nálepkami.
Josef Vavroušek však především zastával ideu trvale udržitelného způsobu života, která respektuje ideály humanismu, úcty k životu a harmonie vztahů mezi člověkem a přírodou i práva budoucích generací. Lidí jako byl pan Vavroušek potřebuje naše civilizace nespočetně mnoho, neboť dokáží kriticky uvažovat, dávat podněty k zamyšlení o současném způsobu života a nejsou pod vlivem ideologie, tzn. jediné možné správné cesty. Čest jeho památce.