Prekrásny nový svet

Aldous Huxley, jeden z najvýznamnejších spisovateľských zjavov anglickej a svetovej literatúry minulého storočia, posunul časový rámec hroziacej technizácie a odľudštenia spoločnosti do vzdialenej budúcnosti, ale jeho kritika nestráca adresnosť, hovorí k súčasnosti, hoci od vzniku diela (roku 1932) uplynulo už vyše osemdesiat rokov. Sex ako samozrejmá kategória dosahovania pôžitku, potláčanie identity, rozpad rodiny, snaha mocných uniformizovať myslenie a konanie ľudí roztriedených na kasty, to je niekoľko tém, ktoré Huxley v románe Prekrásny nový svet rozvíja. A na osudoch človeka vrhnutého do tejto supercivilizácie dotykových filmov, narkotických tabletiek a citovej púšte rozohráva autor humanistické posolstvo o potrebe citov, lásky, o hrôze z cynizmu mocných tohto sveta. Huxley skĺbil pútavý dej so závažnou etickou a filozofickou výpoveďou. Pôsobivosť románu sa s plynúcim časom len znásobuje. Lebo súčasný človek, podobne ako Huxleyho „Divoch“, pán Savage, sa nechce zmieriť s ošiaľom síce nového, ale vôbec nie prekrásneho sveta. Nový preklad je prvý kompletný a necenzurovaný....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/279932/prekrasny-novy-svet-cKN-279932.jpg 4.31054
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno · Spolok slovenských spisovateľov (SSS)

Brave New World · 1932

Kniha Prekrásny nový svet

imhotepcz

Tato kniha je spíše popisem civilizace budoucnosti, já nenašel ani začátek, ani konec. Z mého pohledu je prakticky bez děje. Popis je sice dobrý, ale dosti nudný.

Michalkotea

Super kniha.Po prečítaní som bol dosť smutný ale našťastie tiež môžme ujsť na svoj maják.

FireOfFilth

Po knize jsem sáhl, protože se jedná o další distopickou záležitost, ala Orwell, kterého mám velmi rád.
Kniha začíná velmi slibně a dost znepokojivě. Popis procesu tvoření/rození nových lidí. Krásně si projdeme exkurzi s pracovníkem centra. Skvělá byla část, která popisovala predestinaci, neboli určité nastavování lidí, aby se chovali jak bylo třeba.
V další části mě kniha docela přestala bavit, určitě jsem si z ní odnesl nějaké myšlenky. Přesto čtivost šla dost dolů.
Postava divocha a celkově jeho smýšlení je určitě téma k diskuzi. Argumenty, které představil jsou na místě.
Celkový dojem z této knihy je pro mě zklamání. Odnesl jsem si ní jen drobečky, škoda.

sika444

Konec civilizace odhalil některé skutečnosti, které se opravdu naplnily - týká se hlavně zábavy a náboženství. Klíčový rozhovor s Divochem je velmi silný: i já chci nemoc, bolest a utrpení spíš, než ten krásný bezproblémový svět plný debilů závislých na somě.

desert.fox

Poprve jsem četla v půli 80. let. Od té doby jsem se ke knize nevrátila, protože jsem se toho poselství bála.
Na druhé přečtení už to není taková síla - člověk stárne a nevnímá potom už tak dramaticky...

Wahuhu

Tahle kniha se mi od Huxleyho líbila asi nejméně, ten konec jsem nějak nepobrala.

DeepSea21

Huxley v Konci civilizace předběhl svou dobu.Toto se děje dnes.Od somy kterou dnes všichni nosíme po kapsách a říkáme ji smartphone,až po pocitová kina kterým dnes říkáme 4D kina.A to ji napsal v roce 1932!
Génius.

Greenfingers

Děsivá vize budoucnosti, ve které se lidé rodí pouze obskurní metodou "dekantace", jsou pak "predestinováni" a pomocí "hypnopedie" naprogramovaní jako stroje. V kastovní společnosti jsou její příslušníci nesvobodní jedinci bez jakýchkoliv citů. Brr... tak tohle je opravdu silná káva.
Dystopický román renomovaného autora klade nemálo otázek k zamyšlení. Například: nestávají se některé popisované jevy realitou současné doby? Hédonismus, povrchní mezilidské vztahy, častokrát na bázi virtuální (sociální sítě), rostoucí drogová závislost zejména u mládeže - to jsou nelichotivé projevy úpadku naší civilizace.
Jinak kniha je napsaná mistrovským způsobem a staví se do jedné řady s klasickým Orwellovým dystopickým románem "1984".
Doporučuji!