Prelet nad kukučím hniezdom

Prelet nad kukučím hniezdom https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87816/bmid_prelet-nad-kukucim-hniezdom-5ab-87816.jpg 5 2920 375

Čitatelia si Keseyho román asi navždy pamätajú vďaka vynikajúcemu filmu Miloša Formana Prelet nad kukučím hniezdom. Príbehom autor výrazne inovoval typickú situáciu modernej americkej prózy, v ktorej je hrdina síce zabitý, ale zostáva neporazený.

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Slovart (SK)

One Flew Over the Cuckoo's Nest , 1962

Zuziiik
23.10.2019 4 z 5

Ne ze by mě to zvlášť bavilo, ale 4 hvězdy si zaslouzi

VikyKleinik
22.10.2019 3 z 5

Potřeboval jsem nějakej pořádnej román, kterej mě posadí na prdel a tuhle knihu jsem si koupil asi 3 roku nazpátek. Stále na mě čumělo to oranžový vydání, vyšší než zbytek knih v mojí knihovně a konečně jsem se do toho pustil. Film jsem viděl a nijak zvlášť se mi nelíbil. Přišlo mi, že je toho v něm málo a doufal jsem, že kniha mi nabídne víc. Víc mi rozhodně nabídla. Kdyby se Forman držel víc předlohy, tak bych jeho film rád měl (ono by to ale chtělo i jinýho režiséra). Na druhou stranu mi ta kniha strhující nepřišla a nemyslím si, že to bylo tím, že jsem cca věděl, jak McMurphy skončí.
Mám představu proč mi to nesedlo, ale je to opravdu těžké rozklíčovat, protože kniha má skvělý sloh, má myšlenky i živelného hrdinu. To snad není dost?
Uvědomuji si, že jde o boj jednotlivce proti systému, ale přitom mě to handrkování Macka a Velký Sestry o přízeň pár slabochů moc nebavilo.
Indián Bromden zvyšoval můj zájem, když mluvil o tom, jak kombajn zničil jeho otce nebo o té mlze. Přemýšlel jsem, jestli jde jenom o vypravěčovu metaforu a nebo PTSD z války, kde používal stroj na mlžnou clonu. Náčelník pronese, že stoj je ukryt ve ventilaci a Velká Sestra ho zapíná, aby nebylo co vidět a McMurphy dělá, že si toho nevšímá a doktor si tře sklíčka brejlí, jakoby neviděl kvůli tomu, že je má zamlžený. Mohlo by jít o nespolehlivého vypravěče, ale více se s tím nepracuje.
McMurphyho jednání lze vnímat jako snahu o zachování vlastní svobody a uchování sám sebe navzdory nepohodlí. To je taky zajímavé. On sám je takovej správnej dobrák, kterého sežehla jeho živelná povaha. Možná bych si ho oblíbil víc, kdybych viděl více ho hloubky jeho smýšlení. Tu měl Kesey ale svázaný ruce, protože vše psal z pohledu náčelníka, který sice dokázal vystihnout spoustu věcí (a skrz něj i Kesey, který se však jistými cestami se vydat nemohl. Přesto s rozehranými karty hrál asi nejlépe jak mohl). Myslím, že jsem si McMurphyho neoblíbil, protože mi nesedělo to jeho rádio naladěné jen na jednu frekvenci a nebral varování, zbytečně zahodil svůj život, ačkoliv to, co udělal sestře bylo zajímavé.
Velká Sestra Radcliffová byla pěkně manipulativní svině. Připomínala mi pár ředitelek ze škol, na která jsem chodil. Lze jí vnímat jako snahu systému přistřihnout křídla individuím.
Harding mi byl nejsympatičtější. Oproti Murphymu velmi vzdělaný, ale taky slabý. Ten bohužel nedostal moc prostoru. Jen občas náčelník zaslechl, jak s někým promlouvá.
Opravdu nevím, proč se mi nelíbila tahle hra. Možná proto, že jednotlivé karty se mi moc nezamlouvaly. Možná proto, že jisté vztahy měli slabý build up a v závěru se vše jenom tak přeletělo a nic se mě citově nedotklo. Přečetl jsem to, ale nijak jsem si to neužil.

Vzpomínám na Neviditelnýho od Havlíčka, kde protagonista taky vede boje, ale jednotlivé karty jsou zajímavější a lépe do sebe zapadají. Švajcar je vykalkulovaný zmrd, jeho souboje s jinými postavami v domě Hajnů jsou vedeny na intelektuální rovině a u Švajcara jsem si narozdíl od McMurphyho myslel, že opravdu chce vyhrát. Celé to šlo víc do hloubky, bylo to procítěnější a tím to vydolalo i více citu ve čtenáři. Navíc to mělo i lepší narativ na úrovni zvratů a gradace. jazykově je to srovnatelné, ačkoliv mě osobně Havlíčkova stylistika bavila víc. Myslím, že ty knihy jsou si v jistém základu boje někoho proti někomu na relativně komorní ploše podobné, ale Neviditelný ode mě dostal 5/5, rpotože Havlíčkova hra byla mnohem působivější a více strhující. Tohle jsem mohl přestat číst kdykoliv.

(Je to docela náročné rozklíčovat proč se mě to nedotklo, páč kniha to není přeci špatná. Myslím si, že neměla potenciál mě uspokojit kvůli tomu, jaká na mnoha úrovních je. Zkrátka si myslím, že jsou napsané lepší postavy, lépe zpracované myšlenky zakomponované do působivějšího děje...)

Scathia
13.10.2019 4 z 5

Sakra dobrá kniha! To, jak se lidé podřídí systému psychiatrické léčebny je skvělou paralelou pro politickou situaci (teda kombajn)...

alabra
03.10.2019 5 z 5

Svoboda je nejcennější, co člověk má, už nejsme králíci, jen nemocní lidé. Člověk má sílu změnit systém, společnost, dělá to i za tu cenu, že ho nakonec kombajn,společnost, rozdrtí. Velmi silná myšlenka.

Horselen
07.09.2019 5 z 5

Kéž bychom tuhle knihu měli na maturitním seznamu, je to jedna z těch výjimek, která vás opravdu chytne. Oscarový film jsem nikdy neviděla a ze začátku mi chvíli trvalo se začíst.
Jazyk je trochu jiný, než v současné literatuře, ale podle mě jen umocňuje zážitek .
Ač příběh nekončí zrovna šťastně, mnohokrát jsem se zasmála nad McMurphyho snahou vzdorovat sestře Ratchedové.

NicolMark
29.08.2019 4 z 5

Za mě určitě doporučuji přečíst. A pokud máte možnost si zvolit tuto knihu jako maturitní četbu, vřele do toho! Je to kniha, která se dá vyložit mnoha způsoby.

Příběh je vyprávěný z pohledu schizofrenického „němého“ indiána (náčelníka) Bromdena, kterému do života vstoupí McMurphy. Rozebírá se zde mimo jiné i indiánské zázemí díky Bromdenovým vzpomínkám na dětství. Kniha se věnuje lidské svázané povaze, řeší problémy jedince, který se vinou společnosti dostane do jemu nepřátelského prostředí. Ukazuje, jak je svoboda důležitá – považujeme ji za samozřejmost, i když o ni můžeme během chvíle přijít.

Začátek je pozvolný, za to konec a finále srdcervoucí. Oproti tomu je film v mnoha ohledech jiný, a určitě nejdříve zkuste knihu – přesto je film také super.

debreno
23.08.2019 5 z 5

Nebol som pobozkaný filmom, jedna z mojich obľúbených kníh.

bublinka13
22.08.2019 5 z 5

Začátek pomalejší, ale postupně se příběh rozjel, že jsem se od něj nechtěla odtrhnout. Vyprávění pohledem Náčelníka bylo střídavě přímé, jindy plné metafor. Úžasný čtenářský zážitek, který si ráda zopakuju.

DoktorAntonio
19.08.2019 5 z 5

Kniha, proslavená hlavně díky Formanovu filmovému zpracování. Obě verze mají své sugestivní kouzlo.

knihomolkajanca
06.08.2019 4 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy - kniha, jejíž název je v rozkazovacím způsobu.

Nemohu říci, že bych se od knihy nemohla odtrhnout...ale něco na tom příběhu bylo a četl se mi poměrně dobře. Není to však žánr, který bych četla obvykle, takže k tomu musím přihlédnout.
Příběh byl zajímavý a upřímně se těším, až se mrknu ještě na film a budu moci srovnat, které provedení se mi líbilo více.

Dimas
24.07.2019 4 z 5

...aspoň jsem to zkusil...

ersilika
13.07.2019 3 z 5

Ze začátku bylo těžké se do knihy začíst, později bylo těžké se od ní odtrhnout.

Hokkejka
08.07.2019 5 z 5

Lepší než film.

Hanka_Bohmova
19.06.2019 5 z 5

Film jsem sice nikdy neviděla, ale knížku jsem už jednou nebo dvakrát četla v mládí a je asi nemožné zapomenout hlavní obrysy jejího děje a vyústění - zařízne se do vás hluboko.

Přesto pro mě byla znovu velkým překvapením, pozitivním literárním překvapením. Zapomněla jsem totiž úplně, jak perfektní volbou byl vypravěč "náčelník" Bromden. Inteligentní a neuvěřitelně pozorný, citlivě vnímající skryté proudy a nálady, zobrazuje je formou svých inženýrských vizí - podivných, ale srozumitelných metafor, vypovídajících i tam, kde by obyčejná slova nestačila. Hlavnímu hrdinovi nevidíme do hlavy, jeho vnitřní prožívání situace nám zůstává ukryto a sledujeme téměř jen to, co on si přeje, aby jeho diváci sledovali. Právě díky náčelníkovi sem tam nahlédneme za oponu a pocítíme závrať a bázeň před tou smrští, která se v něm musí odehrávat. (Snad to nebude rouhání, když napíšu, že jsem si vzpomněla na biblickou scénu v Getsemanech.)

A ještě jedna věc mi od posledního přečtení vymizela z paměti - nebo jsem ji tehdy tolik nevnímala. Překvapilo mě, jak silně je zde tematizována sexualita, ničivé následky narušení vztahu mezi mužem a ženou - v partnerství i mateřství, v náznaku snad i generalizovaně, ve společnosti.

vendy246
17.06.2019 5 z 5

Tak to byla nejlepší knížka, kterou jsem v poslední době četla. Skvělá. A perfektní, nadčasový překlad.

Amazonka72
11.06.2019 4 z 5

Není jednoduché psát k této knize komentář. A to především díky skvělému J. Nicolsonovi ve Formanově filmu Přelet nad kukaččím hnízdem. Každopádně kniha je skvělá, stejně jako film. A jak už to u filmových adaptací knih bývá, nikdy nemohou být tak vrstevnaté, jako právě kniha. Do té se vždy vejde mnohem více, protože to formát a naše fantazie dovolí... Každopádně musím přiznat, že mám film tak hluboko zažraný pod kůží, že zkrátka McMurphy pro mě byl Nicolson, stejně tak všechny ostatní postavy včetně slečny Ratchedové. Těžko jsem se od toho dokázala odpoutat, takže při čtení stěžejních scén (rybolov, hlasování ohledně shlédnutí finále amerického poháru, mejdan) jsem před sebou měla dokonalý obraz, se všemi detaily.
Musím přiznat, že zpočátku děj plynul velmi pozvolna, ale od druhé poloviny knihy se rozjel až do grandiózního finále.
Děsí mě představa, jak moc může jakýkoli režim zasahovat do životů lidí. Jak je jednoduché, na základě nějaké pomoci či diagnózy, člověka odsoudit k poslušnosti a ztráty své identity. Jak nás dokáží řídit typy lidí jako slečna Ratchedová. A jak jsou v životě potřeba i lidé, jako je Mc Murphy, kteří nás donutí přestat se bát a postavit se diktatuře. I když ne vždy se to podaří, často se svobody lekneme a zase se postupně stáhneme a začneme poslouchat. Někdo ale "vyroste" a najde v sobě dostatek síly zaběhnutý stereotyp opustit. Narostou mu křídla...

SydBarrett
08.06.2019 5 z 5

Úžasná a dokonalá knížka, která se mi neuvěřitelně dobře četla a byla strašně zajímavá. Moc rád bych si ji přečetl znova. Film je mimochodem v mnoha věcech hodně jiný a určitě doporučuju nejdříve zkusit knihu (navzdory tomu, že je ta Formanova klasika skvost).

Anette99
23.05.2019 5 z 5

První jsem viděla film, který se mi opravdu líbil. Pak jsem zjistila, že na maturitnim seznamu máme knižní předlohu a okamžitě si ji dala na svůj seznam. Díky filmu jsem měla velká očekávání,a nebyla jsem zklamaná. Jediný rozdíl je, že ve filmu je to spíše z pohledu McMurphyho, zatímco v knize z pohledu Náčelníka,což mi ale vůbec nevadilo.

Irsaf
21.05.2019 odpad!

Vzdávám to...
Jsem sice zvědavá jak to může pokračovat, ale vítězí touha po něčem, co mě bude bavit...

sgjoli
19.05.2019 5 z 5

Tuto knihu jsem si hodně užívala. Sestra Radcliffová byla pěkný poděs! A hlavní hrdina mi neuvěřitelně seděl. Četlo se mi to dobře, zajímavě popsané prostředí, dobře vykreslené charaktery. Určitě se ke knize ještě vrátím.